Łagodzenie lekkich stłuczeń w czasie zabawy

0
871
dziecko drobne skaleczenie kolana plasterek
Uśmiech, okazanie wsparcia, empatii oraz miłości pomaga dziecku przezwyciężyć dyskomfort związany z nawet najdrobniejszymi urazami | fot.: stock.adobe.com

Drobne stłuczenia to najczęstsze kontuzje występujące wśród dzieci. Pojawiające się w przypadku upadków siniaki nie powinny być jednak powodem do niepokoju i stanowić przeszkody w realizacji pasji dziecka związanej z ruchem. Aby stłuczenie tkanki nie stanowiło dla dziecka wyraźnego dyskomfortu oraz aby zapobiec obrzękom i innym powikłaniom urazów, należy jednak zastosować się do kilku zaleceń.

Powstawanie powikłań urazu

Częstym stłuczeniem wśród dzieci jest sytuacja upadku z wysokości w momencie potknięcia się lub poślizgnięcia. Skutkiem jest najczęściej gwałtowny kontakt części kończyny z twardą powierzchnią gruntu, który prowadzi do częściowego zgniecenia tkanek.

Siła mechaniczna przyłożona do tkanki miękkiej sprawia, że uszkodzeniu ulegają jej struktury – przede wszystkim naczynia krwionośne, co prowadzi do wynaczynienia krwi z łożyska naczyniowego. Sytuacja dotyczy najczęściej drobnych naczyń podskórnych. Konsekwencją tego urazu jest pojawienie się podbiegnięcia krwawego, czyli siniaka.

Uszkodzenie naczyń oraz komórek tkanki podskórnej skutkuje uruchomieniem fizjologicznych mechanizmów obronnych. Skutkiem ich aktywacji stymulowany jest układ immunologiczny oraz stan zapalny. Stan zapalny pomaga w pozbyciu się potencjalnych drobnoustrojów oraz pośrednio stymuluje procesy gojenia. Jego konsekwencją jest jednak wzrost przepuszczalności naczyń dla osocza. Wysoce przepuszczalne naczynia krwionośne uwalniają do tkanki dużo płynu, a rezultatem tego zjawiska są obrzęki.

Podbiegnięcia krwawe oraz obrzęki po urazach nie są same w sobie groźne. Objawiają się jednak niekiedy bólem, a kiedy są rozległe – mogą uciskać na naczynia krwionośne, przez co zmniejszać podaż krwi, a zatem hamować procesy regeneracyjne. Ucisk na zakończenia nerwowe dodatkowo stymuluje pojawienie się bodźców bólowych, co zwiększa dyskomfort po urazie.

Łagodzenie objawów drobnych stłuczeń

Niezależnie od rodzaju urazu ważne jest, aby przeciwdziałać jego dotkliwym powikłaniom – wylewom podskórnym czy obrzękom – poprzez zabiegi pielęgnacyjne. Ochłodzenie tkanki, poprzez wykorzystanie zimnego kompresu lub suchego lodu, pozwala na łagodzenie dyskomfortu. Zimno dodatkowo powoduje skurcz naczyń krwionośnych. Zastosowanie zimna bezpośrednio po upadku zmniejsza ryzyko pojawienia się obrzęku lub siniaka. W celu skurczu naczyń można również zastosować techniki masażu oraz delikatnego ucisku na uszkodzoną tkankę. Uniesienie kończyny objętej urazem ponad poziom klatki piersiowej znacznie zmniejsza perfuzję krwi przez tkankę. W ten sposób można ograniczyć ryzyko pojawienia się obrzęków. Działanie kojące dla skóry narażonej na zmiany związane z aktywnością fizyczną ma żel Fastum Junior, który ma naturalny skład, szybko się wchłania i nie pozostawia tłustych plam.

Łagodzenie drobnych urazów u dziecka powinno opierać się nie tylko na bezpośrednim działaniu przeciwbólowym oraz przeciwobrzękowym. Uśmiech, okazanie wsparcia, empatii oraz miłości pomaga dziecku przezwyciężyć dyskomfort związany z nawet najdrobniejszymi urazami.


Materiał partnera zewnętrznego