Zalety jednowizytowego leczenia stomatologicznego w systemie CEREC

0
441
zalety jednowizytowego systemu leczenia stomatologicznego czyli systemu cerec
CEREC to system, który przy wykorzystaniu wirtualnej projekcji trójwymiarowej pozwala zaprojektować i wykonać wysokiej jakości protezy | fot.: materiał partnera

Wstawienie korony lub innego rodzaju uzupełnienia w jeden dzień? Tak! Gabinety stomatologiczne wyposażone w nowoczesny system CEREC pozwalają niemal błyskawicznie uzupełnić braki w jamie ustnej. Na czym to polega i jakie są zalety korzystania z tego rodzaju działań protetycznych? W naszym poradniku zebraliśmy najistotniejsze informacje dotyczące jednowizytowego leczenie zębów.

Czym jest system CEREC?

CEREC to system, który przy wykorzystaniu wirtualnej projekcji trójwymiarowej pozwala zaprojektować i wykonać wysokiej jakości protezy. Wykorzystuje się go w nowoczesnych gabinetach, gdzie możliwe jest wykonanie korony, mostu lub licówek w jeden dzień, w trakcie jednej wizyty. Dlaczego warto zadbać o ten aspekt? Brak wypełnienia może mieć negatywne konsekwencje w codziennym funkcjonowaniu, a także wpłynąć na kształt twarzy i szczęki. Niepełne uzębienie może powodować przesuwanie się pozostałych zębów, co prowadzi do dolegliwości bólowych oraz stałego pogorszenia się stanu jamy ustnej.

Uzupełnienie przy użyciu systemu CEREC następuje po wykonaniu modelu 3D, który odwzorowuje kształt szczęki dużo bardziej szczegółowo niż tradycyjny wycisk. Następnie stacja CEREC docina w odpowiedni kształt fragment bloku ceramicznego (lub innego materiału, jeśli tak zadecydował protetyk), uzupełnienie jest umieszczane w jamie ustnej i jeszcze tego samego dnia pacjent może normalnie funkcjonować.

System CEREC – najważniejsze zalety

Korzystanie z nowoczesnej metody przygotowywania uzupełnień niesie ze sobą szereg korzyści zarówno dla pacjenta, jak i pracującego z nim specjalisty. Jakich?

  • Dużo większy komfort w porównaniu do tradycyjnej metody sporządzania implantów. W przeciwieństwie do klasycznego sposobu, gdzie konieczne jest wykonanie odcisku szczęki, system CEREC pozwala na bezbolesne wyrysowanie modelu ubytku.
  • Oszczędność czasu – pacjent korzystający z CEREC jest w stanie korzystać z uzupełnienia od razu po jego założeniu, podczas gdy metoda klasyczna wymaga przynajmniej dwóch wizyt odbywających się w kilkudniowym odstępie.
  • Wykorzystanie precyzyjnej technologii cyfrowej eliminuje także ryzyko niedopasowania na podstawie źle wykonanego odcisku, dzięki czemu ewentualne poprawki można przeprowadzić w kilka minut tuż po założeniu.

Kiedy można wykorzystać system CEREC?

System cyfrowego dopasowania uzupełnień można wykorzystać podczas zakładania licówek, koron oraz mostów. Dzięki najnowszym rozwiązaniom protetyki cyfrowej dopasowane w ten sposób protezy będą nie tylko trwałe, ale również możliwie najlepiej dopasowane do kształtu pozostałych zębów oraz szczęki. Należy jednak pamiętać, że system CEREC stosowany jest u osób dorosłych – u dzieci tego rodzaju rozwiązania bywają wykorzystywane w celu dopasowania aparatu, jednak nie jest to powszechne użycie.

Czy CEREC jest dostępny w każdym gabinecie?

Aby gabinet stomatologiczny miał możliwość korzystania z systemu CEREC, konieczne jest niezbędne przeszkolenie oraz posiadanie odpowiedniego sprzętu. System CEREC jest bowiem mobilną stacją, która umożliwia wykonanie wszystkich niezbędnych czynności bezpośrednio w jednym miejscu. Jeśli zamierzasz więc skorzystać z nowoczesnej technologii, by uzupełnić uzębienie, sprawdź, czy wybrany gabinet oferuje tego typu usługę.

Materiał partnera