Czego można użyć zamiast płynu do soczewek?

0
1299
Brązowe oczy

Płyny do soczewek, zwykle zawierają w swoim składzie chlorek sodu, którego 0,9% roztwór (tzw. płyn fizjologiczny) stosuje się, np. do przemywania oczu w przypadku ich podrażnienia. Płyn jest bezpieczny dla narządu wzroku, dlatego niektórzy wykorzystują go do mycia soczewek. Należy jednak pamiętać, że ten fizjologiczny roztwór soli pomoże jedynie nawilżyć powierzchnię soczewki, ale nie zapewni jej skutecznej dezynfekcji.

Pielęgnacja soczewek kontaktowych a fizjologiczny roztwór soli

Do pielęgnacji szkieł kontaktowych przeznaczony jest specjalny płyn do soczewek, który można kupić w każdym salonie optycznym. Za pomocą tego typu preparatów utrzymuje się w czystości nie tylko soczewki, ale i pojemniczek do ich przechowywania. Płyny w swoim składzie, oprócz innych składników zawierają zwykle chlorek soduktóry w postaci 0,9% roztworu stosuje się do oczyszczania ran ale i przemywania oczu. Fizjologiczny roztwór soli jest bezpieczny dla narządu wzroku, dlatego bywa wykorzystywany do mycia soczewek. Chlorek sodu doskonale sprawdza się do łagodzenia nieprzyjemnego uczucia suchości oka, a także nawilżania szkieł kontaktowych, jednak nie jest w stanie usunąć nagromadzonych na nich osadów białkowych i zanieczyszczeń, a także zdezynfekować ich powierzchni.

Płyn do soczewek kontaktowych – działanie

Płyn do soczewek tworzony jest na bazie wyselekcjonowanych składników, które działają nawilżająco, bakteriobójczo a także dezynfekująco. Preparaty przeznaczone do codziennej pielęgnacji szkieł kontaktowych zawierają w swoim skłądzie również substancje, które skutecznie rozpuszczają tłuszcz oraz osady białkowe, jakie każdego dnia gromadzą się ich powierzchni. Jedynie stosowanie płynów przeznaczonych tylko do soczewek kontaktowych zapewnia pełną pielęgnację, ochronę oraz czystość. Na rynku dostępne są różne rodzaje płynów, np. wielofunkcyjne lub oksydacyjne, przy wyborze których pomoże okulista na wizycie, w gabinecie okulistycznym, w którym dokonuje się doboru soczewek kontaktowych.

Płyn do soczewek – dlaczego należy go stosować?

Płynu do soczewek używa się do pielęgnacji szkieł kontaktowych do wielokrotnego użytku, np. miesięcznych (czyli jednej pary soczewek, którą nosi się przez 30 dni). Wyrób medyczny wymaga codziennego czyszczenia specjalnym preparatem w celu pozbycia się z jego powierzchni zanieczyszczeń czy osadów białkowych. Rezygnacja z dezynfekowania soczewek każdego dnia, może spowodować przedostanie się do na powierzchnię oczu szkodliwych drobnoustrojów, które mogą doprowadzić do nieprzyjemnych podrażnień czy groźnych infekcji.