Inwestycja w dzieła sztuki – czy to się opłaca?

0
844
Dzieła sztuki
W epoce chwiejnych rynków i ryzykownych operacji bankowych, obraz lub rzeźba stają się idealnym nośnikiem pieniędzy. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Historia pokazuje dobitnie, że dzieła sztuki stanowią jeden z najcenniejszych kapitałów. To, co dziś nabywamy za niewielkie sumy, za kilka lat może osiągnąć ogromną wartość. Oczywiście – nie jest to zakup całkowicie pozbawiony ryzyka. Czy i dlaczego inwestowanie w sztukę się opłaca? Podpowiadamy!

Pewność

Wbrew pozorom, takie lokowanie kapitału to jedna z najpewniejszych form zabezpieczenia majątku. W epoce chwiejnych rynków i ryzykownych operacji bankowych, obraz lub rzeźba stają się idealnym nośnikiem pieniędzy.

Dzieła sztuki – w przeciwieństwie do szeregu innych produktów – nie padają ofiarą krachów i bankructw, nie dotyczą ich konflikty i antypatie. Ich wyjątkowość sprawia, że – niezależnie od czasów – są pewnym źródłem ewentualnego zysku. Stanowią wartość samą w sobie. Nadzwyczajne, istniejące w jednym tylko egzemplarzu są największą emanacją ludzkiego talentu i umiejętności. A te zawsze się liczą i zawsze są wysoko notowane.

Rozwój

Na rynku artystycznym obserwujemy stały wzrost. Historycznie jest to jedna z tych gałęzi, które z roku na rok liczą się coraz bardziej. Popularność wielkich obrazów rośnie wraz z liczbą milionerów. A tych również przybywa, m.in. w krajach, w których dotąd nie było wielkich zasobów finansowych.

Wszystko to pozwala przypuszczać, że inwestowanie w dzieła sztuki będzie powszechniejsze. Im bogatsze społeczeństwa, tym większe wydatki. Rośnie zaangażowanie, wiedza, zmienia się gust, który staje się znacznie bardziej wysublimowany. A wraz ze wzrostem zarobków, rosną potrzeby posiadania namiastki luksusu. Prestiżowe aukcje dzieł sztuki cieszą się coraz większą popularnością.

Zmiana

Również w Polsce chęć posiadania cennych płócien jest silniejsza. Nic dziwnego – rodacy także zarabiają coraz lepiej i są znacznie bardziej świadomi światowych trendów. Wraz ze zmianą statusu materialnego, zmieniają się oczekiwania wobec świata. Sztuka nie jest już zbytkiem, a czymś, na co można sobie pozwolić.

Jednym z miejsc, w których warto rozpocząć swoją przygodę z wielkim światem artystycznych doznań i emocji, jest dom aukcyjny Desa Unicum. To największa taka firma w Polsce i, jednocześnie, jedna z najstarszych.

W rekordowym 2016 roku firma wypracowała 70 mln zł wyniku, licytując 3863 obiekty na 57 aukcjach dzieł sztuki. Czyni ją to niezwykle dochodowym przedsiębiorstwem, a skala tutejszych aukcji obrazów czy rzeźb jest naprawdę ogromna.

Dom aukcyjny Desa Unicum to najlepsze miejsce tak na początek, jak i rozwój swojej przygody z inwestowaniem w sztukę. Tu mamy pewność, że współpracujemy z najpoważniejszą firmą i najwyższej klasy specjalistami.


Materiał partnera zewnętrznego