Jak utrzymać zdrowe nawyki żywieniowe latem?

0
639
pyszne śniadanie zdrowe nawyki
Jeśli upały osłabiają twój apetyt, możesz klasyczne posiłki zamienić na warzywno-owocowe koktajle | fot.: materiał partnera

Od kilku miesięcy trwasz w postanowieniach dotyczących zdrowego odżywiania. Nie pozwól, aby wraz z nadejściem lata wypracowane nawyki żywieniowe odeszły w zapomnienie. Poznaj kilka wskazówek, dzięki którym łatwiej będzie ci je utrzymać.

Zmiana nawyków żywieniowych nie jest łatwa. Czasami wystarczy dosłownie niewielki impuls, aby przekreślić dotychczasowe wysiłki. Tak się dzieje między innymi w okresie letnim, który sprzyja wakacyjnym wyjazdom. Właśnie wtedy wiele osób folguje sobie, zapominając o zdrowych nawykach żywieniowych. Wcale jednak nie musisz popełniać ich błędów – wystarczy, że zastosujesz się do poniższych wskazówek.

1. Jedz regularnie

Upały nie sprzyjają apetytowi. Nie warto jednak rezygnować z jedzenia – szczególnie wtedy, gdy organizm zdążył się przyzwyczaić do cykliczności.

Trwaj w regularności spożywania posiłków. Zadbaj o to, aby co 3-4 godziny dostarczyć pożywienie. W tej roli świetnie sprawdzi się lekka sałatka lub chłodnik.

Jeżeli nie masz ochoty na gotowanie, postaw na catering dietetyczny. Dzięki temu każdego dnia będziesz otrzymywać zestaw posiłków. W zależności od wybranego wariantu możesz dostawać nawet 4-5 dań – w ten sposób zachowasz systematyczność w ich spożywaniu.

2. Zamień lody na sorbety

W okresie dużych upałów trudno oprzeć się pokusie lodów. Nie musisz rezygnować z tego przysmaku – wystarczy, że klasyczne lody na bazie kremówki zamienisz na sorbety. Malinowe, mango, porzeczkowe – możliwości jest wiele. Są równie smaczne, bardziej orzeźwiające i mniej kaloryczne.

3. Pij dużo wody

Nawodnienie organizmu latem jest niezwykle ważne, ponieważ organizm w tym okresie traci znacznie więcej płynów. Postaraj się jednak sięgać wyłącznie po wodę, która – nie dość, że doskonale gasi pragnienie, to jeszcze nie dostarcza żadnych kalorii.

4. Sięgaj po warzywno-owocowe koktajle

Jeśli upały osłabiają twój apetyt, możesz klasyczne posiłki zamienić na warzywno-owocowe koktajle. W ten sposób dostarczysz nie tylko pożywienie, ale też zapewnisz solidny zastrzyk witamin i składników mineralnych.

Istnieje wiele przepisów, które mogą posłużyć jako inspiracja do przyrządzenia domowych koktajli. Warto wybierać sezonowe owoce i warzywa, a także te przynoszące maksymalne orzeźwienie. Ciekawą propozycją jest koktajl z mango, arbuza, ogórka, jagód czy truskawek. Świetnie sprawdzi się też połączenie kiwi i pomarańczy – informuje dietetyczka z firmy Nice To Fit You, której specjalnością jest spersonalizowany catering dietetyczny.

Gdy dopadnie cię pokusa… zwiększ aktywność fizyczną

Prędzej czy później dopadnie cię pokusa i sięgniesz po gofra z bitą śmietaną, podwójną porcję lodów czy inny deser. Nie oznacza to jednak, że musisz od razu porzucić dotychczasowe nawyki żywieniowe.

Takie małe grzeszki są dozwolone, o ile zwiększysz aktywność fizyczną. Dzięki temu dodatkowa porcja kalorii nie odbije się negatywnie na twojej masie ciała.

Pamiętaj! Trwanie w zdrowych nawykach żywieniowych to krok w stronę lepszego i dłuższego życia. Warto więc dołożyć wszelkich starań, aby utrzymać je także w okresie letnim.

Materiał partnera