Czy dieta bez glutenu dla osób bez celiakii to dobry wybór?

0
791
dieta bez glutenu
Wiele osób lubi się diagnozować samodzielnie, jednak wiadomo, że nie należy tego robić | fot.: materiał partnera

Są różne diety i nie ma co się oszukiwać, że większość z nich jest zdrowa, bo oczywiście tak nie jest. Ludzie szukają bardzo często rozwiązań, by naprawdę szybko schudnąć i przez to zapominają, że poprzez zły sposób odżywiania się tylko sobie szkodzą. Niestety wygląd w wielu przypadkach jest ważniejszy niż zdrowie. Dziś przyjrzymy się diecie bez glutenu. Czy jest ona zdrowa i czy osoby, które nie chorują na celiakię powinny ją wybierać?

Dieta bez glutenu – nowa moda

Czasami życie potrafi zaskakiwać i tym razem zaskakuje nową modą, a jest nią moda na dietę bez glutenu. Taka dieta jest reklamowana przez celebrytów i uważana za zdrową. Ale cóż prawda jest taka, że ludzie ją stosują, gdyż na takiej diecie mogą schudnąć. Jednak trzeba pamiętać, że choć dieta bez glutenu może być smaczna i pozwala utrzymać prawidłową masę ciała, to jednak nie jest przeznaczona dla wszystkich. Otóż powinny na niej być tylko i wyłącznie osoby, które zmagają się z konkretnym typem schorzeń, w których wyłącznie z diety glutenu jest nie tyle zalecane, co nakazane. Do takich chorób zalicza się oczywiście celiakię, chorobę Duhringa, a także alergię na pszenicę czy nieceliakalną nadwrażliwość na gluten (NCGS). Trzeba też pamiętać, że tego czy macie nietolerancję glutenu, czy też nie nie możecie stwierdzić na własną rękę. Należy wykonać określone badania, których wyniki zadecydują czy powinniście wprowadzić dietę bez glutenu, czy nie.

Objawy nietolerancji na gluten

Wiele osób lubi się diagnozować samodzielnie, jednak wiadomo, że nie należy tego robić. Oczywiście są symptomy, które mogą świadczyć, że macie nietolerancję glutenu, jednak to, czy rzeczywiście tak jest musi potwierdzić specjalista. Do objawów nietolerancji można zaliczyć:

  • wzdęcia, biegunki, zaparcia, mdłości, uczucie pełności,
  • częste i wręcz przewlekłe zmęczenie,
  • ogólne osłabienie,
  • migrenowe bóle głowy o różnym nasileniu,
  • bóle stawów i mięśni,
  • trądzik czy zmiany skórne o różnym nasileniu,
  • regularne problemy z zasypianiem,
  • zaburzenia widzenia,
  • zmiany zachowania, w tym częsta nerwowość,
  • nieregularne miesiączki.

Jeżeli występuje u Was któryś z tych objawów, nie oznacza to wcale, że cierpicie na celiakię, bo są też inne przypadłości, które mogą wywoływać podobne objawy. Z tego też powodu dla własnego zdrowia nie należy od razy samodzielnie się diagnozować, lecz należy udać się do lekarza, który zleci odpowiednie badania i na podstawie wyników postawi odpowiednią diagnozę. Dzięki temu będziecie wiedzieć, czy powinniście stosować dietę bezglutenową.

Dieta bezglutenowa – wady i niebezpieczeństwa

Jeżeli jesteście na diecie bezglutenowej, która jest dobrze zbilansowana, to nie musicie się obawiać, że jest dla Was szkodliwa. Rzecz jasna tylko wtedy nie będzie szkodliwa jeżeli macie zaleconą właśnie taką dietę oraz została przygotowana przez dietetyka. Na diecie bezglutenowej naprawdę łatwo o niedobory, stąd też na własną rękę lepiej jej nie układać. Jeżeli chcecie smacznie i zdrowo się odżywiać, to powinniście zamówić choćby catering dietetyczny bezglutenowy. Będziecie mieć wtedy pewność, że wszystkie posiłki są pełnowartościowe, ale też będą bardzo smaczne. Należy zdawać sobie sprawę, że dieta bezglutenowa nieodpowiednio zbilansowana prowadzi do niedoborów, ale też u osób bez celiakii może spowodować wtórne uczulenie na gluten. Oczywiście trzeba też liczyć się z tym, że jeżeli nie macie celiakii, a ją stosujecie to choć na początek szybko stracicie kilogramy, to gdy tylko powrócicie do normalnej diety, kilogramy także powrócą. Z kolei dłuższe bycie na diecie, gdy nie jest to uzasadnione jest bardzo szkodliwe.

Wniosek może być tylko jeden

Wniosek może być tylko jeden, czyli nie należy stosować takiej diety jeżeli nie ma do tego wskazań. Jeżeli chcecie schudnąć, wystarczy, że przejdziecie na zbilansowaną, lekkostrawną dietę. Należy wyłączyć z jadłospisu wszystkie produkty śmieciowe, ale też kolorowe napoje. Warto także wyeliminować słodycze. Oczywiście należy też włączyć ruch. Codzienna aktywność jest wskazana i rzeczywiście sprawi, iż szybko pozbędziecie się dodatkowych kilogramów, a przy tym zrobicie to w sposób w pełni bezpieczny i zdrowy.

Materiał partnera