Zdrowe odżywianie – czyli jakie?

0
2162
dieta i zdrowe odżywianie
W dzisiejszych czasach musimy znaleźć równowagę nie tylko w naszym szalonym życiu, pełnym trosk, ale także w codziennej diecie | fot.: Fotolia

,,Niech żywność będzie Twoim lekarstwem, a nie lekarstwo żywnością” powiadał ojciec medycyny, Hipokrates. I to tak naprawdę myśl przewodnia tego artykułu. Moim zdaniem każdy, kto dba o swoje zdrowie, powinien mieć umieszczone to motto w kuchni lub spiżarni. W dzisiejszych czasach musimy znaleźć równowagę nie tylko w naszym szalonym życiu, pełnym trosk, ale także w codziennej diecie.

Od dobrobytu to nam się…

Jadę autem. Mijam billboardy z hasłami „A może hamburger?” oraz restauracje typu fast-food, czynne 24 godziny na dobę. Wraz z rozwojem cywilizacji, mięso na naszych talerzach stało się czymś zwyczajnym. A kiedyś był to prawdziwy rarytas. Swego czasu rozmawiałam ze swoją prababcią, która ma 93 lata i mieszka w malowniczej wsi na Podkarpaciu, i zapytałam grzecznie: „Czy może Twoja sąsiadka ma mleko albo jajka, bo chętnie bym odkupiła?”. Prababcia zdziwiła się i odpowiedziała: „Oj, córciu, przecież w sklepach są. Ja Ci dam na to mleko, krów już nie ma w okolicy. Kiedyś to taka bieda była, że jajko to się jadło raz w tygodniu i rosół od święta zrobiło, a teraz to taka wygoda”. No właśnie… Niby wszystko mamy pod ręką, a nie potrafimy mądrze z tego korzystać i odpowiednio racjonować produkty odzwierzęce.

Epidemia chorób cywilizacyjnych

Cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, nowotwory, otyłość, miażdżyca – takie choroby nie są dziś rzadko spotykane. Nie tylko złe odżywianie ma wpływ na częstość występowania tych schorzeń. Przyczyniają się do tego również inne czynniki: duża podatność na stres i nie radzenie sobie z problemami, brak aktywności fizycznej, palenie papierosów, nadmierne picie alkoholu, brak odpoczynku oraz zanieczyszczone środowisko, w którym żyjemy. Dlatego należy pamiętać, że nasze obciążenia genetyczne nie odgrywają tak istotnej roli w zapadaniu na choroby cywilizacyjne, jak higieniczny tryb życia.

Dieta dr. Ornish’a

Dr Dean Ornish to bardzo sławny kardiolog ze Stanów Zjednoczonych, który od ponad 35 lat prowadzi badania naukowe, dotyczące zmian w diecie i stylu życia. Okazuje się, że jego terapie mogą w znaczący sposób wpłynąć na nasz stan zdrowia oraz samopoczucie. Dr. Ornish’s Program for Reversing Heart Disease® jest pierwszym, integracyjnym programem stylu życia, mającym na celu odwrócenie chorób serca i innych przewlekłych schorzeń. Jego książka Eat More, Weigh Less to bestseller, opisujący dietę osób dotkniętych chorobami cywilizacyjnymi. Według tego programu, produkty spożywcze dzieli się na najzdrowsze („Grupa 1”, czyli owoce i warzywa, produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe i beztłuszczowe produkty mleczne) i najbardziej niezdrowe („Grupa 5”, czyli smażone jedzenie, masło i czerwone mięso). Ogólnie rzecz biorąc, im częściej sięgamy po żywność należącą do „Grupy 1”, tym więcej korzyści czerpiemy z utraty wagi oraz ogólnego stanu zdrowia. Jednak nie samym jedzeniem człowiek żyje. Dr Ornish kładzie również duży nacisk na aktywność fizyczną oraz na to, jak reagujemy na stres i ile mamy miłości czy wsparcia w swoim życiu.

Wege dieta

Diety wegetariańska lub wegańska są odpowiednie pod względem odżywczym i mogą zapewnić korzyści zdrowotne w zapobieganiu i leczeniu niektórych chorób. Dobrze zaplanowane jadłospisy wegetariańskie służą wielu osobom, na wszystkich etapach cyklu życiowego, w tym kobietom w ciąży oraz podczas laktacji, dzieciom, młodzieży w wieku dojrzewania oraz sportowcom. Pamiętajmy jednak, że wszystkie zmiany w naszej diecie musimy skonsultować z lekarzem lub dietetykiem. Posiłki przygotowywane na bazie produktów roślinnych zyskują na popularności, ponieważ ich dobry wpływ na zdrowie został potwierdzony licznymi badaniami naukowymi. Korzyści te obejmują niższe wskaźniki chorób serca, wysokiego cholesterolu i ciśnienia krwi, otyłości, cukrzycy typu 2 i niektórych rodzajów raka.


Martyna Zarzycka, kosmetolog Qclinique.