Jak podłączyć świetlówki LED?

0
2720
montaż świetlówek led
Ledowe świetlówki są o wiele mniej awaryjne i generują światło o wiele lepszej jakości | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Świetlówki LED to ekologiczna i ekonomiczna alternatywa dla tradycyjnych, wypełnionych gazem świetlówek. Ledowe świetlówki są o wiele mniej awaryjne i generują światło o wiele lepszej jakości. Sprawdźmy, czym jeszcze różnią się od tradycyjnych lamp fluorescencyjnych i jak podłączyć świetlówkę LED.

Świetlówki LED czy fluorescencyjne?

Jeszcze kilka lat temu większość powierzchni biurowych, hal magazynowych czy budynków użyteczności publicznej oświetlanych było za pomocą tradycyjnych świetlówek fluorescencyjnych. W praktyce świetlówki starego typu były jedyną alternatywą dla żarówek, pozwalającą na ograniczenie kosztów przy dłuższym użytkowaniu. Oświetlenie tego typu nie było jednak pozbawione wad. Największymi minusami świetlówek fluorescencyjnych są wysoka awaryjność i niska jakość generowanego przez nie światła. W szerszej perspektywie można też wspomnieć, że do produkcji świetlówek starego typu, stosuje się szkodliwe materiały. Problematyczne jest również utylizowanie zużytych świetlówek wypełnionych gazem.

Sporą rewolucją w oświetleniu liniowym były pojawienie się świetlówek LED. Poniżej prezentujemy kilka najistotniejszych zalet stosowania świetlówek LED:

  • W procesie produkcji nie stosuje się szkodliwych materiałów i gazów przemysłowych.
  • Brak energochłonnych elementów – zapłonników, niezbędnych w tradycyjnych świetlówkach.
  • Niższe zużycie energii o nawet 50 do 70%.
  • Zdecydowanie niższa awaryjność i dłuższa żywotność.
  • Stabilna praca i pełna moc praktycznie od razu po włączeniu.
  • Większy zakres barwy światła generowanej przez świetlówki LED. Świetlówki fluorescencyjne generują jedynie światło o zimnej barwie, wpadającej w błękit. W przypadku świetlówek LED możemy wybierać pomiędzy światłem białym: zimnym, ciepłym lub neutralnym.

Lampa świetlówkowa LED – zastosowania

Świetlówki LED mogą być stosowane wszędzie tam, gdzie w użyciu są lub były świetlówki gazowe. Oświetlenie LED sprawdzi się więc w biurach, halach magazynowych czy produkcyjnych. To źródło światła można z powodzeniem stosować również w budynkach użyteczności publicznej: urzędach, dworcach, szpitalach itd. Dużą przewagą świetlówek LED jest to, że można je stosować również tam, gdzie tradycyjne świetlówki były niewskazane ze względu na kiepską barwę światła. W powierzchniach biurowych dosyć często stosuje się również panele LED.

Podłączenie świetlówki LED

Często można spotkać się z pytaniem, jak podłączyć świetlówki LED? Czy ich podłączenie jest trudne i czy świetlówki LED można podłączyć do zwykłej oprawy? Zasadniczo podłączenie ledowych świetlówek to sprawa bardzo prosta. Warto jednak pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. Pierwsza rzecz, którą powinniśmy sprawdzić przed podłączeniem świetlówki LED to, czy zakupiony przez nas model zasilany jest jedno, czy dwustronnie. Na rynku dostępne są oba typy świetlówek. Nieodpowiednie podłączenie może skończyć się uszkodzeniem lampy. To, z której strony świetlówki powinno być podłączone zasilanie, jest zwykle wyraźnie oznaczone na samej tubie.

Najczęściej wraz ze świetlówką LED otrzymamy w komplecie gniazda T8. Do gniazda doprowadzamy zasilanie 230V, a następnie podłączamy świetlówkę odpowiednią stroną. W przypadku świetlówek zasilanych jednostronnie zasilanie podłączamy do jednego gniazda T8, w przypadku lamp dwustronnych do dwóch.

Jak podłączyć świetlówkę LED do zwykłej oprawy

Podłączenie świetlówki LED do zwykłej oprawy, w której pracowały wcześniej świetlówki fluorescencyjne, jest możliwe, może jednak wymagać od nas nieco specjalistycznej wiedzy. –W przypadku starszych opraw świetlówkę LED musimy podłączyć z ominięciem układu zapłonowego (starter i dławik). W nowszych typach opraw do świetlówek gazowych konieczne może być ominięcie całego układu elektronicznego. Jeśli brak nam wiedzy jak wykonać to poprawnie, lepiej kupić oprawy dedykowane do świetlówek LED – radzi nam ekspert z firmy swiatlolux.pl.

Zastanawiacie się, czy warto zmienić stare świetlówki na nowe lampy w technologii LED? Zdecydowanie tak! Przemawiają za tym, chociażby o wiele niższe koszty eksploatacji oraz mniejsza awaryjność. Niższe rachunki za prąd pozwolą nam dosyć szybko odzyskać zainwestowane w wymianę świetlówek środki.


Materiał partnera zewnętrznego