Lampy sufitowe – jak dopasować je do stylu wnętrza?

0
526
lampy sufitowe
Oświetlenie ma za zadanie z jednej strony zapewnić nam odpowiednią widoczność pomieszczeniu, z drugiej zagwarantować komfort przebywania w danym miejscu, np. poprzez ułatwienie koncentracji lub wejścia w stan relaksu | fot.: materiał partnera

Jednym z najważniejszych aspektów jaki trzeba wziąć pod uwagę, wybierając lampy, jest styl, w jakim urządzono wnętrze. Każdy wystrój ma swoje własne charakterystyczne cechy, takie jak prostota i minimalizm przy typowo nowoczesnych pomieszczeniach, elegancki połysk typowy dla glamour czy wykorzystanie nowoczesnych materiałów w aranżacjach w duchu skandynawskim.

To jaka lampa sufitowa wisząca zawiśnie w naszym salonie czy sypialni, wpływa też na nastrój domowników oraz to, w jaki sposób będą się czuli w takim pokoju. Jak widać, światło odgrywa naprawdę istotną rolę w naszym życiu, dlatego należy poświęcić nieco czasu na podjęcie decyzji. Jakie aspekty warto wziąć pod uwagę?

Jak dopasować oświetlenie? Praktyczne wskazówki

Oświetlenie ma za zadanie z jednej strony zapewnić nam odpowiednią widoczność pomieszczeniu, z drugiej zagwarantować komfort przebywania w danym miejscu, np. poprzez ułatwienie koncentracji lub wejścia w stan relaksu. Wpływa zatem na naszą zdolność do pracy oraz odpoczynku. Poza tym lampa sufitowa wisząca to także świetna dekoracja, która jest w stanie dodać salonowi lub sypialni nieco charakteru. Szeroki wybór kształtów, rozmiarów i odcieni sprawia, że obecnie tego typu elementy wyposażenia to designerskie dodatki stanowiące główną ozdobę wnętrza.

Jak dopasować lampy do konkretnej stylistyki panującej w danym pokoju?

lampy sufitowe wiszące
To jaka lampa sufitowa wisząca zawiśnie w naszym salonie czy sypialni, wpływa też na nastrój domowników | fot.: materiał partnera
  • Styl nowoczesny – to wciąż jeden z najczęściej wybieranych wystrojów, zwłaszcza w nowym budownictwie. Cechą charakterystyczną jest prostota oraz umiar, zarówno w kolorystyce, jak i elementach ozdobnych. Lampy w takim stylu będą zatem wyróżniać się minimalizmem i geometrycznymi kształtami. Część z nich może mieć nawet nieco surowy wygląd. Pojawiają się też chromowane wykończenia lub inne metaliczne odcienie. Niektóre modele pozwalają na zmianę kierunku padania światła, co czyni je niezwykle funkcjonalnymi.
  • Styl glamour – tego typu wnętrza zachwycają luksusowymi dodatkami i swoją ekskluzywnością. Są też bardzo efektownie wykończone. Lampa sufitowa wisząca, która jest wręcz stworzona do takich pomieszczeń to oczywiście kryształowy żyrandol. Obecnie jest on dostępny w mniejszych i większych wersjach, dlatego nie trzeba przejmować się, że przytłoczy aranżację i ograniczy przestrzeń. Kryształki pięknie rozświetlą pokój, a jednocześnie zapewnią niesamowite efekty świetlne.

Lampy do loftów, salonów retro i wnętrz skandynawskich

Modne lofty to połączenie prostoty i surowości oraz przede wszystkim dążenie do uzyskania możliwie najbardziej otwartej przestrzeni. Jednocześnie kładzie się nacisk na to, aby elementy wyposażenia były oryginalne i miały swój własny charakter. Warto zatem zwrócić uwagę, aby lampy sufitowe wyróżniały się ciekawym kształtem, a jednocześnie prezentowały minimalistycznie. Miłośnicy tego stylu często decydują się na zakup odsłoniętych żarówek, które kojarzą się też z wnętrzami typowo industrialnymi.

Modele retro lub vintage nawiązują swoim wyglądem do wersji sprzed lat, jednak z lekką nutą nowoczesności. Ich konstrukcja jest zwykle metalowa i również przyjmuje wiele oryginalnych kształtów. Popularnym wyborem są m.in. żyrandole świecznikowe, które zapewniają naprawdę niesamowity efekt wizualny i są bardzo dostojne.

Ukochane przez Polaków wnętrza skandynawskie zachwycają swoją naturalnością i przytulnością. Lampa sufitowa wisząca do takich pomieszczeń często posiada elementy wykonane z drewna. Kolorystyka jest mocno stonowana i bazuje głównie na jasnych odcieniach lub czarno-białej klasyce. Świetnie sprawdzą się też wersje z abażurami oraz z metalową konstrukcją.

Materiał partnera