Recepta na leki antykoncepcyjne przez Internet

0
358
telemedycyna e-recepta
E-recepta przez internet na leki antykoncepcyjne przez internet to świetne rozwiązanie, które pomaga zaoszczędzić czas| fot.: stock.adobe.com

Leki antykoncepcyjne są lekami wydawanymi wyłącznie na receptę. Ich przyjmowanie wymaga zatem regularnych konsultacji z lekarzem. Wizyty u ginekologa powinny być odbywane zawsze wtedy, gdy zauważamy coś niepokojącego w obrębie narządów intymnych, ważne jest również pamiętanie o profilaktycznych, regularnych badaniach. Jednak samo przepisanie recepty na leki przyjmowane na stałe, zwłaszcza takie, jak antykoncepcja, nie zawsze wymaga bezpośredniej obecności w gabinecie lekarskim. Alternatywą jest uzyskanie recepty przez internet.

Recepta bez wychodzenia z domu

Czasy pandemii mocno zweryfikowały nasze podejście do wizyt lekarskich. W okresie, gdy szczególnie unikaliśmy przebywania w zatłoczonych pomieszczeniach, zwłaszcza takich, gdzie nietrudno o złapanie infekcji, normalną praktyką stało się kierowanie pacjentów na teleporady. Jednak zmiany w przepisach znacznie wyprzedziły pandemię. Już w 2014 roku w ustawie o zawodzie lekarza pojawił się zapis, dotyczący możliwości wystawienia recepty bez dokonania osobistego badania pacjenta. Wprowadzona przed kilkoma laty zmiana w wystawianiu recept – już nie są to ręcznie, czy komputerowo wypisywane arkusze, ale e-recepty, czyli 4-cyfrowe kody przypisane do naszego peselu, które wystarczy podać w aptece – dodatkowo ułatwiła ten proceder. Oczywiście wciąż większość dolegliwości wymaga obejrzenia bądź zbadania przez lekarza lub konieczności odwiedzenia laboratorium w celu wykonania badań np. krwi. Jednak uzyskanie zwolnienia lekarskiego oraz recepty na leki na przeziębienie nie oznacza już konieczności długiego oczekiwania w kolejce w przychodni. Również otrzymanie recepty na leki przyjmowane stale, w tym leki antykoncepcyjne nie musi oznaczać wyprawy do lekarza za każdym razem, gdy kończy nam się opakowanie leku. Nie trzeba również dzwonić do przychodni, wystarczy skorzystać z oferty serwisów internetowych, takich jak np. medicept.pl.

Recepta online – jak to działa?

Otrzymanie recepty przez internet wiąże się, tak samo jak zwykła wizyta w przychodni, z odbyciem konsultacji z lekarzem. Tyle że w przypadku recepty online jest to konsultacja zdalna. Po rejestracji, czyli założeniu konta w serwisie, musimy wypełnić formularz, w którym odpowiadamy na pytania dotyczące naszego stanu zdrowia (np. czy chorujemy na jakieś przewlekłe choroby), przyjmowanych na stałe leków, naszych nawyków (np. czy palimy papierosy). Wypełniony przez nas formularz jest przesyłany do lekarza, który zapoznaje się z nim i, jeśli nie widzi przeciwwskazań, wystawia receptę. 4-cyfrowy kod recepty otrzymujemy sms-em bądź mailowo, zwykle już po kilku lub kilkunastu minutach. Wystawiona w ten sposób recepta jest dokładnie tak samo ważna, jak ta otrzymana osobiście w gabinecie lekarskim i może być zrealizowana w każdej aptece. Serwis internetowy jednorazowo musi potwierdzić naszą tożsamość – ma to na celu prawidłowe prowadzenie dokumentacji medycznej pacjenta. Weryfikacja tożsamości w celu uzyskania recepty polega na dokonaniu przelewu kwoty 1 gr z prywatnego rachunku bankowego, inną opcją jest również wysłanie zdjęcia dowodu z widocznym peselem wraz ze zdjęciem twarzy osoby trzymającej dowód. Usługa jaką jest recepta online jest zwykle usługą płatną, gdyż serwisy ją świadczące są prywatnymi podmiotami, nie mającymi umowy z NFZ.

E-recepta przez internet na leki antykoncepcyjne przez internet to świetne rozwiązanie, które pomaga zaoszczędzić czas. Oczywiście nie zastępuje ono koniecznych od czasu do czasu wizyt u lekarza, jednak jest w pełni wystarczające, kiedy nie mamy żadnych niepokojących dolegliwości ani potrzeby wykonania badań, a jedynie chcemy móc zakupić przyjmowane na stałe leki.

OLI