Problemy z nerkami? Rozważ USG układu moczowego!

0
562
problemy z nerkami
Badanie ultrasonograficzne układu moczowego należy do badań obrazowych o dużej dokładności | fot.: materiał partnera

Czy wiesz, że na schorzenia nerek cierpi blisko 4,5 miliona Polaków? Statystyki te są z pewnością zaniżone, ponieważ część chorób nerek rozwija się przez długi czas niepostrzeżenie, powoli pogarszając stan zdrowia chorej osoby. Dlatego tak ważne jest, by w przypadku zaobserwowania pierwszych objawów choroby, rozpocząć odpowiednią diagnostykę. Jednym z ważniejszych badań nerek jest USG układu moczowego, które pozwala na dokładną ocenę anatomii i miąższu poszczególnych narządów. Dowiedz się, kiedy warto wykonać to badanie!

Najczęstsze symptomy rozwijających się schorzeń nerek

Choroby nerek to niezwykle szeroka grupa schorzeń, które mogą objawiać się w różnorodny sposób. Z pewnością jednak warto wybrać się na USG układu moczowego w przypadku zaobserwowania u siebie objawów takich jak:

  • częste oddawanie moczu, zwłaszcza w porze nocnej;
  • krwiste zabarwienie moczu;
  • dolegliwości bólowe w podbrzuszu lub odcinku lędźwiowym kręgosłupa;
  • ból i pieczenie przy oddawaniu moczu;
  • wyczuwalny palpacyjnie guz w obrębie jamy brzusznej.

Co obrazuje USG układu moczowego?

Badanie ultrasonograficzne układu moczowego należy do badań obrazowych o dużej dokładności. Wśród jego zalet warto wymienić brak bólu przy badaniu, a także całkowite bezpieczeństwo, nawet u małych dzieci oraz kobiet w ciąży. Doświadczony specjalista, dzięki USG układu moczowego, jest w stanie ocenić lokalizację, anatomię oraz strukturę takich narządów jak:

  • nerki;
  • pęcherz moczowy;
  • moczowody;
  • gruczoł krokowy u mężczyzn.

Jak przebiega USG układu moczowego?

Badanie ultrasonograficzne układu moczowego wymaga od pacjenta niewielkich przygotowań. Do czasu badania powinno się pozostać na czczo, a na samo badanie należy zgłosić się z pełnym pęcherzem. Zaleca się, by na godzinę lub dwie przed badaniem wypić co najmniej litr niegazowanej wody. Postępowanie takie umożliwia maksymalne uwidocznienie pęcherza moczowego.

USG układu moczowego wykonywane jest w pozycji leżącej. Specjalista nakłada na okolicę podbrzusza pacjenta specjalny żel sprzęgający, a następnie przykłada do skóry głowicę aparatu. Poprzez delikatne ruchy lekarz uwidacznia kolejne struktury układu moczowego. Warto wspomnieć, że USG jest badaniem wykonywanym w czasie rzeczywistym, więc specjalista może poinformować pacjenta o ewentualnych nieprawidłowościach jeszcze w czasie wizyty. Całe badanie trwa zazwyczaj kilkanaście minut, po których pacjent może wrócić do swych codziennych aktywności.

Materiał partnera