Znany dominikanin i autor wielu książek – o. Adam Szustak

0
727
kobieta czytająca książkę
Projekt Judyta i Projekt Estera - książki o silnych kobiecych postaciach | fot.: stock.adobe.com

Ojciec Adam Szustak jest powszechnie znaną osobą. Kojarzy się go przede wszystkim z dużą, jak na duchownego, aktywnością w internecie. Prowadzi on swój kanał na YouTube „Langusta na Palmie”, w którym wyjaśnia najbardziej zawiłe dylematy związane z katolicyzmem. Jest również autorem wielu książek.

Projekt Judyta i Projekt Estera – ksiązki o silnych kobiecych postaciach

Ojciec Adam Szustak stworzył ciekawe studium przypadku najsłynniejszych postaci ze starego testamentu. Opisywana przez niego Judyta jest kojarzona z uratowaniem narodu wybranego przed najazdem wojsk asyryjskich. Dzięki swojej urodzie i inteligencji przekonuje wodza Holofernesa, by ją ugościł. Po kilku dniach ucina mu głowę, którą wywieszona zostaje przed bramami miasta. Mieszkańcy Izraela chwalą ją pieśnią i tańcem. Judyta jest symbolem silnej i niezależnej kobiety, która potrafi sama uszczęśliwić siebie i innych. Szustak zwraca tam uwagę na to, że kobieta potrafi poradzić sobie bez mężczyzny i nawet będąc samotną nie musi stawać się jego karykaturą.

W Projekcie Estera dominikanin skupia się na pięknie, które określił jako ocalające. Estera była żydówką i została królową Persji. Władca wybrał ją spośród 127 innych kobiet. Dzięki swojej odwadze i urodzie, którą zachwycił się król uratowała swój naród. Nie bała się przyjść do niego i prosić o audiencje (co mogło wydać na nią wyrok śmierci). Postać ta pokazuje, że kobieta ma prawo powiedzieć „nie” i oczekiwać traktowania z godnością. Kobiecość jest piękna i stanowi źródło wielu radości. Adam Szustak zwraca uwagę na to, że piękno kobiety jest związane przede wszystkim z jej wnętrzem.

Projekt Eliasz i Projekt Jonasz – inspiracje dla mężczyzn

Projekt Eliasz to książka dla każdego mężczyzny. Eliasz był jednym z najbardziej znanych proroków Starego Testamentu, któremu Bóg powierzył szczególne zadanie. Ponadto przez jego ręce dokonywane były liczne cuda, na przykład wskrzeszenie zmarłego. Projekt Eliasz to ksiązka w formie ćwiczeń duchowych, która pozwala na poznanie siebie i swojej tożsamości. Inspiruje się ona historią Eliasza.

Jonasz również dostał zadanie od Boga, lecz w przeciwieństwie do Eliasza przed nim uciekał, nie chciał go wykonać. Ostatecznie jednak pokonał swój strach i niechęć. Poszedł do Niniwy, by nawrócić mieszkańców. W książce tej Szustak zwraca uwagę na te trzy dni, w trakcie których według pisma Jonasz przebywał we wnętrzu ryby. Dla autora jest to alegoria walki o siebie i o swoją odwagę. „Moc w słabości się doskonali” – każdy człowiek jest w stanie wiele wyciągnąć z każdego wydarzenia. Książka ta wskazuje również na to, że przemoc nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem.

Materiał partnera