Czego unikać wieczorem, żeby poprawić jakość snu?

0
550
wieczorny relaks
Kłopoty ze snem lub bezsenność mogą być warunkowane przez oddziaływanie wielu czynników | fot.: stock.adobe.com

Sen jest podstawową potrzebą fizjologiczną każdego człowieka, o charakterze cyklicznym, powtarzającym się każdej doby. To czas, w którym organizm regeneruje się i odpoczywa, a zmysły mają ograniczony kontakt z bodźcami pochodzącymi z otoczenia. Jego ilość uzależniona jest od indywidualnych potrzeb danej osoby. Problemy z bezsennością posiada spory odsetek społeczeństwa, a przyczyn takiego stanu jest wiele. Jak poprawić komfort snu i czego unikać wieczorami, aby lepiej spać?

Zbyt wczesna lub zbyt obfita kolacja

Ostatni posiłek najlepiej spożyć ok. 2-3 godziny przed pójściem spać. Mitem jest twierdzenie, że kolację powinno się zjeść o godzinie 18. Dlaczego? Ponieważ każdy z nas kładzie się do snu o innej porze dnia, i to właśnie pod tym kątem powinien być dobierany czas spożycia ostatniego posiłku. Nie należy również przejadać się wieczorami ciężkostrawnymi potrawami. Może to nadmiernie obciążać pracę żołądka i powodować różnego rodzaju dolegliwości ze strony układu trawiennego, a co za tym idzie kłopoty z zaśnięciem. Kolacja powinna być lekka, ale pożywna, tak aby zaspokoić uczucie głodu oraz dostarczyć organizmowi potrzebnej energii i odpowiednich składników odżywczych.

wieczorna kąpiel
Na 30-60 minut przed snem zrezygnuj z używania telefonu, komputera, oglądania telewizji, czy innych urządzeń emitujących niebieskie światło | fot.: stock.adobe.com

Nie używaj telefonu

Na 30-60 minut przed snem zrezygnuj z używania telefonu, komputera, oglądania telewizji, czy innych urządzeń emitujących niebieskie światło. Spędzanie czasu przed ekranem urządzeń elektronicznych zaburza nasz naturalny rytm dobowy. Dzieje się tak dlatego, że nasz mózg w niewłaściwy sposób obiera bodźce zewnętrzne i i sprzecznie analizuje informacje jakie są mu dostarczane. Mocne niebieskie światło jest dla niego sygnałem, że czas na sen jeszcze nadszedł, dlatego mylnie ocenia porę dnia, zamieniając noc na dzień. Ponadto korzystanie z telefonu czy tabletu rozprasza użytkowników i absorbuje ich myśli, poprzez co często kładą się spać później oraz mają większe problemy z wyciszeniem się i zaśnięciem. 

wieczorna kąpiel
Ciepła kąpiel działa uspokajająco | fot.: stock.adobe.com

Postaw na ciepłą kąpiel lub prysznic

Wieczorem warto zrezygnować z zimnej kąpieli. Chłodna woda działa pobudzająco na układ nerwowy i stymuluje jego pracę. Orzeźwiony organizm jest rozbudzony i przygotowany do wykonywania codziennych czynności, co automatycznie utrudnia zasypianie. Ciepła kąpiel działa uspokajająco. Doskonale relaksuje oraz pozwala na chwilę odprężenia po natłoku obowiązków. Dodatkowo można wzbogacić ją o aromatyczne olejki lub sole, które nie tylko nadają wodzie zapach, ale również wykazują działanie rozluźniające. Nie dziwi więc fakt, że gorąca kąpiel ułatwia także zasypianie i może znacząco poprawić jakość oraz komfort snu. 

Kłopoty ze snem lub bezsenność mogą być warunkowane przez oddziaływanie wielu czynników. Często wynikają z naszych zaniedbań oraz złych nawyków, jednak mogą także świadczyć o toczących się w naszym organizmie schorzeniach oraz problemach natury psychicznej, jak depresja czy zaburzenia lękowe. Inną przyczyną kłopotów z zaśnięciem jest przyjmowanie silnych leków lub długotrwały, przewlekły stres. Warto zatem zadbać o prawidłową ilość snu w ciągu doby oraz właściwą regenerację organizmu. 

ASZ