Otwarty czy zamknięty – jaki plan wybrać do projektu małego domu?

0
719
projekty małych domów
Jeśli jesteś w fazie projektowania, prawdopodobnie rozważasz korzyści, jakie mogą wynikać z otwartych i zamkniętych planów pięter | fot.: materiał partnera

Plany pięter są ważną częścią każdego remontu domu. Wpływają na wszystko, od kosztów budowy po to, jak będzie się mieszkać w tym miejscu. Jest to szczególnie ważne, jeśli chodzi o projekty małych domów – gdzie (co zrozumiałe) możliwości przestrzenne są ograniczone.

Projekt małego domu – plan tradycyjny czy otwarty?

Jeśli jesteś w fazie projektowania, prawdopodobnie rozważasz korzyści, jakie mogą wynikać z otwartych i zamkniętych planów pięter. Otwarty plan piętra może otworzyć Twój dom i stworzyć nowoczesny charakter, w którym każde pomieszczenie przechodzi w następne. W przeciwieństwie do tego, plan zamknięty ma bardziej tradycyjny charakter i tworzy prywatne, wyspecjalizowane obszary. Nie wiesz, który projekt sprawdzi się u Ciebie i Twojej rodziny? Spójrzmy na kilka faktów, które mogą pomóc podjąć decyzję, jakie projekty małych domów powinny zwracać Twoją uwagę.

Projekty małych domów – plan otwarty

Domy z otwartymi planami mają jedno duże pomieszczenie, które tworzy pojedynczą przestrzeń życiową. 

Jakie pokoje zwykle łączą się w takim planie?

  • kuchnia,
  • jadalnia,
  • salon.

Jeśli chodzi o projekty małych domów oparte na planie otwartym – to dobry pomysł, bo dzięki temu można sprawić, że przestrzenie będą wydawać się większe. Daje to też dodatkowe miejsca do siedzenia i niewiele ograniczeń w sposobie ich aranżacji. Osoby decydujące się na to rozwiązanie lubią je również dlatego, że dzięki otwartej zabudowie członkowie rodziny mogą przebywać w oddzielnych obszarach, powiedzmy w kuchni i salonie, a mimo to nadal wchodzić ze sobą w interakcje. Dla rodzin z małymi dziećmi na pewno istotne jest to, że w ten sposób będzie można ich łatwiej doglądać. Rodzice mogą upewnić się, że ich dzieci są bezpieczne podczas wykonywania codziennych obowiązków. Należysz do osób gościnnych? Ucieszy Cię też to, że w domu z otwartą przestrzenią możesz z łatwością gościć dużą liczbę gości, a Ci mogą udzielać się towarzysko bez dzielenia się na różne pokoje.

Projekty małych domów – plan tradycyjny (zamknięty)

Domy budowane przed latami 90-tymi były powszechnie projektowane z zamkniętymi planami pięter – to znaczy obowiązkowo z ścianami oddzielającymi główne pomieszczenia. Zamknięty układ sprawia, że domy stają się bardzo funkcjonalne, gdyż ściany dzielą poszczególne pomieszczenia na odrębne strefy prywatne. Z tego punktu widzenia nawet projekty małych domów będą mieć dużo sensu. Poza osobistą prywatnością, drzwi pozwalają ograniczyć krążenie dźwięku w domu, a ściany umożliwiają powieszenie dzieł sztuki i zdjęć w całym domu.

Poza tym, im więcej pokoi, tym więcej masz okazji do stworzenia określonego przeznaczenia dla każdego pokoju. Do tego dochodzą niższe koszty ogrzewania/chłodzenia — ponieważ małe przestrzenie łatwiej ogrzewać i chłodzić niż duże, zamknięty plan piętra pozwala zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za energię, co jest dodatkowym atutem tego rodzaju rozwiązań architektonicznych.

Materiał partnera