USG jamy brzusznej – jak się przygotować do badania?

0
371
usg jamy brzusznej
Jeśli chodzi o badanie USG, to nie wymaga ono wcześniejszych specjalnych przygotowań, jednak w przypadku USG jamy brzusznej sytuacja wygląda trochę inaczej | fot.: materiał partnera

Dzięki wykonaniu badania USG jamy brzusznej możliwe jest dokonanie oceny narządów jamy brzusznej, np. wątroby, trzustki albo nerek. Za pomocą tego badania można wykryć różne schorzenia. Jakie są wskazania do wykonania USG jamy brzusznej i jak należy się do niego przygotować?

Na czym polega badanie USG jamy brzusznej?

Badanie USG jest to badanie ultrasonograficzne[1], w którym wykorzystywane są fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, czyli ultradźwięki. Są one wysyłane do wnętrza organizmu, a potem odbijają się od narządów wewnętrznych i następnie wracają do głowicy aparatury USG. W oparciu o długość odbitej fali na ekranie aparatury tworzy się czarno-szary obraz, który przedstawia wnętrze ciała.

Wskazania do wykonania USG jamy brzusznej

Bardzo częstym wskazaniem[2] do wykonania USG brzucha są bóle, które mogą mieć różne nasilenie i mogą być objawem różnych chorób. USG jamy brzusznej można wykonać m.in. przy:

  • pojawieniu się żółtaczki, co może świadczyć o chorej wątrobie,
  • długotrwałych zaparciach lub biegunkach, co może wskazywać na problemy z układem pokarmowym,
  • poważnych urazach jamy brzusznej,
  • powiększeniu obwodu brzucha oraz napięciu w jamie brzusznej.

Jak przygotować się do badania USG jamy brzusznej?

Jeśli chodzi o badanie USG, to nie wymaga ono wcześniejszych specjalnych przygotowań, jednak w przypadku USG jamy brzusznej sytuacja wygląda trochę inaczej. Jest to badanie, które ma związek z działaniem układu pokarmowego oraz moczowego. W związku z tym przygotowanie do USG jamy brzusznej będzie obejmowało zadbanie o jeden i drugi układ.

Ważne jest, aby wstrzymać się od posiłków na 6-8 godzin przed badaniem, a jeżeli jest ono wykonywane rano, to należy być na czczo. Jedynie można pić wodę w nieograniczonych ilościach i do tego wskazane jest, aby na godzinę przed badaniem wypić większą ilość wody i nie oddawać moczu. Jeśli podczas badania ma się pełny pęcherz, to możliwe będzie lepsze ocenienie pęcherza moczowego oraz całego układu. Poza tym nie można żuć gumy i palić papierosów na dobę przed badaniem. Warto również wprowadzić lekkostrawną oraz niewzdymającą dietę przez dwa dni, które poprzedzają badanie. Przy USG, głównie śledziony, trzustki oraz wątroby i pęcherzyka żółciowego, wskazana jest dieta niskotłuszczowa przez dwa dni przed badaniem. W tym czasie warto zrezygnować z kapusty, fasoli oraz grochu i napojów gazowanych.

Badanie USG jamy brzusznej a gazy

Gazy mogą mieć negatywny wpływ na obraz z USG, a do tego na postawienie prawidłowej diagnozy. W związku z tym w dzień poprzedzający badanie należy unikać spożywania produktów, które powodują powstawanie nadmiernej ilości gazów. Będą to napoje gazowane, świeże warzywa i owoce, otręby, kasza albo świeże pieczywo. Można również po każdym posiłku zażyć kapsułki, które będą ułatwiały wydalanie gazów jelitowych. Tutaj ulgę może przynieść Espumisan. Można go stosować w leczeniu objawowym zaburzeń żołądkowo-jelitowych, które wynikają z nadmiernego gromadzenia się gazów w przewodzie pokarmowym.

Referencje:

  1. J. Wicha i in., Ultrasonografia jamy brzusznej i cholangiografia MR w diagnostyce chorób dróg żółciowych [w:] „Forum Medycyny Rodzinnej”, 2015, 9(2).
  2. M. Jędrzejewska i in., Podstawy obrazowania USG, cz. 1 [w:] „Inżynier i Fizyk Medyczny”, 2014, 3(2).

[1]M. Jędrzejewska i in., Podstawy obrazowania USG, cz. 1 [w:] „Inżynier i Fizyk Medyczny”, 2014, 3(2).

[2]J. Wicha i in., Ultrasonografia jamy brzusznej i cholangiografia MR w diagnostyce chorób dróg żółciowych [w:] „Forum Medycyny Rodzinnej”, 2015, 9(2).