E-recepta – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć!

0
499
e-recepta
E-recepty to komfortowe i przyjazne pacjentom rozwiązanie służące do szybkiego uzyskania niezbędnych recept | fot.: materiał partnera

Teleporady stały się codziennością podczas ostatniej pandemii COVID-19, jednak wiele osób korzysta z nich chętnie również teraz, gdy sytuacja została ustabilizowana. Zwłaszcza e-recepty zyskały popularność, ponieważ wnioskując o nie, nie musisz nawet opuszczać domu. Co warto wiedzieć o takim rozwiązaniu?

E-recepty to komfortowe i przyjazne pacjentom rozwiązanie służące do szybkiego uzyskania niezbędnych recept. Wystawia je lekarz podczas tradycyjnej wizyty lub lekarz online, przyjmujący na https://halomed.pl. Każda przychodnia online zatrudnia szereg specjalistów z różnych dziedzin medycyny, a wszyscy oni posiadają uprawnienia do wystawiania takich recept. Poznaj je nieco bliżej!

Czym są e-recepty?

E-recepta jest w dzisiejszych czasach standardem, który wyparł klasyczne, drukowane recepty, których odczytanie nierzadko przysparzało pacjentom i aptekarzom wiele trudności. To elektroniczny dokument realizowany na podstawie 4-cyfrowego kodu. Otrzymuje się do e-mailem lub SMS-em, w zależności od tego, która opcja została zaznaczona na Internetowym Koncie Pacjenta. Zalety takiego rozwiązania:

  • brak ryzyka zgubienia recepty – w razie usunięcia wiadomości mailowej lub SMS-owej, wystarczy zalogować się do IKP;
  • wysoka czytelność recepty i brak ryzyka ewentualnego pomylenia leków;
  • możliwość realizacji takiej recepty w każdej aptece na terenie Polski;
  • oszczędność papieru.

Dodatkowo jeśli przepisano Ci więcej leków, nie musisz już prosić o odpis – nie utracisz refundacji. Każdy z osobnych leków możesz kupić w innej, dowolnej aptece.

Jak otrzymać e-receptę?

Recepta online jest już standardem, co oznacza, że wystawiana jest podczas wizyty u lekarza zawsze wtedy, gdy pojawia się konieczność przepisania określonych leków. Można ją otrzymać drogą klasyczną, czyli podczas osobistej wizyty u lekarza, jak również online, np. na https://halomed.pl/e-recepta. W drugim przypadku wystarczy wejść na stronę internetową, uzupełnić krótką ankietę (nazwa potrzebnego leku, ilość opakowań, ciąża, choroby, ewentualna dokumentacja medyczna) i dokonać opłaty za receptę online.

Otrzymanie recepty w ten sposób jest niezwykle wygodne i szybkie – pojawi się ona u Ciebie już w ciągu maksymalnie 3 godzin. Nie musisz wychodzić z domu, płacić za wizytę lekarską wyłącznie po co, aby zdobyć receptę czy czekać w kolejkach wśród innych pacjentów, narażając się na infekcje. Możesz zdobyć receptę bez względu na porę dnia czy miejsce Twojego przebywania.

Jak zrealizować e-receptę?

Realizacja recepty online jest banalnie prosta. Wystarczy pokazać farmaceucie w dowolnej aptece kod QR e-recepty w swoim telefonie lub podyktować 4-cyfrowy kod na niej umieszczony. W drugim przypadku należy również podać swój numer PESEL. Co do zasady e-recepta jest ważna 30 dni, ale są i takie, których ważność wynosi 7, 120 lub 365 dni. Recepta online była ważna rok, lekarz musi to zaznaczyć podczas jej wystawiania.

Materiał partnera zewnętrznego