Jak przetrwać okres?

0
370
kobieta kwiaty bielizna
Oprócz środków higieny intymnej warto zaopatrzyć się we wszystko co sprawia, że jest nam po prostu lepiej | fot.: materiał partnera

„Te dni”, „miesiączka”, „okres” — niezależnie od tego jak nazwiemy początek cyklu menstruacyjnego, dla wielu kobiet jest to trudny czas, w którym jednak powinno się zadbać o maksymalny komfort, aby udało się skutecznie zminimalizować jego objawy. Do okresu podchodzimy często jak do walki o przetrwanie, dlatego też poniżej znajdziecie garść cennych porad, które pozwolą wam wyjść z tej batalii zwycięsko.

Natura

Miesiączka jest naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym ciele. Jeżeli nie występują żadne zaburzenia, co miesiąc (między okresem dojrzewania a menopauzą) organizm przygotowuje się do zajścia w ciążę. Błona śluzowa macicy grubieje, a z jajnika wydostaje się komórka jajowa gotowa na zapłodnienie. Jeśli jednak do niego nie dochodzi, nabudowany nabłonek musi zostać usunięty z macicy, co objawia się właśnie krwawieniem z pochwy. Czas między miesiączkami wynosi średnio 28 dni, a samo krwawienie trwa zazwyczaj 4-5 dni. Warto więc zawczasu przygotować się na jego nadejście.

Ekwipunek

Przede wszystkim należy się wyposażyć w środki higieny intymnej. W ciągu dnia: podpaski, tampony, kubeczki menstruacyjne — każda znajdzie coś dla siebie. Można bez końca wymieniać wady i zalety każdego z powyższych produktów, ale najlepiej jest je po prostu przetestować na własnej skórze i wybrać ten, który odpowiada nam najbardziej. Jednak na noc nie poleca się stosować tamponów ani kubeczków, ponieważ te pierwsze należy wymieniać dość często, a drugie nie są zbyt praktyczne w pozycji leżącej. Jeśli chcemy, aby nasza pościel pozostała czysta, możemy sięgnąć po podpaski na noc Your KAYA. Są organiczne (co jest zarówno dobre dla naszego zdrowia, jak i dla środowiska), a także pozostają na miejscu, więc nie ma ryzyka, że krew menstruacyjna wycieknie.

Oprócz środków higieny intymnej warto zaopatrzyć się we wszystko co sprawia, że jest nam po prostu lepiej. Lubisz czekoladę? Świetnie! Kup sobie kilka tabliczek i zajadaj bez zbędnych wyrzutów sumienia. Chodzi nam przecież o osłodzenie tego trudnego okresu. Pozwól sobie też na bezproduktywny relaks. Poleż w łóżku trochę dłużej niż zwykle i nie zamartwiaj się tym, co „powinnaś” w tej chwili robić. Zdrowy umysł to zdrowe ciało — to idealne motto na czas miesiączki (i nie tylko). Noś luźne ubrania — to nie jest czas na wciskanie się w ulubione dżinsy czy noszenie obcisłych bluzek. Daj sobie więcej swobody, a okaże się, że okres może być odrobinę znośniejszy.

Higiena podczas okresu

Ważne, a może i najważniejsze, jest dbanie o prawidłową higienę okolic intymnych zwłaszcza podczas okresu. Używaj specjalnych produktów przeznaczonych do higieny intymnej, najlepiej takich, które zawierają same naturalne składniki. Regularnie wymieniaj podpaski czy tampony, z jednej strony, aby nie dopuścić do przeciekania, a z drugiej, żeby uniknąć podrażnień lub infekcji intymnych. Podczas okresu powstrzymaj się od wysiłkowych ćwiczeń fizycznych, które mogą potęgować krwawienie, a także zrezygnuj z gorących kąpieli w wannie, ponieważ ciepła woda poprawia ukrwienie, co przyczyni się tylko do zwiększonego wypływu krwi.

Materiał partnera