Filozofia zero waste – przekonaj się jak prosto wprowadzić ją w życie

0
1101
zero waste
Do głównych założeń modelu należy reguła 5 R – z angielskiego: refuse, reduce, reuse, recycle, rot | fot.: stock.adobe.com

Filozofia zero waste zachęca do zmniejszenia ilości odpadów wytwarzanych przez jednostki. Jest ona alternatywnym podejściem do problemu ochrony środowiska. Przedstawia sposób życia, który prowadzi do bardziej odpowiedzialnych decyzji zakupowych. Poznaj podstawowe aspekty modelu zero waste!

5 podstawowych zasad filozofii zerowej ilości odpadów

Zero waste, czyli inaczej zero odpadów, to stosunkowo nowa koncepcja. Rozwijana jest przez osoby, dla których dobro naszej planety jest bardzo istotne. Do głównych założeń modelu należy reguła 5 R – z angielskiego: refuse, reduce, reuse, recycle, rot. Oto one:

  1. Odnawiaj (refuse)

Zgodnie z tą zasadą – powiedz nie: plastikowym torbom, potwierdzeniom płatności, biletom, sztućcom plastikowym, ulotkom reklamowym. W tę regułę wchodzą wszelkie przedmioty, które są produkowane ze szkodą dla środowiska i wylądują w koszu zaraz po zużyciu. Powodują zanieczyszczenie i generują odpady.

  1. Ograniczaj (reduce)

Staraj się ograniczać przede wszystkim na zakupach – za każdym razem zastanów się parę razy, czy naprawdę czegoś potrzebujesz oraz sprawdź materiał, z którego dana rzeczy została wykonana. Sprawdza się tutaj minimalistyczne podejście do świata oraz używanie i kupowanie przedmiotów, które rzeczywiście są potrzebne i funkcjonalne.

  1. Używaj ponownie (reuse)

Warto zrezygnować z rozwiązań jednorazowych i zainwestować w bardziej ekonomiczne. Jakie? Szklane butelki, pudełka, bawełniane torby na zakupy. Nie wyrzucaj czegoś od razu tylko dlatego, że się zużyło. Być może w inny sposób możesz wykorzystać ten sam przedmiot? Na przykład słoik po miodzie możesz użyć podczas robienia jesiennych przetworów lub jako pojemnik na musli.

  1. Segreguj i przetwarzaj (recycling)

Postaraj się segregować odpady, dzięki czemu przyczyniasz się do ich efektywnego kolejnego wykorzystania. Doświadczenie pokazuje, że papier można przetwarzać aż 6-krotnie. Segregacja śmieci jest szczególnie dobrą praktyką na początek.

  1. Kompostuj (rot)

Wszystkie odpady organiczne (resztki żywności, papier) mogą być wykorzystane jako kompost – niezwykle skuteczny i wszechstronny nawóz.

Od czego zacząć przygodę z zero waste?

Jak wszystkie zmiany, filozofia zero waste również powinna być wdrażana stopniowo. Warto rozpocząć od małych kroków – torba materiałowa zamiast plastikowej na dobry początek. Co jeszcze możesz zrobić lepiej?

Zapomnij o plastikowych butelkach. W większości polskich miast można pić wodę z kranu bez obaw. Jednak bezpieczniej jest zainwestować w dzbanek z filtrem i butelkę, którą można zabrać ze sobą po wyjściu z domu.

Podczas zakupów należy używać torebek wielokrotnego użytku. Jest to to ekologiczna alternatywa dla papieru i folii, w której sprzedawcy zazwyczaj sprzedają ser i wędliny. Torby śniadaniowe zamień na ich bawełniane odpowiedniki.

Ręczniki papierowe zastąp tradycyjnymi ściereczkami. Unikaj również drukowania biletów. Często podczas podróży wystarczy pokazać zakupiony bilet w wersji elektronicznej, na telefonie czy tablecie.

Planuj zakupy – postaraj się wykorzystywać w pełni żywność i ogranicz jej marnotrawstwo. Jeśli natomiast jakiś produkt uległ zniszczeniu to wykorzystaj go do kompostu, które odżywi i zregeneruje Twoje rośliny.

Zero waste – podsumowanie

Istnieje wiele różnych metod redukcji odpadów – nie sposób wymienić wszystkich. Powyższe przykłady oraz przedstawienie 5 R zasad ma na celu przybliżenie ogólnego obrazu i zainspirowaniu do stworzenia własnych nawyków w zgodzie z koncepcją zerowej ilości odpadów.

Dzięki wdrożeniu zasad zero waste nie tylko pomagasz chronić środowisko, ale również możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy rezygnując z zakupu każdorazowo plastikowych toreb, butelek z wodą mineralną oraz niepotrzebnych higienicznych rzeczy.


KKL