Jak dobrać pokrowiec na materac i na co zwrócić uwagę?

0
693
kobieta przeciągająca się o poranku w łóżku
Jest kilka uniwersalnych zasad, które pomagają dokonać wyboru odpowiedniego pokrowca | fot.: stock.adobe.com

Kiedy kupujemy nowy materac na łóżko, często skupiamy się na jego właściwościach pozostawiając nieco z boku właściwości reprezentowane przez pokrowiec. Niesłusznie, bowiem pokrowiec na materac powinien spełniać szereg funkcji. Przede wszystkim chroni sam materac przed zabrudzeniem. Ponadto na samym materacu może znajdować się wiele drobnoustrojów, wirusów czy grzybów. Osłona powoduje, że użytkownik nie jest narażony na działania alergenów. Pomaga zadbać o odpowiednią wentylację wnętrza materaca i utrzymuje pożądaną wilgoć. Co warto wiedzieć o pokrowcach na materac?

Jak wybrać dobry pokrowiec?

Jest kilka uniwersalnych zasad, które pomagają dokonać wyboru odpowiedniego pokrowca. Przy zakupie materaca warto zaopatrzyć się w dodatkowy, oprócz załączonego często do zestawu. Taki pokrowiec można wymienić, gdy zajdzie potrzeba. Pokrowiec musi być łatwo zdejmowalny – pożądane więc będą pokrowce z zamkiem błyskawicznym dookoła swojej powierzchni.

Dobrą osłonę można prać w pralce (zazwyczaj w 40 stopniach). Dzięki temu zostaje zachowana większa higiena samego materaca. Świeżość i czystość pokrowca zapewnia pranie w warunkach zalecanych przez producenta.

Należy zwracać uwagę na materiał, z jakiego jest wykonany. Dany sposób realizacji odpowiada właściwościom, jakie posiada pokrowiec. Mogą one być wykonane na przykład z:

  • poliestru,
  • poliamidu,
  • bawełny,
  • wiskozy,
  • włókna bambusowego,
  • kaszmiru.

Poliester czy poliamid, czyli tworzywa sztuczne, zapewnia wytrzymałość produktu. Dzięki nim nie dochodzi do przetarć, rozciągnięć i innym uszkodzeniom. Taki pokrowiec nie będzie się mechacił i przez długi czas zachowa pierwotny fason. Warto też zwrócić na jakość wykończenia materaca – im wyższa, tym mniejsze ryzyko strzępienia się. Komfort snu na pokrowcu wykonanym z poliestru podniesie na przykład dodatkowo wyciąg z aloesu. Pokrowce z wyciągiem aloesowym dostępne są na przykład tu: https://common.sklep.pl/pokrowce-na-materac/50-pokrowiec-na-materac-140×200.html. Materace tego typu są także wysokoprzepuszczalne, dzięki czemu nie gromadzą bakterii i roztoczy.

Pokrowiec wykonany z materiałów naturalnych zapewnia odpowiednią przepuszczalność powietrza oraz miękkość. Niektóre tworzywa pomagają w utrzymaniu ciepła lub zagwarantują chłodzenie. Takiego rodzaju pokrowce zalecane są dla alergików oraz osób ceniących sobie naturalne produkty.

W związku z powyższym najczęstszymi pokrowcami na rynku są te, które stanowią mieszankę tworzyw sztucznych z naturalnymi. Wykonywane są w różnych proporcjach. Są one połączeniem trwałości materiału i  gwarantem komfortu snu.

Kto powinien zaopatrzyć się w pokrowiec na materac?

Kupując materac w zwykłym sklepie, zwykle nie ma możliwości dobrania do niego odpowiadającego naszym potrzebom pokrowca. Wtedy jedynym wyborem jest pokrowiec z materiałów mieszanych, wygodne, ale nieposiadające specjalnych właściwości. Podczas poszukiwań pokrowca, który spełnia odpowiednie funkcje, najlepiej udać się do sklepu, zapewniającego dobranie go do materaca.

Pokrowiec oddychający przeważnie zawiera włókna naturalne lub jest nasączony naturalnymi ekstraktami. Do składu osłon antybakteryjnych dołączone są czasami na przykład jony srebra, zwalczające drobnoustroje. W przypadku użytkowania materaca (i pokrowca) przez osoby podatne na alergie, warto sprawdzić przepuszczalność materaca – im wyższe walory, tym lepiej. Jeśli użytkownikowi zależy na tym, aby materac się nie brudził, musi wybierać osłonę wykonaną z materiałów, które nie będą przepuszczać brudu do wnętrza materaca, a jednocześnie będą się łatwo prały w pralce. Ciepłe pokrowce zawierają dodatek bawełny lub kaszmiru. Komfortowe pokrowce są zbudowane ze zwiększonej liczby owaty i wykończone lekkimi tkaninami.

Pokrowce na materace sprawdzają się w każdych warunkach. Są szczególnie przydatne dla osób, które są podatne na różne alergeny, ale także dla osób dbających o odpowiedni wystrój wnętrza oraz chcących spędzić noc w komfortowych warunkach.


Materiał partnera zewnętrznego