Poznaj typowe choroby sezonu jesienno-zimowego

0
1072
Przeziębiona kobieta
Grypa to ostra choroba dróg oddechowych wywołana przez zakażenie wirusem grypy. Początkowo objawy grypy mogą przypominać chorobę przeziębieniową, jednak należy zwrócić uwagę na kilka różnic | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

W okresie jesienno-zimowym wielu z nas odczuwa znaczne pogorszenie samopoczucia. Obniżone temperatury na zewnątrz, mniej słońca, zmiana diety i mniej ruchu sprzyjają osłabieniu odporności, co z kolei zwiększa szansę na zachorowanie. W tym czasie mnogość infekcji jest bardzo duża, co jest spowodowane łatwiejszym przenoszeniem się zarazków (częstsze przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach). Wiele z nich daje podobne objawy, a wspólnym mianownikiem jest często podwyższona temperatura, kaszel, katar i uczucie ogólnego rozbicia.

Grypa

Grypa to ostra choroba dróg oddechowych wywołana przez zakażenie wirusem grypy. Początkowo objawy grypy mogą przypominać chorobę przeziębieniową, jednak należy zwrócić uwagę na kilka różnic. W przypadku grypy początek choroby jest ostry i nagły, występuje wysoka gorączka (nawet do 40°C), obecne są dreszcze, bóle mięśni i głowy oraz poczucie ogólnego rozbicia. Ponadto rzadko występuje katar lub ma małe nasilenie. Do zakażenia najczęściej dochodzi drogą kropelkową, co wiąże się z dużym ryzykiem epidemiologicznym. W przypadku jednoznacznego stwierdzenia zakażenia wirusem leczenie opiera się na stosowaniu: leków z grupy NLPZ oraz, jeżeli istnieją wskazania, leków przeciwwirusowych (np. oseltamiwir, zanamiwir). Najlepszym sposobem na ochronę przed grypą są coroczne szczepienia, które zapobiegają zachorowaniu i wystąpieniu groźnych dla życia powikłań pogrypowych.

Przeziębienie

Choroba przeziębieniowa w odróżnieniu od grypy ma zdecydowanie łagodniejszy przebieg. Wywołana jest również przez wirusy (zwykle rinowirusy) oraz dotyczy głównie górnych dróg oddechowych. Najczęściej rozpoczyna się kilkudniowym pogorszeniem samopoczucia, a objawy narastają stopniowo. Jednym z podstawowych symptomów jest katar, ból gardła, kaszel oraz niewysoka gorączka lub stan podgorączkowy. W tym przypadku na przeziębienie Aspirin będzie dobrym wyborem, ponieważ działając przeciwgorączkowo, przeciwbólowo i przeciwzapalnie pomoże złagodzić objawy choroby. Przeziębienie trwa zwykle od 7 do 10 dni, po czym powinno ustępować bez pozostawienia powikłań.

Angina

Zwana ostrym zapaleniem gardła i migdałków to typowa dolegliwość chłodniejszych miesięcy. U dzieci czynnikiem sprawczym najczęściej są bakterie z rodzaju Streptococcus pyogenes, natomiast u osób dorosłych – wirusy. Angina przenoszona jest zwykle drogą kropelkową razem z wydzielinami osoby zakażonej (np. kaszel, kichanie). Najbardziej charakterystyczny jest silny ból gardła, który może utrudniać mówienie i połykanie. Początkowo gardło jest mocno zaczerwienione i obrzęknięte, a następnie dołączają się białawe naloty na powierzchni migdałków. Objawom towarzyszy temperatura powyżej 38°C, ból głowy, czasem nudności oraz wymioty. Zwykle nie występuje kaszel i katar, a jeżeli się pojawi, świadczy o zakażeniu na tle wirusowym. Angina spowodowana zakażeniem bakteryjnym leczona jest za pomocą antybiotyku, który po dokładnym zbadaniu powinien przepisać lekarz.

Zapalenie ucha środkowego

Jest to dolegliwość często występująca u dzieci i może mieć podłoże zarówno wirusowe, jak i bakteryjne. Jeżeli czas trwania choroby wydłuża się, sugeruje to, że doszło do nadkażenia bakteryjnego, głównie za sprawą Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae lub Moraxella catarrhalis. Zapalenie ucha środkowego objawia się: ostrym, ciągłym i pulsującym bólem ucha, pogorszonym słyszeniem po stronie zajętego ucha, wysoką gorączką (często powyżej 39°C), utratą apetytu i złym samopoczuciem. Zwykle objawy znacznie bardziej nasilone są u dzieci niż u dorosłych, a u niemowląt mogą przebiegać z biegunką i ogólnym rozdrażnieniem. Diagnoza zwykle stawiana jest po zebraniu wywiadu i wykonaniu badania ucha za pomocą otoskopu, natomiast leczenie polega na przyjmowaniu antybiotyku.


Materiał partnera zewnętrznego