Adresówka – niezbędne wyposażenie każdego czworonoga

0
735
Pies z adresówką
Każdy właściciel powinien zatem dołożyć wszelkich starań, aby zwierzę było bezpieczne. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Każdy właściciel powinien zatem dołożyć wszelkich starań, aby zwierzę było bezpieczne. Adresówka i podskórny czip mogą uratować psu życie.

Jakie są zalety adresówki?

Zgubienie się zwierzęcia jest sytuacją bardzo stresującą, zarówno dla niego, jak i dla właściciela. Spłoszony pies może wyrwać się ze smyczy i bardzo szybko oddalić w nieznanym kierunku. Chwila nieuwagi ze strony właściciela może skończyć się dla niego tragicznie. Podobnie kot, który przywykł do spacerów po okolicy.

Adresówka dla psa lub kota jest tania, łatwo dostępna w większości sklepów zoologicznych i internetowych, a zdecydowanie wpływa na bezpieczeństwo naszego pupila. Może być wykonana z różnych materiałów – metalu, skóry czy filcu. Zwykle adresówki są niewielkich rozmiarów i mało ważą. Niektóre sklepy oferują na miejscu grawerowanie adresu i danych kontaktowych do właściciela zwierzęcia. W razie zagubienia się, jeśli pies jest przyjazny i nie boi się podchodzić do ludzi, istnieje duża szansa, że przypadkowy przechodzień poinformuje właściciela o odnalezieniu zguby i zwierzę wróci szczęśliwie do domu.
Adresówkę zakłada się bardzo prosto – przypina się ją do obroży. Na rynku dostępne są także identyfikatory wyposażone np. w świecące diody, dzięki czemu ułatwiają lokalizację zguby po zapadnięciu zmroku, a także bardziej skomplikowane urządzenia, nadające sygnał GPS.

Jakie są wady adresówki dla psa?

Jako jedyną wadę adresówek uznać można ich uzależnienie od obroży. Jeśli pies uciekanie bez niej, to szansę na jego odnalezienie znacznie maleją. Ktoś, kto natrafi na zwierzę, nie będzie wiedział, do kogo należy i czy nie jest bezdomne. W większości przypadków czworonogi trafiają wówczas do weterynarza w celu sprawdzenia czy posiadają czip lub do schroniska. Jeśli są zaczipowane, dane szybko zostaną odczytane i pies będzie mógł być odebrany przez właścicieli. W przeciwnym razie trafi do schroniska, co często wiąże się dla niego z bardzo dużym stresem.

Nikt nie jest w stanie przewidzieć wszystkich sytuacji, jakie mogą wydarzyć się podczas codziennych spacerów z psem. To, że zwierzę jest posłuszne i nigdy nie oddala się od właściciela, nie oznacza bowiem, że pod wpływem dystraktora nie puści się pędem w nieznane. Zaczipowanie pupila i wyposażenie go w adresówkę nie jest fanaberią ani chwilową modą. To oznaka miłości do psa i przyjęcia za niego odpowiedzialności.


Materiał partnera zewnętrznego