Jak w prosty sposób podnieść jakość snu?

0
495
rozciągająca się kobieta w łóżku
Jeżeli przestrzegamy powyższych reguł higieny snu, a mimo to wstajemy zmęczeni, to warto poszukać przyczyn. Być może materac, na którym śpimy, nie jest po prostu dla nas stworzony | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Wiele osób boryka się z bezsennością. Przyczyn takiego stanu może być wiele. Część z nich wymaga profesjonalnej diagnozy lekarskiej. Inne można rozwiązać poprzez podniesienie komfortu snu. Jak to zrobić?

Zdrowy sen to taki, który powinien trwać nieprzerwanie przynajmniej przez 6-7 godzin. Najlepiej kłaść się i wstawać o regularnych porach. Unikanie drzemek w ciągu dnia, ale także kofeiny, nikotyny i alkoholu znacząco podnosi higienę snu. Kolację należy zjeść 3 godziny przed snem, a w razie konieczności lekką przekąskę późnym wieczorem najlepiej złożoną z warzyw. W ciągu dnia dobrze unikać ciemnych pomieszczeń, a wieczorem silnego światła. Warto również usunąć zegarek z sypialni, a w telefonie wyłączyć Wi-Fi i Internet, aby  przychodzące wiadomości na komunikatorach nas nie obudziły. Warto również zadbać o aktywność fizyczną i jeśli jest to możliwe, dobrze wybrać się na popołudniowy spacer lub przewietrzyć sypialnię przed snem. Można zrobić jeszcze coś.

Sypialnia – świątynia odpoczynku

Pokój, w którym sypiamy to zwykle miejsce odpowiednio do tego przystosowane. Stworzenie właściwej aury pomaga wprowadzić się w stan głębokiego relaksu. Warto nie włączać lub w ogóle nie instalować w tym miejscu telewizora. Niebieskie światło, również to ze smartfonów i tabletów nie sprzyja zasypianiu. Lepsza będzie książka lub subtelna muzyka relaksacyjna. Istotne jest także samo łóżko, na którym odpoczywamy.

Jeżeli przestrzegamy powyższych reguł higieny snu, a mimo to wstajemy zmęczeni, to warto poszukać przyczyn. Być może materac, na którym śpimy, nie jest po prostu dla nas stworzony. Zbyt twarde lub za miękkie podłoże powoduje, że nasze ciało reaguje nieodpowiednio. Istnieje prosty sposób na sprawdzenie, czy posłanie jest dla nas odpowiednie. Wystarczy położyć się na boku i zobaczyć czy kręgosłup tworzy linię prostą. Jeśli tak nie jest, to trzeba pomyśleć o zmianie materaca.

Wybór materaca

Osoby śpiące w pojedynkę mają nieco prostsze zadanie, gdyż troszczą się tylko o siebie. Jednak pary nie muszą się przejmować, bo nowoczesne rozwiązania sprawiają, że materac dostosowuje się do każdej z osób indywidualnie. Dotyczy to nawet takich sytuacji, gdzie pomiędzy partnerami jest duża różnica w wadze. Dzięki temu nocne przewracanie się na z boku na bok nie będzie wyczuwalne dla śpiącego obok. Wszyscy z płytkim snem docenią tę właściwość.

Specjalne zaprojektowany system siedmiostopniowej twardości dostosowuje się do różnych części ciała. Innego podparcia wymaga głowa, a innego biodra czy nogi. Dzięki temu materac podpiera ciało, co skutkuje odprężeniem mięśni, a to z kolei wpływa na pogłębienie odpoczynku. Dla osób borykających się z wadami postawy stworzono modele, które zapobiegają ich pogłębianiu i wspierają prowadzoną rehabilitację. Materace Hilding dają wiele możliwości podniesienia komfort snu. Znaleźć je można na https://senpo.pl/producer/hilding/.

Coś dla alergików

Materace wyposaża się w pokrowce, które mogą pełnić funkcję prześcieradeł. Poza estetycznym wyglądem mają szereg przydatnych właściwości. Na gorące letnie noce lub dla osób o nadmiernej potliwości stworzono materiał, który absorbuje i odprowadza nadmiar wilgoci, również tej ze skóry oraz ciepła. Dzięki temu nie czujemy dyskomfortu, a w nocy nie trzeba przebierać koszulki lub zażywać zimnego prysznica.

Dla osób borykających się z różnego rodzaju alergiami odpowiedni będzie pokrowiec z włókien wiskozowych. On również reguluje poziom wilgotności, a dodatkowo rozprawia się z alergenami. Dostępne są także wersje posiadające naturalne probiotyki zawarte w pokrowcu, które także zwalczają alergeny.

Jednym ze sposobów podniesienia jakości snu, jest dopasowanie materaca do naszych potrzeb. W prosty sposób możemy ustalić, czy dany model będzie nam odpowiadał. Jeżeli zaliczamy się do grona osób nadmiernie potliwych lub alergików, to odpowiedni pokrowiec rozprawi się z tymi niedogodnościami. Warto zatroszczyć się o zdrowy sen, aby każdy dzień zaczynać z pozytywną energią.


Materiał partnera zewnętrznego