Kamienie do akwarium – na co zwracać uwagę i jakie są ich rodzaje?

0
432
kamienie do akwarium
Układanie kamieni bezpośrednio na dnie zbiornika nie jest wskazane, ponieważ ich duży ciężar oraz ostre krawędzie mogą trwale uszkodzić szklaną powierzchnię | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Naturalne skały i kamienie cieszą się coraz większą popularnością wśród miłośników akwarystyki. Stanowią ciekawy element dekoracji, który wpływa zarówno na estetykę zbiornika, jak i dobrostan jego mieszkańców. Jakie kamienie nadają się do akwarium?

Skały i kamienie stwarzają nieograniczone możliwości aranżacji akwarium. Podkreślą charakter podwodnego krajobrazu w stylu iwagumi, ryuboku czy ragwork. Oprócz funkcji dekoracyjnej, kamienie do akwarium pełnią też rolę praktyczną – można wykorzystać je do mocowania niektórych gatunków roślin. Sprawdź, jak przygotować je do umieszczenia w zbiorniku.

Jakie kamienie wybrać?

Wybór dekoracji do akwarium zależy w dużej mierze od indywidualnych preferencji oraz stylu, w którym ma zostać urządzone. Przy zakupie kamieni warto wziąć pod uwagę m.in. ich rozmiar, kształt, strukturę oraz kolor. Jeśli chcesz zachować naturalny wygląd zbiornika, zdecyduj się na skały jednego rodzaju.

Rodzaje kamieni do akwarium

Istnieje wiele rodzajów skał wykorzystywanych w akwarystyce. Do najpopularniejszych należą:

  • Scenery Stone – skała metamorficzna pochodząca z Japonii. Kamienie posiadają charakterystyczną niebiesko-szarą barwę oraz strukturę z licznymi zagłębieniami i ostrymi krawędziami. Ich kolorystyka świetnie kontrastuje z roślinnością oraz rybami o jaskrawym ubarwieniu.
  • Dragon Stone – swoim wyglądem przypomina smocze łuski, stąd też nazwa „smocza skała”. Kamienie są lekkie i dość kruche, dzięki czemu można je łatwo przecinać i formować. Najczęściej mają kolor brązowy. Idealnie sprawdzą się jako dekoracja akwarium lub terrarium.
  • Manten Stone – skały magmowe występujące w wysokich partiach gór. Kamienie mają jasnobrązową barwę, nieregularny kształt oraz liczne spękania. Bardzo często są wykorzystywane w aranżacjach typu iwagumi.
  • Lava Stone – lawa wulkaniczna jest skałą o zabarwieniu od jasnobrązowego do czarnego, po namoczeniu znacznie ciemnieje. Kamienie wyróżnia mocno porowata struktura, która stanowi doskonałe podłoże dla roślin (np. mchów, wgłębki). Nie mają wpływu na parametry wody.
  • Osaka Stone – powstają w następstwie naturalnej erozji. Cechują się owalnym kształtem oraz ciekawą pomarszczoną strukturą. Kamienie są koloru szarego, pięknie współgrają z jasnozielonymi roślinami.

Jak przygotować kamienie?

Kamienie przed umieszczeniem w akwarium należy dokładnie przepłukać pod bieżącą wodą. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko wystąpienia groźnych pasożytów i ślimaków rzecznych. Warto przy tym pamiętać, aby wybierać kamienie pochodzące wyłącznie ze sprawdzonych źródeł. Decydując się na ich zakup w profesjonalnym sklepie akwarystycznym, zyskujesz pewność, że są one w pełni naturalna, a co za tym idzie – bezpieczne dla roślin i zwierząt.

Co podłożyć pod kamienie w akwarium?

Układanie kamieni bezpośrednio na dnie zbiornika nie jest wskazane, ponieważ ich duży ciężar oraz ostre krawędzie mogą trwale uszkodzić szklaną powierzchnię. Dno akwarium najlepiej wyłożyć specjalnym piaskiem lub żwirem.

Materiał partnera zewnętrznego