Wybieramy żaluzje – co warto wiedzieć przed zakupem?

0
824
Żaluzje drewniane
W nowoczesnych wnętrzach coraz częściej rezygnuje się z firanek czy zasłon. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

W nowoczesnych wnętrzach coraz częściej rezygnuje się z firanek czy zasłon. Jak jednak nie ograniczać światła słonecznego, ale w razie potrzeby łatwo zaciemnić pomieszczenie? Ciekawy kompromis uzyskamy, decydując się na żaluzje.

Żaluzje aluminiowe czy drewniane?

W polskich domach żaluzje aluminiowe zagościły w latach 90. i do dziś cieszą się popularnością. Ich mechanizm działania jest bardzo prosty – metalowe listewki są połączone sznurkami i można swobodnie regulować ich kąt nachylenia. W efekcie wnętrze jest odpowiednio nasłonecznione i zapewniona zostaje optymalna cyrkulacja powietrza.

Można także zdecydować się na nowocześniejszą wersję żaluzji, wykonanych z drewna. Są świetnym uzupełnieniem aranżacji w stylu rustykalnym, kolonialnym i minimalistycznym. Żaluzje drewniane mają zazwyczaj dwa rozmiary listewek (lamel) – 25 mm i 50 mm. W ofercie Karnix możesz znaleźć bogatą kolorystykę żaluzji drewnianych o takich wymiarach.

Żaluzje aluminiowe i drewniane to dobry sposób na ochronę przed słońcem i sposób na ciekawe uzupełnienie aranżacji mieszkania. Sprawdzą się świetnie w mieszkaniach, w których okna wychodzą na południe i południowy zachód. Jedynym minusem, który warto wziąć pod uwagę, jest dość szybkie osadzanie się kurzu na listewkach. Jednak sposobem na to może być przykładowo używanie specjalnych szczotek.

Montaż żaluzji

Podobnie jak w przypadku montażu rolet, tak i zakładanie żaluzji można podzielić na dwa typy: inwazyjny i bezinwazyjny. Pierwszy z nich to po prostu wywiercenie odpowiednich otworów na ramie okna, suficie lub ścianie, a następnie umocowanie elementów za pomocą wsporników. Jest to najczęściej spotykana metoda montażu, jednak niekiedy możesz wybrać żaluzje ze specjalną kasetą, w środku której umieszczona jest prowadnica. Nie ma konieczności wiercenia, dzięki specjalnym zaciskom bądź taśmom.

Żaluzje montowane zewnętrznie

Tego rodzaju osłona okna, nazywana także żaluzjami fasadowymi, coraz częściej wybierana jest do loftów czy apartamentów. Ich najważniejszą zaletą jest bardzo wysoka odporność na działanie promieni UV i inne czynniki atmosferyczne, jednak jest to znacznie droższe rozwiązanie. Lamele żaluzji fasadowych sterowane są zdalnie, przez co można łatwo dostosować ilość wpuszczanego światła słonecznego do wnętrza.


Materiał partnera zewnętrznego