Co warto wiedzieć o maseczkach ochronnych?

0
802
dziewczyna z kręconymi włosami w maseczce na twarzy
Decydując się na maseczki wiązane, musimy pamiętać o tym, aby nosić je w odpowiedni sposób | fot.: stock.adobe.com

Pandemia koronawirusa poczyniła poważne szkody gospodarcze. Pozbawiła również zdrowia wiele osób. Niektóre osoby przypłaciły zaś walkę z wirusem swoim życiem. Aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa, władze zdecydowały o konieczności zasłaniania nosa oraz ust w miejscach publicznych. W tym celu można wykorzystać chociażby maseczki.

Jakie są zalety i wady zakładania maseczek?

Zarówno maseczki wiązane jak i chusty mają za zadanie zasłonić nasze usta oraz nos w miejscach publicznych. Nie sposób jednak zaprzeczyć temu, że zasłanianie twarzy wiąże się nie tylko z korzyściami, ale również i z pewnymi wadami. Noszenie maseczek wiązanych z całą pewnością pomoże nam uniknąć mandatu za nieprzestrzeganie powszechnie obowiązującego prawa. Tak naprawdę nie jest to jednak główne zadanie maseczek. Przede wszystkim maseczki wiązane mają służyć ochronie innych przed potencjalnym zakażeniem. Jeżeli bowiem osoba zarażona kichnie w miejscu publicznym, maska lub chusta ochroni osoby przebywające w pobliżu. Noszenie masek posiada również pewne wady, o których nie sposób nie wspomnieć. Przede wszystkim może ona utrudniać oddychanie osobom, które mają problem z astmą. Na szczęście, w myśl obowiązujących przepisów, osoby borykające się z problemami oddechowymi nie są zobowiązane do zasłaniania swojej twarzy. Wiele osób narzeka również na to, że w maseczkach jest im niewygodnie i zbyt ciepło. Maski mogą być problematyczne zwłaszcza wtedy, gdy temperatura na zewnątrz jest wysoka.

O czym pamiętać noszą maseczki?

Decydując się na maseczki wiązane, musimy pamiętać o tym, aby nosić je w odpowiedni sposób. Koniecznie należy zadbać o to, aby odpowiednio często zmieniać maseczki. Co więcej, musimy pamiętać o tym, że jednorazowych maseczek wiązanych nie możemy używać wielokrotnie. Maskę musimy zmienić za każdym razem, gdy staje się ona wilgotna od wewnątrz. Wówczas dochodzi bowiem do namnażania się bakterii i grzybów, które mogą być bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia. Decydując się na zakup maseczek, które są wiązane, musimy zadbać także o to, aby były one uszyte z odpowiednich materiałów. Tasiemka, która służy do wiązania maski powinna być wytrzymała i odporna na zerwanie. Materiał, z którego wykonana jest maska nie powinien być również zbyt gruby, bo wówczas maska może utrudniać nam oddychanie. Maseczka może posiadać dowolny kolor oraz wzór. Bez większych trudności możemy dopasować ją więc do swoich codziennych stylizacji. Jeżeli wybieramy się do pracy, postarajmy się jednak, aby kolor masek był stonowany.


Materiał partnera zewnętrznego