Jak rozpoznać łagodny przerost prostaty?

0
978
przerost prostaty sos
Potocznie prostatą określa się schorzenia i dolegliwości gruczołu krokowego | fot.: materiał partnera

Pierwsze objawy łagodnego przerostu prostaty mogą być mało charakterystyczne. Warto jednak zwracać uwagę na sygnały płynące z organizmu, by w porę reagować i nie dopuścić do pogłębiania się dolegliwości.

Prostata to nie choroba

Potocznie prostatą określa się schorzenia i dolegliwości gruczołu krokowego. Tymczasem sama prostata to narząd umiejscowiony pomiędzy penisem a odbytem, zwany inaczej sterczem. Wielkością przypomina kasztan. Większość mężczyzn nawet nie zdaje sobie sprawy z jego istnienia, dopóki nie zaczyna dawać o sobie znać przy okazji przypadłości takich jak łagodny przerost stercza. Stąd skojarzenie prostaty z chorobami. A przecież większości przykrych objawów da się uniknąć, a przynajmniej je zminimalizować.

Łagodny przerost prostaty – pierwsze objawy

Rozrost stercza, łagodny przerost prostaty, przerost gruczołu krokowego – pod każdą z tych nazw kryje się ta sama przypadłość. Po pięćdziesiątce gruczoł krokowy powiększa się u większości panów. Ma to związek z mniejszym niż wcześniej wydzielaniem testosteronu w organizmie.

Do pierwszych objawów, które mogą świadczyć o problemach z prostatą, trzeba zaliczyć:

  • ciągłe parcie na pęcherz, częstsze niż wcześniej wizyty w toalecie,
  • słaby strumień moczu,
  • pieczenie przy oddawaniu moczu,
  • trudność w całkowitym opróżnieniu pęcherza,
  • opóźnienie w oddawaniu moczu – strumień moczu pojawia się dopiero po chwili.

Wszystkie wymienione objawy poza pieczeniem przy oddawaniu moczu (które wskazuje na infekcję, stan zapalny) może oznaczać łagodny przerost prostaty. Gdy prostata rośnie, zaczyna uciskać na przewody moczowe, przez co trudniej jest oddać mocz.

Co robić, gdy podejrzewasz u siebie przerost prostaty?

Przede wszystkim warto udać się do lekarza na badanie prostaty. Większość mężczyzn ich unika, ale właśnie przez to rozwijają się u nich nieleczone problemy, z którymi z czasem jest coraz trudniej funkcjonować. Co może wykazać badanie? Lekarz stwierdzi, że z prostatą wszystko jest w porządku – wówczas źródło problemów leży gdzie indziej. Może też stwierdzić łagodny rozrost stercza, a wtedy zaleci odpowiednie sposoby na radzenie sobie z nim. Czasem lekarz zaleca dodatkowe badania jak USG czy pomiar antygenu sterczowego, by wykluczyć poważniejsze dolegliwości.

Przerost prostaty w młodym wieku

Naturalny spadek poziomu testosteronu odbywa się po ok. 50. roku życia. Zdarza się jednak, że mężczyźni zgłaszają się do urologa z problemami z prostatą w młodszym wieku. Winne mogą być:

  • skłonności genetyczne,
  • siedzący tryb życia,
  • częste sięganie po używki.

Jeśli objawy są łagodne i występują w młodym wieku, poza obserwacją organizmu można też sięgać po naturalne preparaty jak Prostamol Uno. Zawiera on wyciąg z boczni piłkowanej, więc jest oparty o naturalne składniki, a przez to bezpieczny do stosowania również u młodszych osób.


Materiał partnera zewnętrznego