Pokój alergika – jak go wyposażyć?

0
674
kobieta wąchająca kwiaty
W pokoju alergika pluszaki i dekoracje nie powinny być nadmiernie eksponowane, aby nie zbierały kurzu | fot.: materiał partnera

Osoby uczulone na kurz i roztocza powinny zadbać o swoją domową przestrzeń, aby w jak najmniejszym stopniu odczuwać dolegliwości, związane z alergią. W przypadku tak silnych i tak drobnych alergenów nie sposób jest ich całkowicie wyeliminować, na szczęście można działać w sposób, który pozwoli lepiej funkcjonować. O czym należy pamiętać, tworząc aranżację pokoju alergika?

Ograniczenie alergenów w pokoju alergika – jak to zrobić?

Pokój osoby z alergią należy sprzątać przynajmniej 2-3 razy w tygodniu, redukując tym samym ilość kurzu osadzonego na meblach oraz unoszącego się w powietrzu. Warto zadbać o odpowiedni odkurzacz z dobrym filtrem, pochłaniającym nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia. Coraz częściej alergikom zaleca się także zainwestowanie w oczyszczacz powietrza, który nawilży otoczenie i zredukuje ilość unoszących się w powietrzu roztoczy.

W pokoju alergika pluszaki i dekoracje nie powinny być nadmiernie eksponowane, aby nie zbierały kurzu. Można je ustawić za szklanymi drzwiami witrynki, jednak lepiej usunąć je z odsłoniętych półek. O czym jeszcze należy pamiętać? O ustawieniu odpowiedniej temperatury. Roztocze rozwijają się najlepiej w temp. 21-27 stopnie Celsjusza. W miarę możliwości należy więc utrzymywać w pokoju alergika temperaturę niższą niż 21 stopni i często wietrzyć pomieszczenie.

Wyposażenie pokoju alergika – na co zwrócić uwagę?

Aktualnie coraz łatwiej jest znaleźć produkty, stworzone specjalnie dla alergików. Są one wykonywane z hipoalergicznych materiałów, ograniczających osadzanie się kurzu. Przygotowując pokój dla alergika, rozpocząć można od ścian, wykorzystując hipoalergiczne farby. Lepiej zrezygnować z tapet, które bywają siedliskiem kurzu i wilgoci, a także z dywanów i wykładzin. Alergikom lepiej pozostawić gołe panele podłogowe, które można oczyścić z kurzu, przecierając ścierką lub mopem.

Zamiast ciężkich firan i zasłon, na okna zamontujmy lekkie rolety, gdyż dużo łatwiej jest zetrzeć z nich kurz. Bardzo ważny jest również dobór łóżka dla alergika. W tym przypadku lepiej postawić na łóżko drewniane lub metalowe, zamiast tapicerowanego, gdyż te pierwsze nie tylko zbierają mniej kurzu, ale i są łatwiejsze w czyszczeniu. Przy zakupie materaca trzeba zwrócić uwagę na to, czy został on wykonany z materiałów hipoalergicznych, których na szczęście w sprzedaży znajdziemy coraz więcej. Nie wolno zapominać także o odpowiedniej pościeli, która powinna posiadać certyfikat OEKO-TEX Standard 100.

Powyższe metody mogą ułatwić życie alergikom, jednak nie wyeliminują problemu całkowicie. Roztocza kurzu są bardzo drobne i znajdują się praktycznie wszędzie, dlatego każdy alergik zawsze powinien mieć przy sobie leki na alergię bez recepty, np. Claritine, które pomogą w krótkim czasie złagodzić objawy, hamując wydzielanie histaminy. Z niektórymi postaciami alergii trudno walczyć, a alergia na roztocza stanowi jedną z najczęstszych. Warto jednak robić wszystko, aby zmniejszyć natężenie kurzu w powietrzu, gdyż takie działanie na pewno pomoże poprawić samopoczucie osoby uczulonej.

Materiał partnera