Jak reklamować firmę – reklama zewnętrzna czy online

0
610
jak reklamować firmę
Banery, billboardy i szyldy reklamowe są nieodłącznym elementem krajobrazu miast i okolic szlaków komunikacyjnych | fot.: materiał partnera

Każdy, kto prowadzi firmę lub pracuje na stanowisku kierowniczym doskonale wie, jak ważne dla rozwoju przedsiębiorstwa jest pozyskanie nowych klientów. W końcu, aby ktoś kupił nasz produkt lub usługę, musi najpierw o niej usłyszeć. Skuteczne kampanie reklamowe nie muszą jednak kosztować grubych tysięcy – wystarczy prowadzić je w umiejętny sposób. Mimo, że nie ma jednego, skutecznego sposobu na marketing, to wciąż najbardziej rzucają się w oczy reklamy graficzne, zarówno te zewnętrzne, jak i online. Poniżej znajdziesz zalety i wady obu sposobów promowania swojej firmy, jak również podpowiemy, jak skutecznie reklamować firmę.

Tradycyjne reklamy zewnętrzne

Banery, billboardy i szyldy reklamowe są nieodłącznym elementem krajobrazu miast i okolic szlaków komunikacyjnych. Prawdopodobnie sam mijasz ich dziesiątki (jak nie setki) dziennie. Duże, często krzykliwe tablice reklamowe naprawdę ciężko jest przeoczyć.

Jak reklama zewnętrzna działa na potencjalnych klientów?

Niektórzy twierdzą, że banery wielkoformatowe to przestarzała forma reklamy. To dosyć krzywdzące, zwłaszcza, że wciąż ogromna większość firm na nich bazuje. Być może pogląd ten wynika z badań, które pokazują, że obecnie jesteśmy przeładowani informacjami i z tego tytułu nasz mózg nauczył się ignorować tego typu komunikaty. Owszem, kiedy jedziemy autem czy przechodzimy obok reklamy to prawdopodobnie nie zwracamy na nią większej uwagi.

Jednak zupełnie inaczej wygląda sytuacja, kiedy aktualnie jesteśmy na kupnie danego produktu czy usługi. Wtedy podświadomie wychwytujemy informacje pasujące do naszych zainteresowań, a więc automatycznie szyld zostaje przez nas zauważony. Co więcej, nasza pamięć fotograficzna potrafi przypomnieć sobie o nim po upływie czasu, kiedy zachodzi potrzeba zakupu danej rzeczy.

Przykładem może być kierowca, który w trakcie trasy nagle zgłodniał. Jego potrzeba sprawi, że zacznie rozglądać się za szyldem restauracji, a kiedy znajdzie takowy, na dodatek ze zdjęciem przedstawiającym smaczne danie, to prawdopodobnie zapragnie zjechać na posiłek. Można więc powiedzieć, że działa!

skuteczny sposób na pozyskiwanie klientów
Niektórzy twierdzą, że banery wielkoformatowe to przestarzała forma reklamy. To dosyć krzywdzące, zwłaszcza, że wciąż ogromna większość firm na nich bazuje | fot.: materiał partnera

Zalety reklamy zewnętrznej

Podstawową zaletą jet to, że możemy skutecznie reklamować firmę lokalnie. Potencjalny klient dzięki banerowi lub szyldowi dowiaduje się o istnieniu firmy oraz jej lokalizacji. Czyli łatwiej jest mu do nas trafić.

Ponadto reklama zewnętrzna daje nam możliwość dotarcia do ogromnej liczby odbiorców, gdzie część z nich (przynajmniej statystycznie) to nasi potencjalni klienci.

Sporą zaletą jest koszt takiej reklamy w ujęciu czasowym. Oczywiście cena za baner i miejsce reklamowe zależy od wielu czynników, ale jeśli założymy, że po zamontowaniu będzie ona tam wisieć nawet kilka lat, to może się okazać, że to najtańszy sposób na reklamę.

Wady reklamy zewnętrznej

Jak wszystko, tak i reklama zewnętrzna posiada swoje wady. Po pierwsze, aby została zauważona, musi znajdować się w dobrze widocznym miejscu, a ponadto posiadać odpowiednią, przede wszystkim czytelną formę graficzną.

Kolejna wada to fakt, że docieramy tylko do ograniczonej liczby osób, a jeśli chcemy poszerzyć grono odbiorców, to musimy rozmieścić większą ilość banerów.

Marketing internetowy

Reklama w internecie jest bardzo wydajnym sposobem na pozyskanie klientów. W końcu codziennie użytkownicy sieci wpisują w wyszukiwarkach internetowych dziesiątki fraz związanych z naszą działalnością.

Ciężko obecnie znaleźć przedsiębiorstwo, które nie posiada własnej strony www. Co więcej, niemal 80% z nich ma także profile w mediach społecznościowych i blogi, na których dzieli się z potencjalnymi klientami aktualnościami, promocjami czy poradami. W ten sposób budowane jest zaufanie do marki, które następnie wpływa na współczynnik konwersji (czyli, krótko mówiąc, sprzedaż).

reklama sklepu internetowego
Reklama w internecie jest bardzo wydajnym sposobem na pozyskanie klientów | fot.: materiał partnera

Wady i zalety reklam online

Przede wszystkim reklama firmy online umożliwia określenie grupy docelowej i trafienie bezpośrednio do osób, które aktualnie szukają danych produktów czy usług lub przebywają w konkretnej okolicy. Wpływa to na skuteczność pozyskiwania nowych klientów, którzy znacznie szybciej decydują się na zakup w tej, a nie innej firmie czy sklepie internetowym.

Właściwie każdy może w internecie prowadzić kampanię za pomocą reklam w Google czy social mediów i co więcej, znacznie łatwiej jest osiągnąć tam sukces na szeroką skalę.

Niestety sama strona www czy profil na Facebooku to za mało, aby zareklamować się potencjalnym klientom. Aby kampania online była skuteczna, potrzebujesz pomocy specjalistów z dziedziny marketingu online. Ponadto sukces odnoszą większości tylko płatne kampanie, a to oznacza, że reklamowanie się w sieci może być zbyt dużym wydatkiem dla małej firmy.

reklama online
Aby kampania online była skuteczna, potrzebujesz pomocy specjalistów z dziedziny marketingu online | fot.: materiał partnera

Jaki rodzaj reklamy jest najskuteczniejszy?

Tak naprawdę najskuteczniejsze okaże się połączenie obu powyższych form reklamy. W dzisiejszych czasach trudno jest przebić się przez gąszcz ofert konkurencji, więc na im większej ilości nośników prowadzisz kampanię reklamową w twojej firmie, tym większa szansa na zaistnienie zarówno na lokalnym rynku, jak i ogólnopolskim.

Dlatego jeśli się zastanawiasz, czy lepiej zainwestować w płatne reklamy w internecie, czy w reklamę zewnętrzną, to odpowiedź nasuwa się sama: Zarówno w jedno, jak i drugie.

Materiał partnera