3 rzeczy, które warto wiedzieć o diecie roślinnej

0
1397
Weganizm wpływ na zdrowie
Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyczne w swoim raporcie na temat weganizmu twierdzi, że ten właściwie zbilansowany, jest dobry dla każdego człowieka, także dzieci, kobiet w ciąży czy sportowców | fot.: Fotolia

Weganizm to dieta polegająca na całkowitym wyeliminowaniu produktów pochodzenia zwierzęcego z pokarmów, a także z przedmiotów codziennego użytku, takich jak kosmetyki czy ubrania. Sporo osób uważa nurt za zbyt radykalny, jednak środowiska naukowe już dawno stwierdziły, że odpowiednio zbilansowana dieta roślinna zapewnia zdrowie. Mimo to w sieci nadal można znaleźć wiele informacji, które oparte na dawno nieaktualnych badaniach, powielają nieprawdę. Oto 3 istotne fakty na temat weganizmu, które warto poznać.

Niedobory

Weganizm uważany jest za dietę niskobiałkową, bowiem niezwykle mało roślin zawiera w swoim składzie cały kompleks aminokwasów. Jednak aby dieta była pełnowartościowa, wystarczy w ciągu dnia zjeść produkty, które zawierają aminokwasy różnego typu. Takim połączeniem jest np. czerwona fasola z kukurydzą. Kolejnym kontrowersyjnym składnikiem jest żelazo, które niemalże wszystkim kojarzy się z czerwonym mięsem. Roślinna jego forma, niehemowa, wchłania się ciężej niż hemowa zawarta w mięsie, jednak łatwo zwiększyć stopień absorpcji. Wystarczy roślinę bogatą w ten pierwiastek spożyć z produktem zawierającym dużo witaminy C, np. buraczki posypane natką pietruszki.

Niebezpieczna soja?

Wiele osób negujących weganizm zarzuca jego zwolennikom stosowanie soi GMO, która niszczy zdrowie mężczyzn. Po pierwsze warto pamiętać, że produkty sojowe jak tofu czy tempheh, popularne wśród wegan, jako że sprzedawane są na terenie UE nie mogą zawierać nasion GMO. Ich sprzedaż jest zakazana dla ludzi. Natomiast modyfikowaną soją karmione są zwierzęta gospodarskie w naszym kraju, gdyż ich regulacje nie dotyczą. Z kolei informacje o złym wpływie soi na gospodarkę hormonalną panów, już dawno zostały zanegowane przez naukowców. Soja zawiera estrogen ale w formie fito, roślinnej, która z naukowego punktu widzenia nie ma szans feminizować mężczyzn.

Weganizm a sport i ciąża

Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyczne w swoim raporcie na temat weganizmu twierdzi, że ten właściwie zbilansowany, jest dobry dla każdego człowieka, także dzieci, kobiet w ciąży czy sportowców. Panie brzemienne oraz dzieci muszą zwracać uwagę na podaż żelaza oraz wapnia w codziennej diecie, sportowcy budujący masę mięśniową na właściwą proporcję aminokwasów. Są to skrajne grupy osób, które niezależnie od stosowanej diety w razie niejasności powinny poprosić o poradę dietetyka.

Dieta roślinna, mimo iż kontrowersyjna, z roku na rok staje się coraz popularniejsza wśród Polaków. Powody decyzji zmiany diety mogą być różne, od etycznych przez zdrowotne po środowiskowe. Weganizm może wydawać nieco restrykcyjny, jednak w przypadku odpowiedniego komponowania posiłków, nawet kobiety w ciąży czy małe dzieci mogą rosnąć zdrowo w zgodzie z dietą roślinną.


RED