Szezlong – dlaczego warto mieć go w swoich wnętrzach?

0
262
szezlong
Nowoczesne szezlongi charakteryzują się minimalistycznym stylem i prostą konstrukcją, podczas gdy klasyczne modele mogą być bogato zdobione i bardziej eleganckie | fot.: materiał partnera

Kompletujesz meble do swojego mieszkania lub domu? Nie wiesz, co będzie pasowało lepiej, nowy fotel, a może mała leżanka? Jeśli nie możesz się zdecydować, a zależy Ci na nietuzinkowych, a jednocześnie funkcjonalnych rozwiązaniach wybierz szezlong? Ale cóż to jest szezlong? W poniższym tekście przybliżymy czym, charakteryzują się te wciąż rzadko spotykane meble i dlaczego mogą być idealnym wyborem. Miłej lektury.

Czym jest szezlong i skąd się wywodzi?

Pierwsze wzmianki o szezlongach pochodzą jeszcze z czasów starożytnego Egiptu, gdzie służyły jako miejsce do wypoczynku. Musiały jednak minąć wieki, zanim dotarł on do Europy. Ten bardziej współczesny to wyrafinowany mebel, który wywodzi się z luksusowych salonów XVIII-wiecznej arystokracji. Jest to rodzaj wydłużonego fotela i połączonego z nim podnóżka, który łączy w sobie cechy fotela i łóżka. Charakteryzuje się on wyższym końcem, który umożliwia wygodne oparcie się w pozycji półleżącej. Szezlongi tapicerowane tkaniną lub innymi materiałami, często z miękkimi poduszkami, są idealnym miejscem do komfortowego wypoczynku w domowym zaciszu.

Gdzie szezlong sprawdzi się najlepiej?

Tak naprawdę szezlong sprawdzi się doskonale w różnych pomieszczeniach, takich jak salon, sypialnia, a nawet na tarasie. Jest to wygodny mebel, który nie tylko dodaje elegancji, ale także zapewnia dodatkowe miejsce do relaksu. W pokoju dziennym może stanowić idealne uzupełnienie pozostałych mebli, zapewniając komfortowe miejsce do odpoczynku i np. czytania książek.

Czym różnią się pomiędzy sobą poszczególne modele szezlongów?

Na rynku dostępne są różne modele szezlongów w tym klasyczne i nowoczesne szezlongi. Nowoczesne szezlongi charakteryzują się minimalistycznym stylem i prostą konstrukcją, podczas gdy klasyczne modele mogą być bogato zdobione i bardziej eleganckie. Różnice dotyczą również szerokości. Większość modeli jest dość wąska, choć spotkamy też wersje, na których bez problemu zmieszczą się dwie osoby.

Na jakie elementy zwracać uwagę wybierając szezlong do swojego domu?

Przy wyborze szezlonga warto zwrócić uwagę na materiał obicia, styl, szerokość oraz kształt. Niektóre są bardziej pofalowane, inne mniej. Podobnie jest z wysokością. Osoby wysokie powinny wybrać model z wyższym podparciem pod plecy. Wszystko jest kwestią indywidualnych preferencji. Ważne jest również dopasowanie szezlonga do stylu mebli w danym pomieszczeniu tak, aby stanowił on pewnego rodzaju całość aranżacji.

Podsumowanie

Jeśli marzy Ci się komfortowy wypoczynek z książką w dłoni, a nie chcesz ograniczać się do tradycyjnych sof, wygodny szezlong będzie świetnym wyborem. Wybierając model dla siebie, warto zwrócić uwagę na jego kształt, wysokość, szerokość, styl, materiał obicia. Stylowe szezlong może wyglądać doskonale w salonie, bardziej nowoczesny na tarasie. Jeśli tylko dysponujemy wystarczającą ilością miejsca, możemy pokusić się o zakup szerokiego szezlonga, na którym będziemy mogli usiąść razem z partnerem, poczytać, wypić kawę porozmawiać. Mamy nadzieję, że powyższy tekst zachęci część czytelników do zwrócenia uwagi na ten wciąż mało popularny, ale ciekawy mebel.

Materiał partnera zewnętrznego