Oświetlenie żarówek LED-owych – same plusy?

0
938
lampa ledowa
Podstawową kwestią, jaka nasuwa się na myśl o żarówkach LED-owych są dużo niższe koszta | fot.: Stock.adobe.com

Żarówki LED-owe jeszcze kilka lat temu były określane jako przyszłość w dziedzinie oświetlenia. Mimo upływu lat wciąż nie wyparły całkowicie innych rozwiązań. Czy to oznacza, że wcale nie są tak idealne?

Niskie koszta

Podstawową kwestią, jaka nasuwa się na myśl o żarówkach LED-owych są dużo niższe koszta. Pomimo ceny zakupu często wyższej niż w przypadku standardowych żarówek ze względu na żywotność kilkakrotnie dłuższą, połączoną z nawet 10 razy mniejszym poborem prądu wnioski nasuwają się same-żarówki LED są opłacalne. Jednak ich opłacalność nie jest podyktowana tylko niższymi kosztami użytkowania. Korzystając z tego typu oświetlenia, poza pieniędzmi, można oszczędzić również czas dlaczego? Ze względu na dłuższą żywotność i mniejsze prawdopodobieństwo uszkodzenia mechanicznego powodowane większą wytrzymałością konstrukcji dużo rzadziej należy je wymieniać, przy regularnym użytkowaniu wymiana następuje zwykle w przedziale od 5 do 7 lat.

Bezpieczeństwo

Żarówki LED-owe nie wytwarzają dużych ilości ciepła, w przeciwieństwie do konkurencyjnych rozwiązań. Co to oznacza w praktyce? Umożliwia instalacje oświetlenia w miejscach, gdzie wcześniej nie było to możliwe ze względów bezpieczeństwa, nie trzeba już martwić się łatwopalnością materiałów, w których pobliżu montowane jest źródło światła, dzięki temu można oświetlać wnęki, i miejsca z trudną wentylacją, jak chociażby podwieszany sufit. Daje to bardzo duże możliwości architektoniczne. Można zaliczyć do nich również fakt, że oświetlenie LED-owe daje światło punktowe, co pozwala skupić poszczególne światła na określonym punkcie, dzięki temu można w subtelny sposób podkreślać światłem określone elementy pomieszczenia.

Estetyka

Jest to zarówno wada, jak i zaleta tego typu oświetlenia. Z jednej strony umożliwia bardzo zmyślne decyzje architektoniczne, z drugiej natomiast zastosowane samo w sobie, zwykle nie jest estetyczne. Przy odpowiednim wystroju wisząca z sufitu tradycyjna żarówka może dawać bardzo dobry klimat w stylu retro, niestety nie można powiedzieć tego samego o pozostawionych samych sobie LED-ach. Właśnie dlatego tradycyjne oświetlenie na pewno znajdzie swoje miejsce tam, gdzie stawia się na odpowiedni „klasyczny” styl.

Warto również wspomnieć o fakcie natychmiastowego działania LED-ów. Nie ma tutaj elementów, które musiałyby się rozgrzewać po to, aby osiągnąć odpowiednią moc oświetlania. Ich czas reakcji wynosi zwykle zaledwie kilka milisekund co jest znakomitym wynikiem w momencie, kiedy porówna się je do potrzebującego kilka minut na nagrzanie konkurencyjnego oświetlenia.

Wrażliwość

Oświetlenie LED-owe ma jeden poważny problem, wrażliwość na prąd i wysoką temperaturę. Sprawia to, że użycie ich na zewnątrz oraz w budynkach ze starą instalacją elektryczną może być bardzo problematyczne. W takich sytuacjach dużo lepiej sprawdzi się tradycyjne oświetlenie.

Tak więc czy oświetlenie LED-owe jest idealne? Można powiedzieć że tak, ale jedynie w określonych sytuacjach. Zakładając jego użycie w budynkach, do których stylu pasują, można uznać je za rozwiązanie doskonałe. Jednak inne formy oświetlenia również mają i zapewne będą miały nisze którą z powodzeniem wypełnią, czy to w dziedzinie oświetlenia obszarów poza budynkiem, czy też budowania klimatu w pomieszczeniach w stylu retro.


TSZ