Kilka prostych ćwiczeń fizycznych, które pomogą Ci zadbać na co dzień o dobrą kondycję psychiczną

0
1107
kobieta rozkładająca matę do jogi
Dzięki aktywności fizycznej możemy dość szybko poprawić swoje zdrowie psychiczne, ale nie możemy zapominać o regularności i systematyczności | fot.: stock.adobe.com

Nie od dziś wiadomo, że nasze samopoczucie fizyczne bardzo mocno powiązane jest z samopoczuciem psychicznym. Nie da się być w pełni sił psychicznych, jeżeli nasze ciało szwankuje. Nie da się również posiadać pełni sił witalnych, jeśli na co dzień towarzyszy nam uporczywy stres. Na szczęście dzięki kilku prostym ćwiczeniom fizycznym możemy wspomóc swoje zdrowie psychiczne, a tym samym ograniczyć niekorzystny wpływ niezależnych od nas czynników na nasze samopoczucie.

Dlaczego ćwiczenia fizyczne są tak istotne?

Mimo, że pozytywny wpływ wysiłku fizycznego na nasze samopoczucie został udowodniony przez naukowców, niektórzy nadal pozostają wobec niego sceptyczni. Siedząca praca, stres oraz brak czasu nie sprzyjają niestety aktywności fizycznej. Mimo niesprzyjających warunków, warto jednak wygospodarować nieco czasu na sport. W przeciwnym razie w stosunkowo niedługim czasie odczujemy negatywne skutki siedzącego trybu życia. Podczas uprawiania ćwiczeń, cały organizm zostaje dotleniony. Dzięki temu o wiele sprawniej funkcjonuje nasz układ krążenia. Lepiej nam się również oddycha. Na tym jednak nie koniec zalet uprawiania sportu. Dotleniony zostaje również nasz mózg, przez co układ nerwowy lepiej pracuje. Wreszcie, produkowane są endorfiny, zwane potocznie hormonami szczęścia. Dzięki aktywności fizycznej możemy dość szybko poprawić swoje zdrowie psychiczne, ale nie możemy zapominać o regularności i systematyczności. W przeciwnym razie mowy o satysfakcjonujących, a przede wszystkim długotrwałych efektach być niestety nie może. Dobrze byłoby również wybrać taki rodzaj ćwiczeń, który autentycznie sprawi nam przyjemność.

pies z głową w dół Adho Mukha Svanasana
Joga – podstawowa pozycja pies z głową w dół Adho Mukha Svanasana | fot.: stock.adobe.com

Jakie ćwiczenia fizyczne będą dobre dla ducha?

Istnieje bardzo wiele dyscyplin sportowych, dlatego każdy ma szansę odszukać coś dla siebie. Z całą pewnością warto byłoby docenić dobroczynny wpływ jogi na nasz układ nerwowy. Joga w szczególności przypadnie do gustu osobom przepadającym za spokojem i harmonią. Wiele pozycji pomoże na w redukcji stresu. Każdy dzień warto więc rozpocząć od krótkiej praktyki, w którą wpleciemy tak zwane powitania słońca. Pozytywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne ma również rozciąganie, zwane przez niektórych stretchingiem. Każdego poranka dobrze byłoby wykonać kilka lub kilkanaście skłonów do obydwu nóg. Rozciąganie pomaga zrelaksować zarówno ciało jak i umysł. Wreszcie, pomocne w redukcji stresu mogą się okazać ćwiczenia wzmacniające. Należy tu wspomnieć chociażby o popularnym ćwiczeniu zwanym deską, które pomaga wzmocnić mięśnie brzucha. Jeśli będziemy czuli, że nasze ciało staje się silniejsze, silniejszy stanie się również nasz umysł. Będziemy więc zdecydowanie bardziej odporni na długotrwały i męczący nas stres. Niektóre ćwiczenia warto wykonywać w wodzie, jeżeli potrafimy pływać. Aqua aerobik nie tylko nas uspokoi, ale także ujędrni nasze ciało.

Savasana pozycja trupa joga
Relaksująca pozycja trupa (Savasana) w jodze służy odprężeniu i relaksowi | fot.: stock.adobe.com

Wiele dyscyplin sportu wspomaga walkę ze stresem. Dbałość o zdrowie psychiczne jest niezmiernie ważna, bo pozwala nam się cieszyć dobrym samopoczuciem. Warto każdego ranka wykonać kilka ćwiczeń wzmacniających, a także rozciągających. Walory relaksacyjne posiada również joga.


AUN