Jamajka – roztańczona wyspa słońca

0
240
Jamajka to idealne miejsce na urlop. Można tu odpocząć i nacieszyć się tańcem oraz słońcem | fot.: stock.adobe.com

Marzysz o piaszczystej plaży, słońcu, błękitnej wodzie? A może w głowie świta Ci myśl o pełnej przygód wyprawie w tropiki? Niezależnie od tego, jaka jest odpowiedź, Jamajka to idealne miejsce dla Ciebie. Różnorodność atrakcji turystycznych, fantastyczny klimat, pyszna kuchnia oraz niezwykle przyjaźni ludzie oto kwintesencja tej wyspy. Jeśli tylko masz możliwość, nie wahaj się, rezerwuj bilet na Jamajkę.

Raj dla plażowiczów

Zasadniczo nie ma znaczenia, czy na Jamajkę przyleci się zimą, wiosną, latem czy jesienią. Przez cały rok panują tu wysokie temperatury, jednak ze względu na możliwość wystąpienia huraganów zaleca się rezygnację z pobytu w okresie od maja do października. Polakom pozostają zatem miesiące, podczas których w ich rodzimym kraju jest najgorsza pogoda i zasadniczo większość osób marzy o ciepłym, egzotycznym miejscu. W przeciwieństwie do większości zagranicznych kurortów  w przypadku Jamajki wczasowicz nie musi obawiać się zderzenia z rzeczywistością w postaci dominacji kamienistych plaży. Tu jak okiem sięgnąć widać piękny, biały piasek i turkusową wodę, w której łatwo dostrzec dno i pływające, barwne ryby. Linię brzegową urozmaica obecność rzek i malowniczych wodospadów, a na północy wyspy spragnieni wrażeń turyści mogą skorzystać z walorów wąwozów i gór.

Bob Marley, krokodyle i inne narodowe skarby

Jamajka jest kolebką reggae. To tu żył legendarny Bob Marley, którego obecność na wyspie jest odczuwalna po dziś dzień. Fani jego muzyki chętnie zaglądają do poświęconego mu muzeum oraz do Nine Mile, rodzinnej wioski artysty. O dziwo na słonecznej wyspie można się także przejechać bobslejem. Ten zimowy sport jest tu darzony dużą sympatią, a Jamajka ma nawet własną drużynę narodową. Dużą popularnością wśród turystów cieszą wyprawy przyrodoznawcze. Na obszarze chronionych mokradeł można  podziwiać imponujących rozmiarów krokodyle. Flora i fauna wyspy stanowi przykład niezwykłego bogactwa różnorodnych gatunków, przez co warto poznać również ten aspekt wyspy. Będąc na Jamajce, trzeba także zajrzeć do fabryki kawy usytuowanej w samym środku lasu tropikalnego oraz spróbować pysznego rumu.

Coś na ząb

Wyspa słynie przede wszystkim z pysznego kurczaka w marynacie jerk o słodko-pikantnym smaku. Innym rarytasem są kokosy, których po prostu nie wypada nie kupić, bo w wyobraźni większości stanowią symbol tego miejsca. Niestety Jamajczycy lubią wywindować ich cenę, widząc zainteresowanie turysty, więc trzeba się z uśmiechem na ustach targować. Mieszkańcy wyspy są naprawdę bardzo pogodnymi i wyluzowanymi ludźmi, ale nie przepuszczą okazji do naciągnięcia urlopowicza. Obok kurczaka z grilla narodowym daniem Jamajczyków jest Ackee Saltfish. To  kawałki solonego dorsza w połączeniu z ackee, tutejszym owocem. Hitem są smaczne omlety i oczywiście owoce morza, na czele z homarem w czosnku.

Podsumowując, Jamajka to idealne miejsce na urlop. Można tu odpocząć i nacieszyć się tańcem oraz słońcem. Atmosfera wyspy sprzyja odprężeniu i relaksowi, co znajduje odzwierciedlenie w filozofii samych Jamajczyków, żyjących w myśl zasady soon come („niedługo będzie”). Podstawą są tu uśmiech i żart. Co do samej bazy turystycznej jest ona dobrze rozwinięta, więc nie należy się obawiać trudności ze znalezieniem odpowiedniego noclegu. Hotele oferują szereg interesujących propozycji, tworzonych zarówno z myślą o singlach, parach, jak i rodzinach z dziećmi.

BPA