Tekstylia w mieszkaniu – wykorzystaj je do zmian we wnętrzach

0
2235
Jasne mieszkanie
Wszystkie tekstylia stosowane w dekoracji wnętrz mogą też pełnić funkcję użytkową. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Zasłony, obrus, dekoracyjne poduszki – już tych kilka elementów dekoracyjnych wystarczy do tego, by całkowicie odmienić wnętrze. Dobrane kolorystycznie tekstylia to sposób na bardzo szybką rearanżację przestrzeni niskim kosztem i w zaledwie kilka chwil.

Tekstylne dekoracje i ich możliwości:

W dekoracji wnętrz możesz wykorzystać:

  • kolorowe poduchy ozdobne umieszczane na sofie i fotelach,
  • obrusy, bieżniki i narzuty na meble,
  • narzuty i kapy na sofy oraz pokrowce na krzesła lub fotele,
  • zasłony i firany bądź rolety okienne,
  • dywany.

W kuchni sprawdzą się również tekstylia kuchenne – ściereczki, ręczniki, rękawice kuchenne.

Jak wykorzystać tekstylia w dekoracji wnętrz?

Wszystkie tekstylia stosowane w dekoracji wnętrz mogą też pełnić funkcję użytkową. Obrus zasłoni brzydki ślad po gorącym kubku, narzuta przykryje wytarcia i plamy, a poduchy sprawią że mało wygodne, wysiedziane oparcie znów będzie wygodne. Materiałowe dekoracje to świetne rozwiązanie, kiedy nie mamy budżetu na to, by kupować nowe wyposażenie mieszkania, a chcemy odświeżyć nasze wnętrze.

Wykorzystując tekstylia do dekoracji nie zapominajmy o dekoracji okna. Komplet firan z zasłonami dobrany do wnętrza potrafi całkowicie je zmienić. Decydując się na aranżację okna firanami, pamiętaj, że ważnym elementem wystroju jest też karnisz. Nierzadko jego wymiana na nowy, metalowy karnisz z ozdobnymi końcówkami, pozwala uzyskać niezwykły efekt dekoracyjny.

W sypialni nie zapominaj o pościeli. Dobrana kolorystycznie do wnętrza dopełnia całość i sprawia, że sypialnia wygląda ciekawie i estetycznie.

Jak dobrać tekstylia do dekoracji wnętrz?

Mogą one albo nawiązywać do już istniejących elementów dekoracyjnych w pomieszczeniu, albo tworzyć własną, całościową kompozycję. Dobrym i zawsze estetycznym rozwiązaniem jest ich dobór do koloru ścian, przy czym wybieramy nieco bardziej zdecydowany odcień tej samej barwy. Inną opcją – jeśli mamy przestrzeń na to, by pomalować jedną ścianę w pomieszczeniu (najlepiej przeciwległą do okna), może być nawiązanie kolorystyczne  tekstyliów do tego koloru.

Tekstylia mogą też być całkowicie nowym elementem estetycznym w pomieszczeniu. Sprawdza się to przede wszystkim w mieszkaniach minimalistycznych, urządzonych w bazowych kolorach (biel, szarości), które ożywiamy dodatkami w postaci obrusów, kolorowych zasłon i poduch na sofie. To rozwiązanie jest o tyle ciekawe, że pozwala na zmianę kolorystyki wnętrza nawet kilka razy do roku i to bardzo niewielkim nakładem pracy oraz środków.

Dobierając tekstylia do dekoracji pamiętajmy, że tworzą one konkretny klimat. Ciężkie zasłon i zdobione firany nie będą pasować do wnętrza w stylu minimalistycznym, ale rolety okienne czy plisy już jak najbardziej. Podobnie jest z obrusami i narzutami, które sprawdzą się we wnętrzu rustykalnym i dworkowym, ale zupełnie nie odnajdą w stylu nowojorskim.


Materiał partnera zewnętrznego