Czym jest choroba dwubiegunowa, jak ją rozpoznać oraz co zrobić, aby jej przeciwdziałać?

0
852
choroba afektywna dwubiegunowa
W życiu osoby chorej na CHAD wyróżnia się stany depresyjne, stany maniakalne oraz okresy remisji | fot.: stock.adobe.com

Choroba dwubiegunowa to schorzenie psychiczne, na które cierpi około 2% polaków. Polega ono na zaburzeniu w odczuwaniu nastrojów, które przechodzą od stanu depresyjnego do stanu maniakalnego. Częste i nienaturalne zmiany nastroju powodują u chorych wiele komplikacji życiowych i trudności. Leczenie tej przypadłości odbywa się za pomocą terapii oraz leków. 

Choroba dwubiegunowa – na czym polega?

CHAD, czyli w skrócie choroba afektywna dwubiegunowa to choroba, podczas której następują częste i nagłe zmiany nastrojów. W życiu osoby chorej na CHAD wyróżnia się stany depresyjne, stany maniakalne oraz okresy remisji. Choroba ta może rozwinąć się w każdym wieku, jednak jej nasilenie obserwowane jest najczęściej podczas trzeciej dekady życia. Rodzaj stanów nastroju, który występuje u chorych, bywa bardzo różny, u niektórych osób częściej występuje stan depresyjny, a u innych występowanie tych dwóch stanów jest do siebie bardzo zbliżone, to jest tak samo częste. Bardzo rzadko zdarza się występowanie stanu wyłącznie maniakalnego.

Objawy choroby dwubiegunowej

Jak już wspomniano, CHAD polega na zmianach nastrojów i to najczęściej w związku z tym chorzy zazwyczaj trafiają do lekarza. Jeżeli do czynienia mamy akurat ze stanem depresyjnym, chory będzie odczuwał stałe przygnębienie i smutek, nie będzie miał energii ani motywacji do działania, nie będzie odczuwał przyjemności, oraz nie będzie widział w niczym sensu. Dodatkowo stanowi depresyjnemu towarzyszy spadek lub wzrost wagi, obniżenie libido, zaburzenia snu oraz spadek bądź też wzmożenie apetytu. Natomiast, jeżeli mamy do czynienia ze stanem maniakalnym, cechują go takie objawy jak nadmierne zadowolenie, nieadekwatna pewność siebie, poczucie beztroski, nadmierny optymizm, skłonność do podejmowania ryzyka oraz niedostrzeganie zagrożeń i ograniczeń. Osoby w stanie maniakalnym są pełne energii i pasji, oraz chęci do działania, nawiązują wiele kontaktów społecznych, oraz często żartują, często nieadekwatnie do sytuacji. Dodatkowo towarzyszy im wzrost libido i obniżony apetyt. Utrzymujący się długo stan maniakalny może prowadzić do wielu problemów, ludzie dla przykładu chętniej uprawiają hazard i mogą przegrać w ten sposób wszystkie posiadane dobra. Często też bezrefleksyjnie rzucają pracę, mając pewność, że mają lepszy, idealny plan na życie. Podczas stanu remisji natomiast, chory nie przejawia żadnych objawów ani manii, ani depresji.

Leczenie choroby dwubiegunowej oraz przeciwdziałanie 

Chorobę dwubiegunową leczy się za pomocą farmakoterapii. Oznacza to, że pacjent przyjmuje określone leki przepisane przez psychiatrę, które mają za zadanie ustabilizowanie nastroju chorego. Stosowane są także leki przeciwdepresyjne oraz neuroleptyki, a także, jeżeli zajdzie potrzeba leki uspokajające. Jeżeli chodzi o przyczyny choroby, udowodniono, że może mieć ona przyczyny genetyczne. Nie znaczy to jednak, że każda osoba obciążona genetycznie musi zachorować. Przyczyny tej choroby są różne, bardzo często przyczynia się do jej powstania długotrwały stres, dużo problemów w życiu, praca pod presją, rozbicie rodziny czy też życie w ciągłym pośpiechu. 

EJA