Paciorkowce anginowe niszczą serce – 9 mitów o objawach, diagnostyce i leczeniu infekcji

0
1598
paciorkowce angina
Paciorkowce grupy A przenoszą się drogą kropelkową, więc głównie za pośrednictwem kontaktu ze śliną chorego | fot.: stock.adobe.com

Angina to jedna z najpowszechniejszych chorób dróg oddechowych. Powoduje ból gardła i ostry stan zapalny migdałków podniebiennych. Powszechność infekcji sprawiła, że na temat anginy powstało wiele mitów. W wielu przypadkach, nierzetelne informacje mogą działać na szkodę chorego. Najczęściej powtarzane mity dotyczą objawów anginy, tego w jaki sposób można rozpoznać chorobą i samego leczenia – które w tym przypadku jest najważniejsze, bo pomaga uniknąć groźnych powikłań.

1. Angina i wirusowe zapalenie gardła łatwo odróżnić – MIT

Stany zapalne gardła mogą być wywoływane przez bakterie oraz wirusy. Bardzo rzadko przyczyną infekcji są natomiast grzyby. Większość osób uważa, że obraz choroby – czyli objawy towarzyszące infekcjom bakteryjnym i wirusowym bardzo łatwo rozróżnić. Nic bardziej mylnego. Angina bakteryjna (nazywana również ropną z uwagi na fakt, że najczęściej wywołuje ją paciorkowiec ropotwórczy grupy A – Streptococcus pyogenes) zdarza się dużo rzadziej, niż stan zapalny wywołany przez wirusy.

Jednak objawy anginy ropnej bardzo często są wręcz identyczne, jak symptomy zakażenia wywołanego m.in. przez wirus EBV (wirus mononukleozy zakaźnej), adenowirusy czy wirus HSV (wirus opryszczkowego zapalenia jamy ustnej).

W przebiegu tych infekcji – zarówno bakteryjnych, jaki i wirusowych – objawami mogą być gorączka, powiększenie węzłów chłonnych, obrzęk i stan zapalny gardła oraz co najczęściej bywa mylące – pojawienie się ropnego nalotu na migdałkach podniebiennych.

2. Typowe objawy anginy – gorączka i nalot na migdałkach – MIT

Chociaż do najczęstszych objawów anginy bakteryjnej należą wysoka gorączka (powyżej 38 stopni), stan zapalny gardła i ropne naloty – to nie zawsze są jedyne objawy anginy. Szczególnie u małych dzieci mogą zdarzać się anginy o atypowym przebiegu, którym np. nie towarzyszy nagły i silny wzrost temperatury. Bardzo często zdarza się, że pierwszymi objawami bakteryjnego zakażenia gardła są symptomy pochodzące z układu pokarmowego. Zanim w gardle pojawi się stan zapalny, chory może odczuwać ból brzucha, nudności oraz może mieć wymioty.

3. Angina występuje tylko zimą – MIT

Kolejnym mitem jest fakt, że angina ropna jest typową infekcją sezonu jesienno-zimowego.

Jednak dane epidemiologiczne pokazują, że szczyt zachorowań na anginę przypada na okres wczesno-wiosenny. Natomiast przypadki infekcji odnotowuje się w ciągu całego roku.

4. Na anginę chorują tylko dzieci – MIT

Angina ropna to choroba dotykająca zarówno dzieci, jaki i dorosłych. U dzieci zdarza się ona częściej, głównie z uwagi na łatwość przenoszenia się patogenu w miejscach takich jak żłobki, przedszkola i szkoły. Bardzo często dziecko, które zachorowało lub jest przewlekłym nosicielem paciorkowców grupy A (stałe, bezobjawowe nosicielstwo dotyczy w Polsce nawet 20% dzieci) zaraża dorosłych domowników.

5. Na anginę moża się zaszczepić – MIT

Nie istnieje szczepionka, która uodparnia organizm na infekcję Streptococcus pyogenes. Również nasz układ immunologiczny, ma trudność z wytworzeniem naturalnych przeciwciał chroniących nas przed kolejnymi zakażeniami. Dlatego, jeżeli angina nie jest odpowiednio leczona – bardzo często lubi nawracać, nawet co kilka miesięcy.

6. Nie ma badań na anginę – MIT

Rozpoznanie anginy najczęściej oparte jest jedynie o występujące objawy. Jak już wiemy, jest to błąd, bo:

  1. a) angina przebiega również w atypowy sposób, bez charakterystycznych objawów
  2. b) wiele wirusów „naśladuje” symptomy anginowe

Prawidłowe i szybkie zdiagnozowanie anginy wymaga wykonania wykonania badań diagnostycznych – a te są dostępne zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów. Żeby rozpoznać anginę ropną możemy udać się do przychodni lub do laboratorium i wykonać posiew mikrobiologiczny wymazu z gardła.  Niestety w tym wypadku konieczne jest dość długie oczekiwanie na wynik, około 3 dni roboczych.

Alternatywnie możemy poprosić o wykonanie szybkiego testu Strep A, w którym wynik otrzymujemy po 10 min. Test na anginę można wykonać również samodzielnie w domu. W jednym i w drugim przypadku, wynik badania jest wystarczający, aby określić przyczynę infekcji gardła i podjąć odpowiednie kroki farmakologiczne, celem wyleczenia pacjenta.

Jak samodzielnie wykonać test na anginę – sprawdź

7. Anginę można wyleczyć domowymi sposobami, bez antybiotyku – MIT

Angina ropna (paciorkowcowa) zawsze, bez wyjątków – wymaga zastosowania antybiotyku. Leczenie infekcji bakteryjnej gardła za pomocą domowych sposobów nie przyniesie skutku. Co prawda infekcja może ustąpić samoistnie, ale brak antybiotykoterapii jest powodem groźnych powikłań po anginie oraz powstania nosicielstwa. Dlatego w leczeniu anginy stosuje się penicyliny, które hamują wzrost i namnażanie się bakterii.

8. Paciorkowce anginowe atakują tylko gardło – MIT

Paciorkowce ropotwórcze to jedne z najniebezpieczniejszych bakterii. Ich obecność w organizmie, może spowodować wiele powikłań i komplikacji. Wiele z nich stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta. Wśród powikłań po nieleczonej anginie wymienia się zapalenie ucha środkowego czy zespoły neurologiczne (PANDAS).

Najgroźniejsze pozostają jednak wstrząs paciorkowcowy, SEPSA oraz uszkodzenie serca i nerek na skutek gorączki reumatycznej.

9. Po ustąpieniu objawów, chory nie zaraża – MIT

Samo ustąpienie objawów infekcji nie jest jednoznaczne z tym, że chory przestaje zarażać. Brak antybiotykoterapii powoduje, że nosiciel bakterii jeszcze przez kilka tygodni może być źródłem zakażenia dla innych. Paciorkowce grupy A przenoszą się drogą kropelkową, więc głównie za pośrednictwem kontaktu ze śliną chorego. W warunkach domowych, źródłem zakażenia mogą być wszystkie przedmioty użytku codziennego, w przedszkolu – nawet zabawki.

Kiedy chory przestaje zarażać? Zakaźność zostaje zahamowane w około 24 godziny od przyjęcia pierwszej dawki antybiotyku.


Materiał partnera zewnętrznego