Co to są skoki w tandemie?

0
1685
Skoki spadochronowe
Sezon na skoki rozpoczyna się wiosną, gdy tylko warunki pogodowe na to pozwalają. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Tandem jest to specjalny bardzo duży spadochron przygotowany oraz przeznaczony do skoków spadochronowych dla dwóch osób. Został on skonstruowany na przełomie lat 70 i 80 dwudziestego wieku w Stanach Zjednoczonych. Skok tandemowy stał się bardzo popularny początkowo tylko w Stanach Zjednoczonych, a następnie na całym Świecie. Do Polski tandemy trafiły w latach 90 dwudziestego wieku. Dziś są już bardzo popularne i chętnie wykonywane.

Skok spadochronowy wykonywany jest przez pasażera oraz instruktora, którzy są ze sobą połączeni podczas skoku. Pasażer jest z przodu, a instruktor z tyłu. To właśnie instruktor zwany również pilotem ma na sobie spadochron oraz automat spadochronowy. Obie osoby są połączone ze sobą uprzężą. Cały system tandemowy obsługiwany jest oraz dopuszczany do skoków przez wykwalifikowaną osobę, którą jest mechanik spadochronowy.

W roli „pasażera” może występować każda chętna osoba. Nie ma ona konieczności przechodzenia żadnych badań. Przechodzi jedynie kilkuminutowe szkolenie z bezpiecznego zachowania podczas wyskoku lotu i momentu lądowania. Ważne jedynie jest aby pasażer nie miał przeciwwskazań do wykonywania skoku. A są to:

  • znaczna nadwaga- powyżej 120 kg
  • wzrost poniżej 130 cm
  • choroby serca i układu krążenia
  • epilepsja (padaczka)

Skakać mogą natomiast nawet dzieci za zgodą rodziców a także osoby niepełnosprawne, nawet te sparaliżowanymi od pasa w dół. Pasażerowi zapewnia się kask, okularki oraz kombinezon, więc jedyne co musi mieć to wygodne ubranie i wiązane buty.

Pilot posiada ważne świadectwo kwalifikacji skoczka spadochronowego a także ważne uprawnienia instruktorskie lub ważną licencję skoczka spadochronowego zawodowego z dodatkowo ważnym uprawnieniem instruktorskim.

Lot na pułap 4000 metrów trwa około 12 minut. Gdy już samolot znajdzie się na odpowiedniej wysokości następuje skok. Pierwszym etapem jest tak zwane swobodne spadanie. Jest to czas między wyskokiem z samolotu a momentem rozłożenia spadochronu. Trwa to 30 sekund przy wyskoku z 3000 metrów oraz 60 sekund gdy skacze się z pułapu 4000 metrów. Po tym czasie, przy osiągnięciu odpowiedniej wysokości pilot otwiera spadochron. Potem jest już tylko spokojny lot w kierunku ziemi i bezpieczne lądowanie.

Skoki spadochronowe w tandemie uzależniają. Kto skoczy raz, koniecznie chce powtórzyć ten wyczyn. Podczas skoku odczuwa się niesamowitą adrenalinę. Podczas swobodnego spadania można osiągnąć prędkość nawet 200 km na godzinę. Doświadcza się niesamowitego uczucia wolności. Po rozłożeniu spadochronu przez kilka minut można się cieszyć pięknymi widokami, przyrodą. Jeszcze długo po skoku we krwi będzie buzowała adrenalina.

Sezon na skoki rozpoczyna się wiosną, gdy tylko warunki pogodowe na to pozwalają. Skydive to Certyfikowany Ośrodek Szkolenia Lotniczego w którym można wykonać skok tandemowy. Ich strona internetowa to https://skydive.pl W ośrodku tym pracują wyszkoleni instruktorzy z wieloletnim doświadczeniem. Ich baza znajduje się na lotnisku Kruszyn pod Włocławkiem. Skoki można również wykonać w Pruszczu Gdańskim, Przasnyszu i Gliwicach.


Materiał partnera zewnętrznego