Domy szkieletowe z drewna – nowoczesna technologia i tradycyjne piękno

0
8321
zbliżenie na nowoczesny dom drewniany
Domy z drewna to coraz popularniejsza w Polsce metoda budownictwa, która pozwala ograniczyć koszty i zauważalnie skrócić czas budowy | fot.: stock.adobe.com

Domy szkieletowe to innowacyjna technologia budownictwa, która stała się alternatywą dla tradycyjnych domów. W naszym kraju nie jest jeszcze szczególnie popularna, jednak coraz większa klientów marzących o przytulnym, ale jednocześnie nowoczesnym domu ludzi decyduje się na wybudowanie takiej właśnie. Czym różni się dom szkieletowy od tych murowanych? Na jaką firmę najlepiej się zdecydować? Na co zwrócić uwagę podczas wyboru fachowców?

Domy szkieletowe – co je wyróżnia?

Jesteśmy przyzwyczajeni do tradycyjnych, murowanych domów. To specyficzne przywiązanie powoduje, że niechętnie skłaniamy się ku innym rozwiązaniom. Nawet tym, które stanowią tradycję za granicami naszego kraju i wyróżniają się walorami estetycznymi, wytrzymałością i pozwalają na spore oszczędności. Tak bowiem w skrócie można podsumować drewniane domy szkieletowe.  Zalet tego typu budownictwa jest jednak znacznie więcej:

  • nowoczesna technologia – domy szkieletowe drewniane są budowane w nowoczesny sposób, który gwarantuje wysoką wytrzymałość materiału oraz konstrukcji budynku.
  • czas budowy – jest to ogromna przewaga nad budownictwem tradycyjnym. Jeśli zależy nam na szybkim wybudowaniu domu, warto przemyśleć wybór domu drewnianego w konstrukcji szkieletowej. Czas powstania takiego budynku w standardzie deweloperskim waha się od dwóch do sześciu miesięcy. To olbrzymia różnica w stosunku do budowania domu murowanego.
  • zdrowie domowników – fakt, że drewno jest materiałem dobrze oddychającym przemawia za wyborem domu szkieletowego. W takim budynku nie będzie zbierać się wilgoć i nie powstanie niezdrowa pleśń. W krajach, w których domy z drewna są standardem mówi się, że mieszkańcy domów z drewna żyją dłużej.
  • energooszczędność – domy szkieletowe drewniane to dobra inwestycja w przyszłość. Biorąc pod uwagę fakt, że są one niesamowicie energooszczędne, można założyć, że przez lata wydamy dużo mniej pieniędzy na rachunki za prąd i ogrzewanie niż w przypadku domu murowanego
  • niska cena – dla wielu jest to największa zaleta tych domów. Całoroczne domy z drewna wykonane w technologii szkieletowej są w sposób oczywisty tańsze od tradycyjnych domów murowanych. Nie tracą przy tym ani właściwości ergonomicznych, ani funkcjonalności.

Na jaką firmę się zdecydować?

Decydując się na wykonanie domu w technologii szkieletowej najważniejszą kwestią jest wybór sprawdzonego producenta, który na rynku istnieje od wielu lat. Doświadczona firma wie jak postawić dom, aby wyglądał korzystnie i przetrwał lata w nienaruszonej formie.

Przy wyborze fachowców warto zwrócić uwagę nie tylko na staż pracy, ale ilość wykonanych projektów. Producenci chętnie chwalą się ilością wybudowanych domów, a nawet zaznaczają na mapie dokładne miejsca ich lokalizacji. Dzięki ogromnemu doświadczeniu wykonawca z wysokim stażem zapewni odpowiedniej jakości materiały i uniknie błędów, które popełniają „młodsi” i mniej doświadczeni na rynku budowniczy.

Firmy, które od lat istnieją na rynku zazwyczaj posiadają także wiele gotowych projektów domów o różnych powierzchniach, dzięki czemu bez problemu zaoferują budynek dopasowany do potrzeb każdego, nawet najbardziej wymagającego klienta.

Jednym z ciekawszych producentów tego typu rozwiązań jest znana i uznana firma z ponad 20-letnim stażem, Nardos – Domy szkieletowe z drewna ich produkcji wyróżnia zarówno wysoka jakość wykonania, innowacyjne i nowoczesne projekty, jak i zastosowanie eko rozwiązań pozwalających na życie w zgodzie z naturą bez obciążania środowiska (do rozwiązań tych należą, m.in. pompy ciepła, maty grzewcze, szkło pienione, owczą wełnę czy zbrojenia konstrukcji drewnianych).

Domy z drewna to coraz popularniejsza w Polsce metoda budownictwa, która pozwala ograniczyć koszty i zauważalnie skrócić czas budowy. Oczywiście posiadają one także swoje wady (wymagana jest nieco większa dbałość o stan budynku po latach), jednak w ogólnym rozrachunku mogą one stanowić lepszy wybór niż domy murowane.


OLI