Fajki wodne – dlaczego warto je poznać?

0
922
zbliżenie na fajki wodne
Fajki wodne odgrywały bardzo ważną rolę także w jednej z najsłynniejszych chińskich dynastii: Ming | fot.: materiały prasowe

Jeżeli jesteś miłośnikiem palenia, to z pewnością chciałbyś spróbować czegoś innego. Jedną z ciekawszych propozycji, która daje wiele przyjemności, jest fajka wodna. Posiada ona długą historię i jest jedną z najbardziej popularnych form palenia w krajach arabskich.

Ciekawa historia bongo

Bongo jest jednym z najbardziej popularnych rodzajów fajki wodnej i posiada wieloletnią historię. Według najstarszych przekazów historycznych, palenie suszu znane było przede wszystkim w Azji Środkowej oraz Afryce Środkowej. Jednakże nie ma dowodów na to, że wówczas palono je za pomocą bonga. Zgodnie z odkryciami archeologicznymi, których dokonano na terenie Rosji, udało się ustalić, że wodzowie plemienni, wywodzący się od irańsko-euroazjatyckiego plemienia Scytów, używali bonga wykonanego ze złota już 2400 lat temu. Kolejnym ciekawym odkryciem było znalezienie w etiopskiej jaskini jedenastu bong wykonanych z rogów zwierząt oraz prostej ceramiki, które datowane są na lata 1100 – 1400 naszej ery.

Fajki wodne odgrywały bardzo ważną rolę także w jednej z najsłynniejszych chińskich dynastii: Ming. Przede wszystkim były one przedmiotami głęboko związanymi z kulturą i tradycją Azji Środkowej, a wywodząc się z odległej przeszłości, przetrwały aż do czasów współczesnych. O tym, jak wielkie miały znaczenie dla chińskiej kultury, może świadczyć fakt, że zostały złożone do grobu wraz chińską cesarzową, Cixi z dynastii Qing, żyjącą w XIX wieku.

Warto przy tym zwrócić uwagę, że słowo bongo wywodzi się od tajskiego słowa “buang”, co oznacza bambusową fajkę wodną.

Dlaczego warto palić z bonga?

Osoby, które preferują ciekawy, nieco orientalny klimat, na pewno świetnie się poczują, dbając o odpowiednią atmosferę i nawiązując do tradycji oraz rytuałów, jakie wiążą się z paleniem bongo. Szczególnie polecane jest palenie jej w gronie przyjaciół, które na pewno urozmaici każde spotkanie.

Dodatkową zaletą jest możliwość dokupienia do zestawu precoolera, który ma za zadanie ochłodzić dym, pochodzący ze spalania suszu. Pozwala to na usunięcie zanieczyszczeń oraz uniknięcia podrażnienia gardła i krtani, co jeszcze bardziej umili czas spędzony przy fajce wodnej.

Warto przy tym zwrócić uwagę, że bonga, jak i dodatki do nich, należy kupować jedynie od znanych, autoryzowanych sprzedawców. Dzięki temu można uniknąć ewentualnych problemów zdrowotnych, wynikających z zakupu bong wykonanych ze szkodliwych dla zdrowia człowieka materiałów, co może się zdarzyć, gdy sięgniemy po nieautoryzowane egzemplarze. Dlatego warto odwiedzić stronę https://vaporshop.pl/pl/, gdzie znajduje się szeroki asortyment fajek wodnych od renomowanych producentów, gwarantujących jakość ich wykonania i pełne bezpieczeństwo. Zapraszamy!


Materiał partnera zewnętrznego