Oto kilka praktycznych sposobów jak szybko i skutecznie pozbyć się nałogu tytoniowego

0
468
rzucanie palenia
Chcąc uwolnić się od nałogu palenia, warto poznać kilka prostych sposobów, które pomogą zwalczyć chęć sięgnięcia po papierosa | fot.: materiał partnera

Rzucenie palenie papierosów, podobnie jak w przypadku niektórych innych nałogów, nie jest łatwym zadaniem. Wynika to z faktu, że nikotyna, występująca w korzeniach i liściach tytoniu, należy do grupy alkaloidów pirydynowych, które mocno uzależniają. Wpływ nikotyny na organizm jest porównywalny do wpływu silnych narkotyków jak np. kokainy. Nikotyna uzależnia palacza zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Najczęściej spożywana jest w postaci tytoniu, w którym znajdują się tysiące toksycznych substancji smolistych, niekorzystnie wpływających na funkcjonowanie organizmu.

Kogo dotyka nałóg nikotynowy?

Szacuje się, że na świecie pali przeszło 1 200 000 000 ludzi, którzy rocznie wypalają około 6 000 000 000 000 000 000. Miliardy przechodzące w tryliony — czyż te liczby nie są przerażające?

Chcąc uwolnić się od nałogu palenia, warto poznać kilka prostych sposobów, które pomogą zwalczyć chęć sięgnięcia po papierosa.

Skuteczne sposoby na rzucenie palenia — top 6

Już na samym początku próby podjęcia walki z nałogiem, warto sobie uświadomić, iż wynik tego starcia będzie zależał tylko i wyłącznie od nas samych.

Łatwo jest to sobie uświadomić, trudniej jednak podjąć zdecydowane działania w kierunku rzucenia palenia. Walka z nałogiem nikotynowym to nie minuty, godziny ani dni, ale trudne tygodnie i miesiące pełne wyrzeczeń.

Przedstawiamy 5 skutecznych metod, które mogą pomóc w próbie uwolnienia się od nałogu palenia:

 1. Pierwszy sposób na rzucenie palenia to usunięcie z pola widzenia i najbliższego otoczenia przedmiotów i skojarzeń, które mogłyby prowadzić nasze myśli w kierunku sięgnięcia po papierosa. Do takich rzeczy mogą należeć np. paczka papierosów, zapalniczka, albo popielniczka.
   
 2. Kolejny, również związany jest z aspektem psychologicznym. Powracająca myśl o zapaleniu papierosa, tzw. głód nikotynowy, może skutecznie odrywać od postanowienia rzucenia palenia. W czasie kiedy odczuwamy chęć sięgnięcia po papierosa, warto zająć myśli innymi, niezwiązanymi z paleniem sprawami.
   
 3. Chcąc uwolnić się od nałogu palenia, trzeba przede wszystkim uświadomić sobie problem i przygotować się na długi proces rzucania palenia. Chęć sięgnięcia papierosa nie zniknie z dnia na dzień. Walka z nałogiem może potrwać nawet lata. trzeba być tego świadomym i nie zrażać się mimo początkowych słabości.
   
 4. Nikotynizm to nie tylko uzależnienie psychiczne, ale i fizyczne. Nasza ręka przyzwyczaiła się do trzymania papierosa. Dlatego podczas rzucania palenia, trzeba zająć czymś dłonie. Niektórzy sięgają po wciągające gry na telefon, które zajmują jednocześnie myśli, inni korzystają z różnych akcesoriów antystresowych jak na przykład gumowych piłeczek.
   
 5. Z uzależnieniem ciężko poradzić sobie samemu. Nie wahaj się poprosić rodzinę czy znajomych o wsparcie. Warto również zasięgnąć rady specjalistów i udać się na terapię indywidualną lub grupową do psychiatry czy psychologa.
   
 6. Kiedy żadna z metod zdaje się nie działać, można rozważyć skorzystanie z farmakoterapii. Na rynku dostępne są różne preparaty, które wspierają rzucanie palenia. Przed ich zakupem warto jednak skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Szczególnie niebezpieczne skutki palenia w ciąży i podczas połogu

Nałóg palenia nie jest również obcy kobietom w ciąży. Według różnych badań szacuje się, że około 20 proc. kobiet w ciąży sięga po papierosy. A rzucanie palenia w ciąży jest równie trudne tak, jak w każdym innym przypadku. Skutki tego są niestety katastrofalne jednakowo dla matki, ale jeszcze bardziej dla dziecka, które ma zdecydowanie, słabiej wykształcone mechanizmy obronne.

Jeśli chodzi o palenie papierosów a karmienie piersią, to sytuacja jest podobna. Pomimo że dziecko znajduje się już poza łonem matki, to nadal jest narażone na bierne palenie. Dym z papierosa wnika bowiem w skórę i we włosy. Ponadto, jeśli ma miejsce palenie podczas karmienia, substancje rakotwórcze wraz z mlekiem przedostają się do krwioobiegu dziecka.

Przypisy:

 1. Polańska K., Hanke W., Palenie papierosów przez kobiety ciężarne a przebieg i wynik ciąży — przegląd badań epidemiologicznych. Przegląd Epidemiologiczny, 2004, nr 58 (4).
 2. Łabuzek M., Kołodziejski L., Moździerz K., Wiedza na temat szkodliwości palenia tytoniu mężczyzn hospitalizowanych z powodu raka płuc. Problemy Higieny Epidemiologicznej, 2007.
 3. Dłużniewska M., Choroby układu krążenia a palenie tytoniu. Epidemiologia, mechanizmy patogenne. Kardiologia Polska, 1997.
 4. Krzyścin M. ,,Wpływ palenia papierosów oraz narażenie na wdychanie dymu tytoniowego w aspekcie stanu noworodka po urodzeniu” UM im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu 2013

Materiał partnera