Kolory w różnych religiach świata – symbolika i znaczenie

0
1113
witraż kościół
Kolor ma znaczenie, również w duchowym aspekcie | fot.: stock.adobe.com

Kolor ma znaczenie, również w duchowym aspekcie. W każdej religii jednak może oznaczać zupełnie coś innego. Na przykład biel jest symbolem czystości i odrodzenia, ale i śmierci – barwy mają w rozmaitych kulturach inne, niekiedy przeciwne znaczenie. Jedno jest pewne – kolory są niesamowitym sposobem na wyrażenie uczuć, podkreślenie symboliki i nadanie uroczystości religijnej określonej wymowy. Przekonaj się, co oznaczają.

W chrześcijaństwie widocznym elementem kolorystycznym są szaty liturgiczne, które kapłan ma na sobie w czasie sprawowania celebracji. Nie nosi ich według osobistego gustu, ale dawno temu ustalonych zasad kalendarza liturgicznego. Czerwone szaty obowiązują kapłanów podczas obchodów Pasji Chrystusa czy uroczystości dedykowanych Duchowi Świętemu. Czerwień symbolizuje krew Chrystusa i ogień, dlatego szaty liturgiczne w takim kolorze ściśle się wiążą z wydarzeniami, jakie kościół obchodzi podczas Męki Pańskiej i w czasie Zesłania Ducha Świętego. A co oznacza czerwień i inne kolory w pozostałych religiach?

Czerwony kolor – krew i miłość

To odcień mocno kojarzony z miłością i poświęceniem Jezusa, ale jego symbolika nie zawsze jest pozytywna – odcień może być wiązany z próżnością i nadmiernym bogactwem, zwłaszcza purpura. Bywa ona symbolem grzechu czy występku. U Izajasza szkarłat i purpura stają się synonimem skalania grzechem. Czerwień w Biblii jest symbolem przepychu i splendoru. Jeremiasz natomiast wspominał o niej, nie pochwalając nadmiernego pociągu do luksusu Jojakima – jednego z królów Judy. Czerwony jest kojarzony z barwami Turcji osmańskiej i osmańskich dynastii.

Biały kolor – czystość i siła

Biała barwa symbolizuje czystość fizyczną i duchową. Białe szaty przy ołtarzu w religii chrześcijańskiej nawiązują do Nowonarodzonego Dziecięcia oraz Zmartwychwstałego Chrystusa, podkreślając zwycięstwo dobra nad złem i jasności nad ciemnością. Biały to także kolor przeznaczony papieżowi, czyli najwyższemu kapłanowi. Często kojarzymy go z aniołami, a także pokojem, co może czynić biel najważniejszą barwą w tej religii. Biel na fladze Meksyku oznacza przynależność do wiary katolickiej, a w islamie jest ona kojarzona z pogrzebem i śmiercią, ponieważ w tym kolorze występują całuny pogrzebowe.

Zielony kolor – życie i odrodzenie

Szaty liturgiczne w tym kolorze kapłani wkładają w okresie zwykłym, przez większość roku liturgicznego. Zieleń jest przesiąknięta radością, jaką przyniósł ze sobą Jezus Chrystus. To barwa życia i obfitości, dlatego mocną konotację ma zieleń z wiosną i nowym początkiem. Symbolizuje odrodzenie, młodość i nadzieję. W Biblii znajdujemy zieleń w pastwiskach, na których pasą się owce, ale i w cyprysie, do którego Ozeasz porównuje Boga. Zieleń to ważny kolor islamu, gdyż był ulubionym odcieniem Mahometa. W Koranie znajduje się opis Raju i wizji zbawienia: “Będzie nosił szatę z zielonego jedwabiu.”

Niebieski kolor – niebo i dekalog

W chrześcijaństwie niebieski jest mocno utożsamiany z Maryją, dlatego kapłani noszą błękitne szaty liturgiczne w czasie świąt dedykowanych Matce Bożej. Odcień dobrze prezentuje Żydów – w ich religii oznacza niebo i duchowość. W Torze nakazano Izraelitom farbować jedną nić swojego szala modlitewnego za pomocą indygo, aby za każdym razem, gdy go ujrzą, myśleli o Niebie i Bogu, który nad nimi czuwa. Dodatkowo niebieski łączy się także z dziesięcioma przykazaniami. Gdy Mojżesz wszedł na górę Synaj, by odebrać tablice z dekalogiem, ujrzał Boga na szafirowym chodniku, a tablice wykonane były z tego samego niebieskiego kamienia.

Ważny jest też fiolet, który z kolei jest w Judaizmie barwą oznaczającą oczyszczenie z grzechu. W chrześcijaństwie używany jest w liturgii – oznacza smutek, pokutę, żałobę oraz jest wyrazem oczekiwania na zmianę ku lepszemu. Jest widoczny w kościele w okresie Adwentu i Wielkiego Postu. Poza tymi okresami również w liturgii pogrzebowej, choć z nią utożsamiana jest też czerń, będąca oznaką żałoby.

W chrześcijaństwie symbolika kolorów ściśle się wiąże z osobą Jezusa Chrystusa i całym Rokiem Kościelnym. W buddyzmie kolor to obraz świata, a u Majów poszczególne barwy wskazywały różne kierunki świata. To potwierdza, że kolor to podstawowe narzędzie do opisywania i określania duchowych aspektów życia, każdego człowieka, który wierzy.

Materiał partnera