Gry rodzinne, planszowe i karciane dobre na każdą okazję

0
4146
Gra w Chińczyka
Nawet te najprostsze, jak Chińczyk lub Grzybki, pozytywnie wpływają na graczy - dla dzieci to trening liczenia, a dla dorosłych sentymentalny powrót do dziecięcych lat. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Na deszczowy wieczór, dla nauki, rozwijania umiejętności lub dla zabicia nudy – planszowe gry rodzinne są dobre na każdą okazję. W świecie elektronicznej rozrywki stanowią atrakcyjną alternatywę zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

  1. Gry edukacyjne
  2. Gry towarzyskie dla dorosłych

Gry planszowe bawią i uczą jednocześnie. Nawet te najprostsze, jak Chińczyk lub Grzybki, pozytywnie wpływają na graczy – dla dzieci to trening liczenia, a dla dorosłych sentymentalny powrót do dziecięcych lat. Obecnie rynek gier jest znacznie bardziej rozbudowany niż kilkadziesiąt lat temu, a wybór dużo szerszy, przez co gry przestały być rozrywka jedynie dla najmłodszych i zyskały nowy wymiar. 

Edukacyjne gry dla dzieci

Gry kojarzą się głównie z dziećmi i to właśnie dla nich kupowane są najczęściej, np. w prezencie. Dorośli stawiają na gry edukacyjne, które w trakcie zabawy przemycają do małych głów solidną dawkę wiedzy – z przyrody, matematyki, gramatyki lub ortografii. Maluchy lubią także gry logiczne i pamięciowe o umiarkowanym stopniu trudności. Ten łatwo rozpoznać – gry dla dzieci posiadają na pudełkach informację o wieku graczy, dla których są przeznaczone.

Gry towarzyskie dla dorosłych

Sporą część rynku gier zajmują gry towarzyskie dla dorosłych. W porównaniu do gier dla dzieci, posiadają dużo większy poziom trudności oraz często skomplikowane zasady, a przez to stanowią wyzwanie dla graczy. Wśród towarzyskich gier dla dorosłych prym wiodą:

  • gry zręcznościowe, np. kultowy już Jungle Speed – wymagają spostrzegawczości i szybkiego reagowania na zmieniające się warunki,
  • gry strategiczne – wśród nich króluje Eurobiznes i Monopoly; wygrywa ten gracz, który obierze najlepszą strategię postępowania, dostosuje się do sytuacji i będzie bacznie obserwował i analizował postępowanie innych graczy,
  • gry karciane, np. 7 smoków, to gry, w których gracze muszą wykazać się logicznym myśleniem, a przy tym nadążać za dynamicznymi zmianami na stole,
  • gry fabularne – osadzone są często w świecie fantasy i w odróżnieniu od pozostałych rodzajów gier, wymagają przede wszystkim bogatej wyobraźni i dużej kreatywności – polegają bowiem na tworzeniu rozbudowanych historii, często niezwiązanych w żaden sposób ze światem realnym.

Gry towarzyskie przybierają również formę typowo imprezową – z wykorzystaniem kieliszków do alkoholu, kart, kości i innych gadżetów dorośli mogą uatrakcyjnić każde spotkanie, zarówno w niewielkim, jak i nieco większym gronie. Najlepszym dowodem na popularność gier planszowych wśród dorosłych są coraz bardziej popularne bary, w których można wypić smacznego drinka i skorzystać z bogatej oferty planszówek.


Materiał partnera zewnętrznego