Na co zwrócić uwagę wybierając system alarmowy do domu?

0
1388
Ładny dom
Coraz więcej osób, które posiadają własne domy i posesje decydują się na montaż systemów alarmowych. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Chcesz czuć się bezpiecznie? Zastanawiasz się, nad zwiększeniem ochrony w swoim domu? Dowiedz się, czym kierować się przy wyborze systemów alarmowych.

Systemy alarmowe – teraz i dziś

Obecnie coraz częściej zwraca się uwagę na bezpieczeństwo. Nie dotyczy to już jedynie obiektów biznesowych czy instytucji publicznych. Coraz więcej osób, które posiadają własne domy i posesje decydują się na montaż systemów alarmowych. Mają one stale monitorować obszar mieszkalny, a także pełnić funkcje prewencyjną, czyli odstraszać potencjalnych wandali czy złodziei. W przypadku zagrożenia – niezwłocznie o nim informować. Aby systemy alarmowe były skuteczne, powinny być przede wszystkim odpowiednio skonfigurowane. Ze względu na rosnące zainteresowanie tego typu urządzeniami ich oferta stale się powiększa. Przed zakupem warto zapoznać się z ich specyfikacją, aby dobrać sprzęt dopasowany do indywidualnych potrzeb.

System alarmowy – co to takiego?

System alarmowy to sieć połączonych z centralą alarmową czujników, które informują o pojawieniu się zagrożenia. W momencie wykrycia intruza, załączają się syreny alarmowe oraz ostrzegawczy system świetlny. Czujniki powinny być zamieszczone w odpowiednich odległościach od siebie, w takim sposób, aby ochraniały całość budynku. Najprostszym połączeniem poszczególnych elementów jest zastosowanie przewodów elektrycznych. Bardziej nowoczesne i zaawansowane technologicznie urządzenia pozwalają na konfigurację i sterowanie nimi zdalnie, poprzez sieć internetową. Takie rozwiązanie nie wymaga używania przewodów.

Na system alarmowy składają się najczęściej:

  • czujniki ruchu,
  • sygnalizatory dźwiękowe i świetlne,
  • kamery,
  • czujniki wybicia szyby,
  • dodatkowe czujniki – np. czujniki gazu.

Na co zwracać uwagę przy wyborze sprzętu?

Wielkość obiektu

Pierwszą rzeczą, na jaką należy zwrócić uwagę jest wielkość obszaru, który ma być chroniony:

  • jedno pomieszczenie – nie ma potrzeby inwestować w rozbudowane systemy najnowszej generacji, wystarczy nieskomplikowany system alarmowy,
  • dom – warto zaopatrzyć się w bardziej zaawansowany technologicznie system, który pozwoli na kompleksowy monitoring obszaru wokół domu,
  • przedsiębiorstwo – w przypadku firm lepiej zastosować rozbudowany technologicznie system ochrony antywłamaniowej.

Kluczowe jest zatem przygotowanie projektu systemu, który pozwoli określić, jaki jego rodzaj będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni.

Rodzaje monitoringu

Tak, jak zostało już poniekąd wspomniane, wyróżniamy trzy rodzaje systemów alarmowych:

  • przewodowe,
  • bezprzewodowe,
  • hybrydowe.

Obecnie najbardziej polecanymi do domów jednorodzinnych są systemy obsługiwane przy pomocy Internetu. Dzięki tego typu sprzętowi masz możliwość obserwacji swojej posesji z każdego miejsca na świecie. System możesz konfigurować przy pomocy aplikacji mobilnej, a jakiekolwiek informacje o zagrożeniu mogą być przesyłane na telefon komórkowy.

Tryby ochrony

Jeżeli zależy Ci na tym, aby urządzenia zapewniały ochronę nie tylko podczas Twojej obecności, to konieczne jest ich skonfigurowanie w taki sposób, by nie wykrywały Twojej osoby jako intruza. Aby tego uniknąć należy wybrać system, który oferuje „ochronę dzienną”. Polega ona na tym, że osoby znajdujące się w chronionych obszarze domu mogą się dowolnie przemieszczać i nie grozi to uruchomieniem alarmu. Uruchamia się on to tylko wtedy, gdy do środka będzie chciała się dostać osoba z zewnątrz. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest także „tryb nocny”, w którym możesz wykluczyć pomieszczenia, w których się znajdujesz podczas nocy.

Wybierając systemy alarmowe do własnego domu należy wziąć pod uwagę przede wszystkim wielkość obiektu. Kolejnym krokiem jest przygotowanie projektu systemu. Jest to uzależnione od indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Nowoczesne systemy dają możliwość zdalnej konfiguracji sprzętu, a także podglądu obrazu rejestrowanego „na żywo”.


Materiał partnera zewnętrznego