Kiedy warto skorzystać z usług agenta nieruchomości?

0
647
agent nieruchomości
Kluczem do sukcesu przy sprzedaży nieruchomości jest jej trafna wycena | fot.: stock.adobe.com

Sprzedaż czy kupno jakiejkolwiek nieruchomości może okazać się dużym obciążeniem technicznym, czasowym czy logistycznym. Rynek nieruchomości jest bardzo specyficzny, dlatego też aby umieć się na nim poruszać, trzeba dogłębnie poznać pewne zasady. Doskonale znają je i rozumieją agenci nieruchomości. Sprawdzamy, kiedy warto skorzystać z ich usług.

Gdy brakuje czasu

Dzisiejsze czasy naznaczone są życiem w pośpiechu i ciągłą pogonią. Tymczasem sprzedaż bądź zakup domu, mieszkania czy działki wymaga poświęcenia dużej ilości czasu. Od strony sprzedającego konieczna jest przede wszystkim wycena nieruchomości, jej dobra reklama oraz stały kontakt z potencjalnym klientem. Dodatkowo należy dopełnić szeregu kwestii formalnych. Kupujący zaś musi przede wszystkim znaleźć dobrą ofertę, dopasowaną do siebie i swojej rodziny. Przy zakupie nieruchomości należy zwrócić uwagę na pewne istotne parametry, z których nie wszyscy zdają sobie sprawę. Poznanie tajników budowy domów jest bardzo czasochłonne, natomiast doświadczona osoba w mig wyjaśni, co tak naprawdę jest istotne z punktu widzenia osoby kupującej nieruchomość. Agent nieruchomości zajmuje się tym wszystkim, co pochłania najwięcej czasu zarówno stronie sprzedającej, jak i kupującej. Z jego pomogą w krótkim czasie uda nam się sprzedać bądź znaleźć odpowiedni dom.

Odpowiednia wycena

Kluczem do sukcesu przy sprzedaży nieruchomości jest jej trafna wycena. Większość nieruchomości na rynku wtórnym proponowana jest po cenach znacznie zawyżonych, co zniechęca klientów, którzy doskonale orientują się, jakie są ceny porównywalnych nieruchomości. Niemniej jednak zbytnie zaniżenie ceny również nie sprawi, że szybko znajdziemy kupca – klienci boją się domów sprzedawanych w niskich cenach, gdyż w środku może na nich czyhać wiele kapitałochłonnych pułapek. Agent nieruchomości sprawdzi dla nas, po jakiej cenie nieruchomość ma szansę się sprzedać, tak abyśmy nie ponieśli straty. Tymczasem osoba chcąca kupić nieruchomość powinna zaufać agentowi w momencie, gdy nie potrafi trafnie ocenić cen nieruchomości dostępnych na rynku. Klienci często wymagają wiele za stosunkowo niewielką cenę, a zadaniem agenta nieruchomości jest pokazanie im, czego mogą oczekiwać w zamian za założony budżet. Dzięki agentowi nieruchomości poszukiwania idealnego domu czy mieszkania nie będą trwały długo, gdyż będziemy przygotowani na to, jakiego standardu możemy oczekiwać. Dodatkowo agent wie, czy cena danej nieruchomości podlega negocjacji, czy też nie, przez co pokazuje nam tylko takie nieruchomości, które mieszczą się w naszym budżecie.

Pomoc agenta nieruchomości zarówno przy sprzedaży, jak i zakupie domu, mieszkania, działki czy choćby garażu, bywa nieodzowna. Z wielu aspektów nie zdajemy sobie bowiem sprawy, inne skrzętnie pomijamy. Dlatego też często miesiącami szukamy nabywcy bądź sprzedawcy nieruchomości. Agent nieruchomości pomoże znacznie skrócić ten czas, a co więcej pomoże też zadbać o wszystkie formalności, tak aby sprzedaż i zakup nieruchomości przebiegały zgodnie z prawem.

KTK