Salon w myśl filozofii Hygge – jak go zaaranżować by zachwycał i dawał szczęście?

0
521
salon hygge
Salon stworzony w myśl filozofii hygge warto odmalować w jasnych, pastelowych barwach | fot.: materiał partnera

Każdy z Was słyszał już chyba o duńskiej filozofii szczęścia. Jeśli nie to przypominamy, że hygge było swego, a dokładnie w 2016 r., jednym z najpopularniejszych słów. Oznacza nic innego jak wewnętrzne szczęście pośród codzienności, czyli umiejętność cieszenia się z małych, prozaicznych rzeczy, także wystroju swojego domu, nowej filiżanki w witrynie czy dekoracyjnej poduszki na sofie. Dosłownie hygge oznacza wygodę, przytulność i komfort bycia ze sobą i z innymi. Warto zatem zastanowić się jak zaaranżować salon w myśl filozofii hygge, by zachwycał i dawał szczęście.

Kolory wpływają na nasz nastrój, dlatego postaw na skandynawskie pastele

Choć Skandynawia kojarzy się z krajobrazem raczej ponurym i tajemniczym, zamglonym jak w powieściach Agathy Christie, to jednak wnętrza skandynawskich domów już takie nie są. Bije od nich prostota i funkcjonalność, a także zastosowanie barw natury, pastelowych i przyjemnych dla oka. Dlatego salon stworzony w myśl filozofii hygge warto odmalować w jasnych, pastelowych barwach. Sprawdzi się odcień miętowy, ale również odcień błękitu, nawet tego lodowego, który notabene obecnie jest bardzo modny. Można wreszcie postawić na połączenie klasycznej bieli i szarości, oczywiście tych rozbielonych, nie nazbyt ciemnych, wszak ma być przytulnie, a nie ponuro.

Kominek lub portal kominkowy doda nutę ciepła do wnętrza

Są takie elementy pokoju, które od razu wprowadzają nutę ciepła. Jeśli w twoim domu na etapie projektowania nie został zaplanowany kominek, to żaden problem. Możesz wybrać model wolnostojący, który zasilany jest biopaliwem. W tym przypadku nie potrzeba dodatkowej wentylacji w salonie, gdyż produktem spalania jest para wodna. Zamiast biokominka możesz zdecydować się także na portal kominkowy, czyli tzw. dekoracyjną atrapę, którą ozdobisz świecznikami i świeczkami zapachowymi, a także ramkami ze zdjęciami, a taka aranżacja wprowadzi więcej wewnętrznego ciepła, które jest kwintesencją filozofii hygge.

Wybierz modne komody i witryny do przytulnego salonu

Żaden salon nie mógłby się obyć bez meblościanki, choćby minimalistycznej składającej się z modnych komód i witryny. Można wybrać większą i mniejszą komodę, gdyż obydwie stworzą geometryczny efekt .Pomiędzy nimi może znaleźć się witryna. Jest ona na tyle reprezentacyjnym meblem, że trudno wyobrazić sobie bez niej salon. Do tego jest praktyczna, w myśl skandynawskiego designu. Można w niej zmieścić wszystkie niezbędne szklane akcesoria do kuchni i jadalni, a przy okazji wyeksponować za szybą te najbardziej dekoracyjne. Modne komody posłużą do przechowywania rzeczy, które nie zmieściły się w szafie, a na blatach można wyeksponować bibeloty. Świetnie sprawdzą się modele w kolorze białym, zarówno te wykończone na wysoki połysk, jak i matowe. Można postawić również na modele, których korpusy utrzymane są w kontrastujących barwach, co sprawia, że meble prezentują się nietuzinkowo.

Strefa wypoczynkowa, której nie będziesz chciał opuszczać 

pastelowy salon w stylu hygge
Kolory wpływają na nasz nastrój, dlatego postaw na skandynawskie pastele | fot.: materiał partnera

Dobry odpoczynek jest tym, co daje nam satysfakcje i wprawia w pozytywny nastrój dlatego na pewno jest elementem filozofii hygge. Stąd wybór odpowiednich mebli wypoczynkowych do salonu ma ogromne znaczenie. Można zdecydować się na wyjątkowe modele z regulowanymi zagłówkami i wysuwanymi podnóżkami, które zapewniają najwyższy poziom relaksu. Taki komfort można zapewnić nie tylko sobie, ale również domownikom czy zaproszonym gościom, co sprawia, że radość i szczęście można współdzielić. Sofy czy kanapy mogą być wyposażone w specjalne prowadnice, dzięki którym złożenie siedziska i oparcia będzie bardzo proste. Do kanapy, sofy czy narożnika można dopasować fotel w podobnym stylu także wyposażony w dodatkowe udogodnienia. Tak wyposażonej strefy wypoczynkowej nie będziesz chciał opuszczać.

Na koniec warto przypomnieć o subtelnych dodatkach. Na pewno należą do nich antyramy z grafikami czy też plakatami, a także poduszki dekoracyjne oraz latarenki, bo światła we wnętrzu stworzonym w myśl filozofii hygge nigdy za wiele. Taki salon będzie swoją aranżacją zapraszał gości, by spędzili z nami miło czas. Kropką nad „i” mogą być zwiewne, transparentne, zasłony, które zastąpią ciężkie firanki.

Materiał partnera