Jak powiesić zdjęcia na ścianie? 10 zasad estetycznej i pomysłowej aranżacji

0
691
zdjęcia na ścianie
Ramki to niezwykle efektowny i wdzięczny element ozdobny, dlatego wybierz kilka lub kilkanaście i zaprojektuj sposób ich rozmieszczenia na ścianie | fot.: materiał partnera

Zrobienie pięknego zdjęcia to dopiero pierwszy krok do uzyskania gustownej dekoracji. Kiedy już wywołasz fotografie i zechcesz zrobić z nich kolaż, zastanawiasz się, w jaki sposób go rozplanować. Okazuje się, że jest wiele pomysłów na udane aranżacje. Oto 10 z nich!

1. Kilka ramek obok siebie

Masz własny pomysł na to, jakie zdjęcia, w jakich formatach i gdzie powiesić? Lubisz kompletować dodatki i dekoracje do swojego domu? Ramki to niezwykle efektowny i wdzięczny element ozdobny, dlatego wybierz kilka lub kilkanaście i zaprojektuj sposób ich rozmieszczenia na ścianie.

2. Multirama

Nie chcesz tracić czasu na wybieranie ramek i łączenie ich ze sobą? Multirama to świetne rozwiązanie również dlatego, że jest mocowana do ściany tylko na jednym czy dwóch uchwytach, co nie ingeruje zanadto w jej strukturę. Może zmieścić od kilku do kilkunastu fotografii.

3. Sznurek z przypiętymi zdjęciami

To ozdoba w rustykalnym klimacie. Kompozycja prezentuje się naturalistycznie – sznurek, drewniane spinacze, zdjęcia. Bez plastiku, aluminium, szkła. Lekko i dynamicznie. Zaletą takiej aranżacji jest możliwość swobodnego zmieniania ułożenia zdjęć, np. układania ich w kolejności chronologicznej. Postaw na kwadratowe odbitki, które pozwolą uzyskać najbardziej estetyczny efekt.

4. Zdjęcia w półeczkach

Półki zamiast ramek? Czemu nie! Taka ekspozycja jest ciekawa, dynamiczna i możesz ją łatwo zmienić. Wystarczy, że zainwestujesz w wiszący regał z wnękami, w których postawisz kwadratowe zdjęcia. Efekt będzie ciekawy i nowoczesny.

5. Jedno zdjęcie większe w otoczeniu mniejszych

Umieszczenie zdjęcia w większym formacie w środku aranżacji, a wokół powieszenie mniejszych da spójny i estetyczny efekt. Możesz postawić tutaj na ramki monochromatyczne, np. białe albo kolorowe. Wokół centralnej fotografii stworzysz historię rodziny lub swojego życia, opowiedzianą bez użycia słów.

6. Zdjęcia wzdłuż schodów

Pusta przestrzeń na klatce schodowej? To miejsce, które jest niełatwe w aranżacji, lecz zyskuje sporo, gdy na ścianach pojawiają się ciekawe elementy. Na pewno dobrym wyborem będzie powieszenie wzdłuż schodów zdjęć przedstawiających rodzinę czy ulubione miejsca na świecie.

7. Zdjęcia nad komodą

Wieszanie zdjęć nad regałem, stołem czy komodą daje tę możliwość, że to, co nie zmieści się na ścianie, można postawić na blacie. Wraz z innymi bibelotami całość stworzy przepiękną aranżację, pełną dynamizmu i niebanalnego charakteru.

8. Drzewo ze zdjęć

Drzewo kojarzy się z upływem czasu, ale też silnymi więziami rodzinnymi i stabilnymi korzeniami. Jeżeli chcesz to podkreślić, to na ścianie przymocuj naklejkę przypominającą drzewo z rozłożystymi gałęziami (możesz też namalować je, korzystając z szablonu).

9. Zdjęcia na półkach

Jeśli nie chcesz ingerować w strukturę ścian i niszczyć tynku, to, zamiast wbijać wiele gwoździków, przymocuj półkę i na niej rozstaw fotografie. Będzie elegancko i klasycznie.

10. Zegar ze zdjęć

Na koniec nieco bardziej szalony i oryginalny pomysł na wykorzystanie zdjęć w ramkach. Przy ich pomocy możesz stworzyć zegar ścienny. Centralnym punktem będzie tarcza ze wskazówkami, a fotografie będą oznaczały kolejne godziny.

Materiał partnera