Kuchnie w stylu prowansalskim

0
682
kuchnia w stylu prowansalskim
Sprzęty ADG w kuchni prowansalskiej powinny nawiązywać do stylu i harmonijnie komponować się z meblami i pozostałymi elementami wyposażenia | fot.: materiał partnera

Jasne barwy, zapach ziół, oraz przytulność to domena kuchni urządzonych w stylu prowansalskim. Nawiązanie do malowniczej Prowansji kojarzącej się z urokliwymi połaciami lawendy, wśród których wyróżniają się tradycyjne jasne domki, nasuwa inspiracje odwołujące się do natury i darów ziemi. Sprawdźmy, na jakie elementy należy zwrócić uwagę, chcąc urządzić kuchnię w stylu prowansalskim.

Tło, czyli ściany i podłogi

Kuchnia w stylu prowansalskim narzuca niejako jasne barwy. Białe ściany będą doskonałym tłem do pastelowych elementów wykończenia. To doskonały styl dla zarówno dużych, jak i niewielkich przestrzeni. Bardzo chętnie styl prowansalski wybierany jest w sytuacji urządzania blokowych mieszkań z bardzo ograniczonym metrażem. Powodem jest przewaga jasnych kolorów, które optycznie powiększają przestrzeń i dodają jej świeżości. Jeśli styl prowansalski, to koniecznie podłogi nawiązujące do naturalnych surowców takich jak kamień, lub naturalne bielone drewno.

kuchenka wolnostojąca w  kuchni
Doskonałym pomysłem jest postawienie na wolnostojącą kuchenkę gazową | fot.: materiał partnera

Jakie sprzęty do kuchni prowansalskiej?

Sprzęty ADG w kuchni prowansalskiej powinny nawiązywać do stylu i harmonijnie komponować się z meblami i pozostałymi elementami wyposażenia. Nie sprawdzą się tu raczej nowoczesne minimalistyczne modele w kolorze srebrnym. Doskonałym pomysłem jest postawienie na wolnostojącą kuchenkę gazową w kolorze białym, czarnym lub wykonaną ze stali. Stylizowany front kuchenki połączony z najnowocześniejszymi rozwiązaniami technicznymi to najlepszy kompromis zapewniający komfort użytkowania, oraz pasującą do wnętrza estetykę. Najciekawsze modele kuchenek znaleźć można na stronie lofra.pl, na której znaleźć można kuchnie gazowe wolnostojące zaprojektowane w nieśmiertelnym stylu retro. Dodatkowo te inspirowane stylem rustykalnym doskonale wpasowują się we wnętrza inspirowane Prowansją dodając naszej kuchni ciepła i autentyczności.

Kuchenkę można połączyć z wyspą zawierającą zlew, zapewniając tym samym funkcjonalny ciąg roboczy. Co ważne, kuchenka współgrająca z wnętrzem w stylu prowansalskim staje się przykuwającym wzrok komponentem o funkcjonalnej i estetycznej funkcji. Współgrająca kolorystycznie obszerna lodówka retro z zaokrąglonymi brzegami doskonale wpisze się w stylistykę kuchni prowansalskiej. Drobne AGD stwarzają pole do szaleństw i przełamania wszechobecnej bieli. Czerwony metaliczny opiekacz do tostów, czarny tradycyjny w formie czajnik, oraz babcina kawiarka dopełnią stylizacji.

kuchenka wolnostojąca w kuchni w stylu prowansalskim
Myślą przewodnią jest maksimum przestrzeni, harmonia, oraz ciepło przywodzące na myśl słoneczną aurę Francji | fot.: materiał partnera

Meble i dodatki w stylu prowansalskim

Kuchnia prowansalska to przestrzeń, w której z powodzeniem można wykorzystać ukryte pokłady kreatywności. Znajdzie tu swoje miejsce babciny odnowiony kredens pomalowany na biało, oraz znalezione na strychu stół i krzesła z naturalnego jasnego drewna. Meble mają delikatny design, nie ma tu miejsca na nowoczesne toporne minimalistyczne formy. Idealnie w klimat wpiszą się wypatrzone na pchlim targu stare, lub celowo postarzane kredensy, oraz szafki z przeszkleniami. Myślą przewodnią jest maksimum przestrzeni, harmonia, oraz ciepło przywodzące na myśl słoneczną aurę Francji.

Niebanalną rolę odgrywają dodatki, które oprócz prezentowanej funkcji ozdobnej, są przede wszystkim funkcjonalne i praktyczne. Świeże zioła umieszczone w porcelanowych wazach i donicach, oraz przyprawy wsypane do prostych przezroczystych pojemniczków ułożone na blacie kuchennym nadają pomieszczeniu klimatu maksymalnie zbliżającego do natury. Styl prowansalski uwielbia mosiężne i metalowe wiaderka wypełnione świeżą lawendą, wiklinowe koszyczki, tradycyjne zawieszone na kuchence jasne ściereczki, oraz tradycyjną białą zastawę stołową.


OLI