Odbiór mieszkania – samodzielnie czy ze specjalistą?

0
743
odbiór mieszkania przekazanie kluczy
Mieszkanie to ogromna inwestycja, która bardzo często wiąże się z wieloletnim kredytem. Nie warto oszczędzać na pomocy fachowca, którego usługa może okazać się niezastąpiona | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Odbiór techniczny mieszkania od dewelopera można wykonać samodzielnie lub z pomocą fachowca. Mało która z osób kupujących mieszkanie wie, na co zwrócić uwagę przy jego odbiorze. Specjalista rozezna się w tych kwestiach i poinformuje, gdyby coś wymagało poprawy. Odbiór mieszkania z fachowcem może zminimalizować późniejsze straty.

Odbiór mieszkania w stanie deweloperskim – na co zwracać uwagę?

Osoba, która kupiła mieszkanie od dewelopera, powinna sprawdzi kilka najistotniejszych kwestii. Podczas odbioru technicznego mieszkania uwzględnia się, czy jest ono zgodne z założonym planem budowlanym i standardami, które miało spełniać. W tym celu warto zweryfikować to z umową kupna, w której muszą być zawarte wszelkie informacje.

Odbiór mieszkania od dewelopera uwzględnia także ewentualne wady, które nie powinny się pojawiać. Ponadto trzeba sprawdzić, czy odbierane od dewelopera lokum spełnia normy budowlane. Większość osób, które kupuje mieszkanie lub dom, nie zna się na takim prawie i trudno im ocenić techniczny stan mieszkania. Fachowiec punkt po punkcie sprawdza mieszkanie – przede wszystkim uwzględniając zapisy budowy i normy.

Odbiór techniczny mieszkania – dlaczego warto korzystać z pomocy specjalisty?

Porysowane okna, krzywe ściany, brak niektórych elementów w mieszkaniu, które były wymienione w umowie – przeciętny nabywca mieszkania może nie skupiać się aż tak na tych detalach, a one w przyszłości będą generowały koszty lub wpływały na estetykę mieszkania. Ponadto odbiór mieszkania wiąże się z emocjami, dlatego skupienie się na ogólnym wyglądzie mieszkania może być trudne.

Odbiór mieszkania w stanie deweloperskim jest ważnym momentem, dlatego na tym etapie trzeba też wyłapać mankamenty. Specjalista przy odbiorze technicznym lokum fachowymi narzędziami dokonuje pomiarów kątów i ścian czy sprawdza wentylację i zgodność z normami budowlanymi. Przeciętny Kowalski odbioru mieszkania od dewelopera nie dokona w taki sposób – chyba, że sam związany jest z branżą budowlaną.

Odbiór mieszkania z fachowcem – ile to kosztuje?

W przypadku zakupu mieszkania, które kosztuje średnio minimum 300 tysięcy złotych, koszt pomocy specjalisty przy odbiorze mieszkania w stanie deweloperskim, jest stosunkowo niski. Usługa fachowca to koszt kilkuset złotych (od 200 do 700 złotych – w zależności od miasta i metrażu), co nie stanowi zbyt wielkiego kosztu w porównaniu do ceny zakupu mieszkania i ewentualnych napraw.

Należy wybrać najlepszego fachowca, który dysponuje odpowiednim sprzętem pomiarowym, dzięki któremu sprawdzi wszystkie najważniejsze parametry. Jeśli zostaną zgłoszone usterki przy odbiorze mieszkania, to deweloper ma obowiązek je naprawić lub wypłacić za nie stosowne zadośćuczynienie. Korzystając z pomocy fachowca, można tylko zyskać.

Odbiór mieszkania od dewelopera ze specjalistą

Wielu deweloperom zależy na szybkim przeprowadzeniu odbioru technicznego mieszkania (najlepiej, aby trwało ono mniej niż godzinę), a sprawdzenie wszystkich elementów może trwać zdecydowanie dłużej. Mieszkanie to ogromna inwestycja, która bardzo często wiąże się z wieloletnim kredytem. Nie warto oszczędzać na pomocy fachowca, którego usługa może okazać się niezastąpiona.


Materiał partnera zewnętrznego