Jak skutecznie radzić sobie z letnimi upałami?

0
1012
Jak się schłodzić w upał
Jak doskonale wiadomo, w upalne dni naprawdę trudno o w pełni efektywne funkcjonowanie, czy to w sferze czysto fizycznej, czy intelektualnej | fot.: Fotolia

Upały, z jakimi musimy zmagać się w czerwcu, lipcu, sierpniu a czasami nawet we wrześniu to nie tylko czynnik obniżający nasz komfort. Jak doskonale wiadomo, w upalne dni naprawdę trudno o w pełni efektywne funkcjonowanie, czy to w sferze czysto fizycznej, czy intelektualnej. Nie dzieje się tak bez przyczyny: wysokie temperatury oraz ostre słońce stanowią poważne obciążenie dla naszego organizmu, który w takich warunkach jest zmuszony wydatkować energię właśnie na redukowanie negatywnych efektów słońca oraz skwaru. To właśnie z tej przyczyny w trakcie upałów czujemy się i funkcjonujemy znacznie gorzej.

Warto jednak pamiętać, że bardzo wysokie temperatury mogą być też istotnym zagrożeniem dla naszego zdrowia i wcale nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o udary słoneczne lub odwodnienie organizmu. Jeżeli nasz organizm przez dłuższy czas musi radzić sobie z upalnymi temperaturami bez jakiegokolwiek wsparcia z naszej strony- prędzej czy później zasoby naszych sił witalnych zostaną poważnie nadwątlone, co może pociągnąć za sobą różne niezbyt przyjemne konsekwencje.

Na szczęście, istnieje kilka sprawdzonych i rzeczywiście efektywnych sposobów, które pozwolą nam przetrwać bez większych szkód dla naszego organizmu nawet dni, w które temperatura niebezpiecznie zbliża się do granicy 40 stopni.

Jak radzić sobie w upały?

Po pierwsze: nawodnienie

Często można spotkać się z poradami, według których w upały należy „dużo pić”. Zapewne to samo radziły nam nasze mamy oraz babcie. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że chociaż w ogólnych zarysach owa wskazówka jest słuszna, to jednak koniecznie trzeba ją doprecyzować. Nie chodzi bowiem o samo „picie”, lecz o prawidłowe nawodnienie organizmu. To ostatnie jest zaś w ogromnej mierze uzależnione od tego, co pijemy. Zwykła woda źródlana, słodzone napoje lub niskiej jakości izotoniki: w ten sposób narobimy sobie więcej szkody, niż pożytku. Przykładowo woda niskomineralizowana nie tylko jest w stanie prawidłowo nawodnić ustroju, ale wręcz dodatkowo może przyczyniać się do wypłukiwania z organizmu mikroelementów, które i tak wytracamy z potem. Jeżeli więc chcemy w upalne dni zaspokajać pragnienie wodą butelkowaną, należy wybierać wody wysoko lub średniomineralizowane.

Jeżeli natomiast chodzi o słodzone napoje, zasada jest całkowicie jednoznaczna: nie należy po nie sięgać. W odniesieniu do izotoników warto pić jedynie te, które odznaczają się odpowiednią jakością: posiadają prawidłową osomalność, nie zawierają cukru oraz cechują się właściwą podażą pierwiastków mineralnych (profesjonalne izotoniki dla sportowców można nabyć np. w sklepach z odżywkami kulturystycznymi).

Po drugie: ochrona przed słońcem

Jeżeli chcemy zredukować negatywny wpływ ostrego słońca, warto zadbać o odpowiedni ubiór. Jest to rzecz jasna istotne także w zakresie ochrony skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Jednak właściwy ubiór pozwoli nam także uniknąć przegrzania ciała. Jak więc się ubierać? Przede wszystkim, ubrania powinny być lekkie i dobrze przepuszczać powietrze. W cenie jest również biel, ponieważ odbija ona promienie słoneczne, zamiast je absorbować.

Po trzecie: suplementacja oraz prawidłowa dieta

Jeżeli pomimo zastosowania się do powyższych porad czujemy, że nasz organizm niezbyt dobrze radzi sobie z ekstremalnymi temperaturami, warto zdecydować się na odpowiednie „wzmocnienie”. W okresie upałów w sposób naturalny wytracamy cenne pierwiastki mineralne, w tym zwłaszcza magnez oraz potas. Suplementacja dobrej jakości preparatami zawierającymi te minerały może więc stanowić korzystne rozwiązanie na czas upałów. Ciekawą opcją są także nutridrinki, czyli produkty specjalnego przeznaczenia żywieniowego: jest to coś w rodzaju jogurtu pitnego, jednak w niewielkiej ilości płynu zawiera się potężna ilość cennych składników odżywczych. Oczywiście, napoje tego rodzaju można przechowywać w lodówce i pić na zimno.

Pod żadnym pozorem w upały nie należy natomiast stosować aspiryny. Należy także uważać z substancjami zagęszczającymi krew, a więc np. preparatami zawierającymi łącznie witaminę C oraz rutynę.

Warto także zadbać o prawidłową dietę: ciężkostrawne, obciążające układ pokarmowy dania to niekoniecznie dobry wariant w upalne dni. Nawet jeżeli nie lubimy np. sałatek: w upały możemy odstawić na bok nasze kulinarne uprzedzenia i żywić się w sposób lekki. Z pewnością korzystnie wpłynie to na kondycję naszego organizmu.


RŁO