ALAB w domu – diagnostyka laboratoryjna z dojazdem do pacjenta

0
960
diagnostyka laboratoryjna dom
ALAB w domu to usługa kierowana do wszystkich pacjentów, którzy z dowolnych powodów mogą preferować pobranie krwi w domu | fot.: materiał partnera

ALAB w domu to usługa, która ułatwia pacjentom dostęp do badań laboratoryjnych, niezależnie od ewentualnych ograniczeń utrudniających udanie się do przychodni na pobranie krwi. W tym artykule bliżej przyjrzymy się badaniom laboratoryjnym z dojazdem do pacjenta, uwzględniając m.in. przygotowanie pacjenta do pobrania krwi w domu, a także zakres badań laboratoryjnych dostępnych w ALAB w domu.

ALAB w domu – badania krwi z dojazdem do pacjenta

ALAB w domu to usługa kierowana do wszystkich pacjentów, którzy z dowolnych powodów mogą preferować pobranie krwi w domu. Warto wspomnieć o tym, że może być to szansa na regularne badania w szczególności dla tych pacjentów, którzy napotykają trudności w dotarciu do placówki medycznej. Podeszły wiek, ciężka choroba, niepełnosprawność czy po prostu brak czasu nie muszą oznaczać konieczności rezygnacji z troski o swoje zdrowie. Pobranie krwi w domu wykonuje się u dzieci, które ukończyły 5. rok życia.

Jak skorzystać z badań krwi w domu?

Na pobranie krwi w domu można umówić się, wchodząc na stronę internetową https://alabwdomu.pl/. Na stronie widnieje numer telefonu, pod którym można umówić się na badania. Pod przyciskiem „Umów badanie” dostępny jest formularz elektroniczny, umożliwiający łatwe i szybkie umówienie wizyty pielęgniarki. Wystarczy podać takie informacje, jak:

  • dane pacjenta;
  • termin badania w domu (data i godzina);
  • adres wizyty pielęgniarki (obecnie usługa dostępna jest w Warszawie, Krakowie, Płocku, Rzeszowie, Katowicach, Poznaniu, Wrocławiu, Gdański, Łodzi, Sopocie i Gdyni);
  • lista badań, które mają zostać wykonane.

W wybranym terminie i we wskazanym miejscu w domu pacjenta stawi się wykwalifikowany personel medyczny. Dzięki profesjonalnemu sprzętowi medycznemu i środkom bezpieczeństwa pielęgniarka może pobrać od pacjenta materiał do badania w komfortowych warunkach w jego domu. Próbki następnie transportowane są do laboratorium. Pacjenci mogą odbierać wyniki swoich badań przez internet.

Badania dostępne w ALAB w domu

ALAB w domu oferuje szeroki zakres diagnostyki laboratoryjnej. W ramach profilaktyki zdrowia pacjenci mogą wykonać szereg podstawowych badań laboratoryjnych, wśród których najpowszechniejszymi są m.in. morfologia krwi, badanie ogólne moczu, lipidogram, badanie poziomu glukozy we krwi czy wykrywanie krwi utajonej w kale.

Oprócz tego pacjenci mogą korzystać z wielu laboratoryjnych badań diagnostycznych, umożliwiających prawidłowe rozpoznanie różnych schorzeń. Diagnostyka laboratoryjna w ALAB w domu może obejmować m.in. badania w kierunku:

  • przyczyn nieprawidłowości w obrębie wybranych narządów wewnętrznych;
  • insulinooporności i cukrzycy;
  • zaburzeń w gospodarce hormonalnej;
  • stanów zapalnych oraz zakażeń wirusowych, bakteryjnych i pasożytniczych;
  • niedoborów witamin i minerałów i ich ewentualnych konsekwencji dla zdrowia.

Jak przygotować się do badań krwi w domu?

Zakres badań laboratoryjnych dostępnych w ALAB w domu jest bardzo szeroki. Wybrane badania mogą wymagać specjalnego przygotowania się do oddania próbki, a zalecenia mogą różnić się w zależności od specyfiki badania. Dlatego przed zakupem badań i wskazaniem terminu wizyty pielęgniarki należy dokładnie zapoznać się z opisem każdego badania i zastosować do zawartych w nich wskazówek. Jest to warunek konieczny do uzyskania wiarygodnych, niezafałszowanych wyników badań.

W przypadku wyboru badań wykonywanych z kału lub moczu należy przygotować próbki przed wizytą pielęgniarki. Próbki należy przygotować w specjalnych pojemnikach z apteki lub w zestawach dostępnych w Punktach Pobrań ALAB laboratoria zgodnie z zaleceniami dotyczącymi poszczególnych badań.

Artykuł sponsorowany